zdroj: BiOOO.cz
Ekologie je tématem, které se řeší čím dál více. Velmi aktuální je také otázka ZERO WASTE životního stylu. Určitě už jste o něm slyšeli. Zero waste znamená v překladu doslova nulový odpad. K tomu, abyste žili úplně bez odpadu, se za každou cenu nutit nemusíte. Ale určitě je dobré hledat možnosti, jak naší planetě alespoň trochu ulevit. A začíná to u nákupu. Zvyšuje se počet výrobců, kteří filozofii nulového odpadu realizují a vyrábějí produkty, které množství odpadu omezují například značka Made Sustained. Prvním krokem může být pořízení skleněné či nerezové láhve na pití.
Důvodem, proč stále velká část lidí dává přednost balené vodě v PET lahvích, je ten, že je v našem podvědomí stále zarytá představa, že kohoutková voda není dobrá. Bylo ale již mnohými testy prokázáno, že kohoutková voda v naší zemi je velmi kvalitní. Tyto výzkumy navíc neukázaly, že by mezi jakostí balené a kohoutkové vody byl výrazný rozdíl. A vězte, že spousta lidí by rozdíl v chuti ani nepoznala.
Proč si pořídit ZERO WASTE láhev?
Zamýšleli jste se někdy nad tím, kolik takových plastových lahví každý z nás ročně vyhodí? Jen za loňský rok na celém světě prodalo kolem 480 miliard plastových lahví. A to nepočítáme obaly od různých pomazánek, jogurtů, balené zeleniny atd. V České republice se pak dle statistik ze všech plastových odpadů zrecykluje asi 60 %. Zbytek plastového odpadu se buď spálí, nebo je vyvezen na skládku. Nezanedbatelné množství plastového odpadu bohužel končí také v mořích a oceánech.
Představte si například, že si každý den koupíte do práce minimálně jednu PET láhev s vodou či minerálkou. Pracovních dní je v měsíci v průměru 20. To máte, řekněme, 240 lahví za rok. Na jednoho člověka. PET láhve navíc často obsahují škodlivé chemikálie. Například již známý bisfenol A, který se uvolňuje při kontaktu se rty a u nějž se prokázaly karcinogenní účinky i možný negativní vliv na hormonální systém či plodnost. Není tedy lepší si pořídit svou vlastní láhev bez škodlivých látek, kterou můžete používat po celých 365 dní, co myslíte?
Voda do skla
Skvělou možností, jak mít pitnou vodu neustále po ruce, je pořídit si skleněnou láhev. Výhodou tohoto materiálu je, že nepřejímá pachy. A věřte nám, že jakmile si zvyknete na pití ze skla, po plastu se vám ani nezasteskne. První volbu představuje dánská láhev Retap, která si vás získá svým jednoduchým elegantním designem. Je vyrobená z odolného borosilikátového skla a její víčko dokonale těsní. Díky tomu, že má láhev Retap široké hrdlo, se z ní snadno pije, a usnadňuje to její čištění. K této láhvi je poskytována doživotní záruka, takže v případě, že se vám přeci jen rozbije, můžete uplatnit nárok na její výměnu. Jedinou nevýhodou Retapky je to, že se trochu hůře otvírá, a tak není úplně vhodná pro menší děti.
Skleněné lahve vyrábí také nizozemská značka Made Sustained, jejichž lahve zpravidla oplývají moderními designy ve zlaté, stříbrné nebo bílé barvě. Stejně jako lahve Retap je tvoří odolné borosilikátové sklo a mají širší hrdlo. Jsou tedy odolné vůči nárazu i výkyvům teplot a snadno se udržují v čistotě.
Filtrace pitné vody
Pokud vodě z vodovodu přeci jen z nějakého důvodu pořád nevěříte a chcete mít jistotu, že bude opravdu čistá, můžete si pořídit například šungit. Toto filtrační médium můžete vložit na dno jakékoliv láhve na pití. Obsahuje vysoký podíl uhlíku ve formě fullerenu, který má antioxidační účinky a především je výborným přírodním filtrem. Odstraní z vody nečistoty, a navíc ji obohatí o stopové prvky. Šungit také přetváří vodu na biologicky aktivní, a tak pomáhá organismu správně pracovat.