Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Levandule - fialový zázrak z Provence

Levandule - fialový zázrak z Provence Levandule je nejoblíbenější a nejčastěji používaná rostlina jak pro svoji vůni, tak účinky.
Renata Ježková
4,0 5
5

Levadule zdroj: shutterstock.com

Představovat levanduli by asi bylo nošení dříví do lesa. Je jen málo věcí, které by byly tak masově oblíbené jako levandule, ať už jako rostlina, její vůně nebo skvělé účinky levandulového oleje. Zvláště teď, na konci prázdnin a dovolených, kdy se všichni vracíme zpět ke svým pracovním stolům a všedním starostem, je více než žádoucí si co nejčastěji připomínat, že jsou na světě místa, kde slunce nezapadá, párty nikdy nekončí a levandule neodkvétá.

Naštěstí jsou účinky levandulového oleje tak skvělé a vůně tak oblíbená, že stěží najdeme nějaký kosmetický produkt, který by neměl levandulovou variantu. A kdyby jen kosmetický - co takhle levandulovou makronku nebo čokoládu? Nebo čaj? Navíc relaxační a zklidňující účinek levandule je přesně to, co začátkem podzimu potřebujeme, abychom se pomalu začali psychicky připravovat na zimní období.

Přejít na sekci článku:

Levandulová harmonie

Levandule zdroj: shutterstock.com

Nic na světě není jen tak, nic se neděje náhodou. Tak široká obliba levandule má také širší souvislosti, než si možná na první pohled uvědomujeme. Protože vůně je záležitost veskrze individuální, je poměrně s podivem, že může existovat tak masivní shoda ohledně jedné jediné. Samozřejmě jsou i jiné populární květiny, ale asi i královna květin růže by souboj s levandulí nejspíš prohrála na body. Protože levandule má i pár skrytých zbraní…

evandulový esenciální olej má velmi komplexní chemickou strukturu a jeho použití je tak široké, až se tomu občas nechce ani věřit. Co je však ještě zajímavější je to, že ve svém působení sjednocuje a pokrývá protikladné věci způsobem, na který nejsme až tak úplně zvyklí. Tak například v případě použití na kůži zároveň desinfikuje i hojí, což je ničení i obnova v jednom. V působení na psychiku pak zároveň povzbuzuje i zklidňuje, a to podle toho, co vaše tělo či mysl právě potřebuje. Což je aspekt, který působí daleko hlouběji pod povrch, než u jiných věcí, které jsou sice prospěšné, ale tak nějak pouze jedním směrem. Protože jednota protikladů je stav, ze kterého jsme vyšli a ke kterému se toužíme navrátit, ačkoliv je racionálním vnímáním nepostižitelný.

A tomu odpovídá i barva, která může mít lehké variace, ale pořád to bude fialová, tedy mix červené a modré. Ohně a vody. Tepla a chladu. Vitality a klidu. V dokonalé harmonii. Fialová je také barvou korunní čakry, která nás propojuje se vším, co přesahuje naše fyzické tělo a pozemskou existenci. Je symbolem harmonie a jednoty a považována za nejvíce duchovní barvu, za barvu inspirace, mystiky a magie, kde se duch střetává s hmotou. Můžeme to považovat za skutečné a nemusíme. Nicméně švýcarský psychiatr Carl Gustav Jung vždy říkal, že skutečné je to, co působí, což je jistě zajímavá a dost pregnantní definice. A že levandule působí, je podle počtu jejích milovníků naprosto nezpochybnitelné.