zdroj: shutterstock.com
Asi každý, kdo nejí maso nebo vynechává všechny živočišné produkty, už slyšel věty typu: „Ty jsi vegan/vegetarián? A kde bereš bílkoviny/vápník…?“ Nemusíte se ale ničeho děsit. Stačí si dát na pár věcí pozor a na podvýživu rozhodně neumřete. Podle World Health Organization je uvědomělé vegetariánství zdravější než konvenční stravování. Proti veganství WHO také nic nemá, jen upozorňuje na to, že si musíte na sestavování jídelníčku dát o trochu větší pozor.
Obligátní bílkoviny a vápník je možné získat ze stravy poměrně snadno. Spoustu proteinů obsahují různé luštěniny, chia semínka nebo třeba quinoa a spirulina. Pokud se bojíte nedostatku vápníku, zaměřte se hodně na mák a listovou zeleninu. Z máku si můžete péct nejen záviny a koláče, ale zkuste si jej přisypat do ranní kaše (třeba v kombinaci se švestkami chutná úplně božsky) nebo si z něj vyrobit makové mléko. Takže bílkoviny a vápník bychom měli, a co dál?
Přejít na sekci článku:
Vitamin B12
zdroj: shutterstock.com
B12 je poměrně nenápadný vitamin. Dotazy na něj tak často nepadají. O to víc je však důležitý. B12 se v našem těle podílí na krvetvorbě a je nezbytný pro celkové fungování nervového systému. Tuto mikroživinu jako jedinou nemůžeme získat z čistě rostlinného zdroje. Nejvíce vitaminu B12 se nachází v živočišných potravinách – v mase, játrech a mléčných výrobcích. Pokud nic z toho nekonzumujete, musíte jej užívat jako potravinový doplněk. Vitamin B12 je navíc záludný v tom, že si jej naše tělo ukládá do zásoby, která může vydržet až sedm let (u někoho i více). Někteří vegani jeho suplementaci podceňují a následky pak často pociťují až po delší době na veganské stravě.
Nedostatek vitaminu B12 začíná únavou, celkovou slabostí, mohou vás brnět i končetiny. Přechází ve výkyvy nálad, úzkosti a deprese. Dlouhodobý nedostatek tohoto vitaminu může způsobit nenávratné poškození kardiovaskulárního a nervového systému a v tom nejhorším případě může skončit i smrtí. Kromě doplňků stravy, které obsahují čistě jen vitamin B12, jej můžete užívat v komplexech spolu s ostatními vitaminy či minerály nebo si dopřát výrobky, které jsou o tuto mikroživinu obohaceny.
Řeknete si, že je přece hrozně nepřirozené brát nějaký vitamin uměle a že tedy ani na veganství není nic přirozeného? Problém je ten, že ani v těch živočišných produktech se v dnešní době B12 nenachází přirozeně. K tomu by bylo zapotřebí, aby se zvířata, jejichž maso, mléko nebo vejce konzumujeme, pásla volně na trávě a měla možnost spolu s trávou sníst i trochu hlíny a nějakého toho brouka. O tom si bohužel většina hospodářských zvířat může nechat leda tak zdát. Proto se i jim přidává do stravy vitamin B12 uměle, takže se dá říct, že i většina konvenčně se stravujících lidí tento vitamin vlastně suplementuje, aniž by o tom ve skutečnosti věděla.