Léky
zdroj: shutterstock.com
Asi většině z nás je jasné, že jsou léky testovány na zvířatech. Říkáte si, je to nutná oběť, abychom my mohli být zdraví? Ano i ne. Problém je v tom, že i když daný lék bezvadně funguje a dokáže vyléčit nemoc u daného zvířete, my lidé jsme prostě stavěni jinak a stejně se to léčivo musí ještě otestovat na lidských dobrovolnících, než bude puštěno do prodeje. Samozřejmě nechci říct, že byste se měli lékům z etických důvodů vyhýbat za každou cenu a raději třeba umřít, než si vzít piluli, ale pokud je to možné, raději sáhněte po přírodní léčbě.
V dnešní době se však bohužel léky nadužívají. Bolí mě hlava? Šup tam růžový prášek, který akorát z krátkodobého hlediska řeší symptomy, ale příčiny nám vyřešit nepomůže. Snažte se proto raději zaměřit na příčiny. Například, jestli vás opravdu často bolí hlava, zapřemýšlejte, jestli nejste často ve stresu a co ten stres způsobuje, naordinujte si pravidelný odpočinek, případně přidejte do stravy trochu potravin bohatých na hořčík. Stejně tak do sebe hodně lidí láduje zbytečně chemii v podobě hormonální antikoncepce, u které byste kromě testování na zvířatech měli řešit i vlastní zdraví, protože umělé hormony vám nejen šíleným způsobem rozhází menstruační cyklus, ale taktéž naruší spoustu dalších funkcí v těle. Vyzkoušejte proto raději některou z alternativních nehormonálních antikoncepcí.
Kondomy
Asi se hodně z vás podiví, co může být zrovna na kondomech neveganského. Taky jsem se divila. Při výrobě klasických kondomů se totiž používá mléčný protein kasein. V dnešní době existují i veganské kondomy, ale bohužel zatím nejsou k dostání v každé drogerii. Proto, pokud i v tomto směru chcete být 100%, zkuste raději pesar, nebo jinou antikoncepční metodu. Malá pikantnost na závěr – ve středověku se jako pánská ochrana používala ovčí střívka. Inu, ve středověku asi zrovna moc veganů nebylo :).