Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Veganství jako životní filozofie, aneb není to jen o jídle (a kosmetice) - část první

4.0 5
5

Přejít na sekci článku:

Léky

Léky zdroj: shutterstock.com

Asi většině z nás je jasné, že jsou léky testovány na zvířatech. Říkáte si, je to nutná oběť, abychom my mohli být zdraví? Ano i ne. Problém je v tom, že i když daný lék bezvadně funguje a dokáže vyléčit nemoc u daného zvířete, my lidé jsme prostě stavěni jinak a stejně se to léčivo musí ještě otestovat na lidských dobrovolnících, než bude puštěno do prodeje. Samozřejmě nechci říct, že byste se měli lékům z etických důvodů vyhýbat za každou cenu a raději třeba umřít, než si vzít piluli, ale pokud je to možné, raději sáhněte po přírodní léčbě.

V dnešní době se však bohužel léky nadužívají. Bolí mě hlava? Šup tam růžový prášek, který akorát z krátkodobého hlediska řeší symptomy, ale příčiny nám vyřešit nepomůže. Snažte se proto raději zaměřit na příčiny. Například, jestli vás opravdu často bolí hlava, zapřemýšlejte, jestli nejste často ve stresu a co ten stres způsobuje, naordinujte si pravidelný odpočinek, případně přidejte do stravy trochu potravin bohatých na hořčík. Stejně tak do sebe hodně lidí láduje zbytečně chemii v podobě hormonální antikoncepce, u které byste kromě testování na zvířatech měli řešit i vlastní zdraví, protože umělé hormony vám nejen šíleným způsobem rozhází menstruační cyklus, ale taktéž naruší spoustu dalších funkcí v těle. Vyzkoušejte proto raději některou z alternativních nehormonálních antikoncepcí.

Kondomy

Asi se hodně z vás podiví, co může být zrovna na kondomech neveganského. Taky jsem se divila. Při výrobě klasických kondomů se totiž používá mléčný protein kasein. V dnešní době existují i veganské kondomy, ale bohužel zatím nejsou k dostání v každé drogerii. Proto, pokud i v tomto směru chcete být 100%, zkuste raději pesar, nebo jinou antikoncepční metodu. Malá pikantnost na závěr – ve středověku se jako pánská ochrana používala ovčí střívka. Inu, ve středověku asi zrovna moc veganů nebylo :).