Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak se slaví pohanské Vánoce?

Jak se slaví pohanské Vánoce? Keltové slavili Vánoce už 21. prosince, na zimní Slunovrat.
Iva Lhotská
5,0 5
3

Přejít na sekci článku:

Jak se k nám dostal vánoční stromek? Pár postřehů na závěr...

Jak se k nám dostal vánoční stromek? Pár postřehů na závěr... zdroj: unsplash.com

Také vám přijde, že naše dnešní Vánoce mají pramálo společného s křesťanstvím? Že jsou mnohem více spojeny s dávnými rituály a oslavami našich pohanských předků a slavnostním kultem Slunce? Možná už jste někdy četli nebo slyšeli o tom, že vánoční stromeček jsme převzali od Germánů. Ale asi to nebude tak úplně pravda, jelikož stromek už byl znám a používán právě při oslavě svátku Yule za starých Keltů.

A jak to tedy bylo se stromečkem? Ten se dostal do našich krajin až mnohem později. Tradice zdobeného vánočního stromu pochází z Německa. Zpočátku měl strom funkci ochrannou, proto se stavěl na návsích a náměstích. Také koledníci rozdávali ozdobené větve jehličnanů. Třeba právě zde se nachází původ zdobení vánočního stromečku. Věděli jste, že v Německu se vánoční stromek také jako symbol ochrany věšel nad stůl se štědrovečerní hostinou? No ale, představte si, že ho dávali špičkou dolů! První záznamy o vánočním stromečku se svíčkami údajně pocházejí z roku 1570 z Brém.

A jak to bylo u nás? První ozdobený vánoční strom v Čechách postavil roku 1812 ve své libeňské vile režisér a ředitel Stavovského divadla Jan Karl Leibicha, který tak chtěl překvapit své přátele na každoročně pořádané vánoční oslavě. Avšak první svíčky se na vánočním stromečku v Zemích českých rozzářily až roku 1860. A co stromky v domácnostech, zeptáte se. Po českém venkově se tato tradice šířila jen velmi pomalu. Máme zmínky až z konce 19. století a víme, že se vánoční stromečky zdobily ovocem a pečivem.

Tak doufám, že Vánoce také náležitě oslavíte.

Přeju vám nádherné vánoční svátky! :-)