zdroj: biooo.cz
Mýdlové ořechy nejspíš znají všichni, kteří se snaží svoji domácnost vést ekologičtěji, není jim jedno, že přípravky na praní po vypuštění pračky přiotráví živé tvory v řece nebo mají prostě jen supercitlivou pokožku a musí se chemii vyhýbat na sto honů. Mýdlové ořechy jsou sice často spojovány právě s přírodními pracími prostředky, nicméně jejich využití je mnohem širší. A rozhodně nejsou jen nějakým pomíjivým „eko trendem“. Historie jejich použití sahá až do starověké Indie.
Mýdlové ořechy jsou totiž plody ze stromu mýdlového ořechu, latinsky sapindus mukorossi, který roste hlavně v Indii. Tento stálezelený strom dorůstá až do výšky 20 metrů. Zajímavé jsou i jeho podlouhlé listy a zářivě bílé květy. Samotné mýdlové ořechy pak mají zlatavou barvu, která se po vysušení změní v červenohnědou. Z mýdlových ořechů se používají pouze jejich skořápky, černé jádro žádné využití nemá. Skořápky mýdlových ořechů však obsahují velké množství saponinu. Nejedná se o jedinou rostlinu s obsahem saponinu, ale mýdlové ořechy patří mezi ty, ve kterých je zastoupen nejvíce. Mezi další, na saponin bohaté rostliny, patří například mydlice lékařská či yucca.
Jak vlastně mýdlové ořechy fungují?
Saponin se v rostlinách tvoří jako jejich přírodní ochrana před parazity a škůdci. Ty mají však kromě repelentních účinků i podobné účinky jako mýdlo – při kontaktu s vodou pění. Proto se v Indii mýdlové ořechy dodnes používají nejen na praní prádla, ale také jako prostředek na nádobí a pro úklid celé domácnosti. Zkrátka takový univerzální čisticí prostředek. Indické ženy používají skořápky z indických ořechů k mytí celého těla a vyrábí si z něj i speciální šampon na vlasy.
Jak se pere s mýdlovými ořechy?
Skořápky z mýdlových ořechů jsou vhodné pro praní v ruce i v pračce. Nebo můžete sáhnout po pohodlnějším pracím prostředku, ve kterém je výtažek z mýdlových ořechů již obsažen. Praní v mýdlových ořeších je obzvláště vhodné pro lidi, které trápí kožní onemocnění, jako jsou ekzémy, lupénka nebo různé alergie. Mýdlové ořechy perou velice šetrně, takže se nemusíte bát, že by kvůli nim prádlo ztrácelo barvu. Na druhou stranu od nich nečekejte žádné bělicí zázraky jako od chemických bělidel. Jsou vhodné pro běžné praní a na odolnější skvrny sáhněte po trochu těžším kalibru (nejlépe přírodním).
Na jednu várku (zhruba 3 kg prádla) je potřeba 6-8 mýdlových ořechů a pokud perete při nižších teplotách, můžete ty samé ořechy použít ještě jednou. Pokud však máte tvrdou vodu, bude třeba ještě pár ořechů přidat nebo si ke změkčení vody trochu vypomoct sodou. V tvrdé vodě se totiž snižuje jejich prací schopnost. Slupky z mýdlových ořechů můžete po použití bez obav zkompostovat. Ořechy samy o sobě nemají žádnou vůni, pokud by se vám stýskalo po aviváží provoněném prádle, můžete přidat pár kapek éterického oleje.
Pro ruční praní budete potřebovat výluh z mýdlových ořechů. Na 1 litr vody budete potřebovat 10-15 mýdlových ořechů, které pak stačí zhruba čtvrt hodiny povařit. Výluh můžete použít nejen na praní v ruce, ale také na mytí nádobí, podlah, prostě všude, kde se používají běžné saponáty z drogerie. Výluhem můžete postříkat také rostliny napadené mšicemi.
DIY šampon z mýdlových ořechů
Mýdlové ořechy se v kosmetice přidávají nejen do šamponů, ale i do sprchových gelů a dalších čisticích a mycích prostředků. Takový šampon z mýdlových ořechů si však můžete jednoduše vyrobit i sami doma. Budete potřebovat mýdlové ořechy a bylinky. Ty si můžete navybírat přímo na svůj typ vlasů nebo prostě podle toho, které vám jsou příjemné a hezky voní. Skvělé jsou třeba kopřivy pro podporu růstu vlasů, máta nebo šalvěj pro osvěžení a zklidnění vlasové pokožky a jako prevence proti tvorbě lupů. Nebo heřmánek pro vůni, zklidnění i lehké zesvětlení vlasů.
A teď už přímo k samotnému šamponu. Dva mýdlové ořechy zhruba 10 minut povařte s hrstkou čerstvých či sušených bylinek. Po vychladnutí odvar slijte a můžete používat jako klasický šampon – naneste na mokré nebo i suché vlasy a krouživými pohyby promasírujete. Pak stačí jen opláchnout a hotovo. ☺ Touto no poo metodou vlasy nezatížíte zbytečnými silikony, SLS a dalšími. Pokud by vám šampon po bylinkách dostatečně nevoněl, můžete taktéž přidat pár kapek éterického oleje.