zdroj: Shutterstock
Také jste si mysleli, že právě Vám se to vyhne? Že zrovna Vaše dítko si ze školy nebo školky určitě malé zákeřné kamarády nepřinese? Bohužel i to se někdy stane a díky nám dneska budete vždy připraveni. Dneska se totiž společně podíváme na to, co si počít ve chvíli, kdy Vám Vaše dítě přinese domů vši.
Co jsou vlastně vši zač
Vši jsou v podstatě bezkřídlý hmyz parazitického řádu Phthiraptera. Parazitují na těle savců a živí se krví svého hostitele. Existují tři druhy vší, které budou zajímat nás, jakožto lidi. Jsou to veš šatní, veš dětská a veš muňka. Veš dětská neboli hlavová se může vyskytovat ve vlasech a vousech. Veš dětská se tak nazývá proto, že se nejčastěji přenáší mezi dětmi ve školkách a ve školách. Často se nesprávně tvrdívalo, že v rodinách, kde se dbá na dostatečnou hygienu, nemají vši šanci. Tak tomu ale není, nebo rozhodně ne v dnešní době. Vši se zkrátka mezi dětmi se vyskytují častěji, protože zejména menší děti bývají v těsnějším kontaktu, mívají hlavičky více u sebe a třeba se češou i stejným hřebenem. Proto je přenos vší mezi dětmi častý a rychlý. Veš naštěstí nepřenáší žádná závažná onemocnění, ale jejich přítomnost hodně svědí a člověk se stále drbe.
Zkuste tomu úplně předejít
Samozřejmě úplně ideální stav by byl, kdyby se těmto potížím mohlo předejít. Jde to ale vůbec? Samozřejmě že stoprocentně účinný návod Vám nikdo dát nemůže, ale pár tipů pro Vás přeci jen máme. Jedinou z mála možných prevencí v době zvýšeného výskytu vší je každodenní prohlížení vlasů a používání éterických olejů. Nejznámější a nejpoužívanější je asi tea tree olej, ale spolehlivě fungují i jiné. Výborné jsou například levandulový, rozmarýnový, eukalyptový olej či citronella. Tea tree olej se v případě prevence může používat neředěný a to 2 - 3 kapkami potřít pěšinku, hranici vlasů, oblast kolem uší, pod týlní kostí a temeno hlavy. Další, co můžete udělat, je vlasy preventivně stáhnout do drdolu, culíku nebo copu. V krajních případech jsou vhodné krátké sestřihy vlasů, ve kterých se vším zrovna moc nelíbí a hůře v nich přežívají.
Když si k Vám vši stejně cestu najdou
Pokud ale stejně Vy nebo Vaše děti vši dostanete, je potřeba se s nimi nějak efektivně vypořádat. Na Vás je, jestli budete chtít sáhnout po nějakém speciálním přípravku nebo spíše po holistických alternativách. Co se těch přípravků týče, na našem eshopu najdete především šampony, které v sobě obsahují právě účinné složky a éterické oleje, které můžete použít i samostatně. Co se pak konkrétních olejů týče, můžeme určitě doporučit olivový olej nebo ještě lépe ricinový, který je hutnější a dokáže vši lépe zadusit. Olej také napomáhá vyčesávání mrtvých hnid. Pokud se pro tento postup rozhodnete tak do hrnku nalijte 20 - 40 ml jednoho z těchto olejů a dle množství přidejte 20 - 40 kapek tea tree oleje. Směs naneste na hlavu tak pečlivě, aby byly pokryty všechny vlasy a hlavně celá pokožka hlavy. Poté, co směs na hlavu nanesete a vmasírujete ji, zabalte do fólie a působit nechte asi 1 hodinu. Pak sejměte igelit a pročešte vlasy normálním hřebenem. Po této proceduře je dobré vlasy pročesat od kořínků až ke konečkům všiváčkem. Během vyčesávání je potřeba ho vždy otřít do papírového kapesníku či ubrousku a opláchnout v mýdlové vodě. Celý postup odvšivení je vhodné opakovat po 3 - 7 dnech, protože se může stát, že nějaké hnidy přehlédnete.