Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Poruchy pozornosti u dětí

Poruchy pozornosti u dětí Děti, které mají problémy ve škole a neposlouchají, mohou mít poruchu pozornosti.
Jana Konečná
4,4 5
8

Přejít na sekci článku:

Možné příčiny poruchy pozornosti

Možné příčiny poruchy pozornosti zdroj: shutterstock.com

I když ještě stále nejsou objasněny přesné příčiny poruch pozornosti, psychologové na základě svých zkušeností vypozorovali pár možných příčin. Mnohdy jde o kombinaci více příčin, někdy se u dítěte porucha pozornosti objeví zdánlivě bezdůvodně.

Dědičné dispozice – pokud jste jako malí měli sami poruchu pozornosti, je dost možné, že na ni budou trpět i vaše děti. Diagnóza poruch pozornosti je však poměrně nová záležitost. V době, kdy byla většina dnešních rodičů školáků v jejich věku, nic takového se neřešilo, za nepozornost nebo vyrušování dostali jednoduše poznámku a bylo to. Proto jen málo kdo s dnešních dospělých může s jistotou říct, že v dětství poruchu pozornosti měl.

Porodní komplikacepři porodu může dojít k přidušení dítěte, lehčímu poranění hlavy a podobně. Všechny tyto komplikace mohou vést k lehčí mozkové disfunkci, které se pak může projevit jako porucha pozornosti.

Nedostatečný příjem jódu v prenatálním období – pokud žena v těhotenství nepřijímá dostatek jódu, dítěti se může nedostatečně vyvinout mozek a celá nervová soustava.

Rodinné prostředí a výchova – pro správný vývoj dětí je samozřejmě jedním z nejdůležitějších faktorů rodina, ve které vyrůstají. Je velmi důležité, aby jim rodiče byly dobrým vzorem a nezakazovali jim věci, které sami dělají. Dítě zpočátku ve všem napodobuje své rodiče, takže pokud jsou rodiče například kuřáci, je velká pravděpodobnost, že jejich dítěti zachutnají cigarety taky. Pokud tedy chcete, aby se dítě určitým způsobem chovalo, musíte začít v první řadě u sebe.

Výživa – aby mozek správně fungoval, je potřeba mu dodat potřebné živiny a naopak nejíst potraviny, které jeho chod zpomalují.