Víte, proč pracovnice a pracovníci v manikúrních salonech nosí rukavice a přes ústa roušky? Ne, není to kvůli covidu. Makají totiž v rizikovém prostředí a nejsou sebevrazi. Možná je na čase zamyslet se nad tím, co všechno najdete v běžně dostupných lacích na nehty.
Tak se na ně podívejme!
Jsou barevné, lesklé, matné, průsvitné, se třpytkami nebo dokonce praskací. Když jde o nehty, tak s nimi můžete krásně kouzlit. Laků na nehty je snad milion druhů. Do práce jedna barvička, na party zase jiná…
Jupííí!
Nebo ne? Zajděte se ještě jednou podívat do kosmetického salonu. Tam to obvykle vypadá jako v nemocnici. Než si vás obsluha vezme do parády, natáhne si rukavice a nasadí roušku. Chrání se tak proti částečkám, které se při úpravě nehtů uvolňují. Teď si představte, že to máte hodiny a hodiny ve svém těle.
Trifenylfosfát nezní moc sexy. Přitom si ho nejspíš pravidelně ládujete do těla
Toluen, dibutylftalát, formaldehyd nebo třeba parabeny. V konvenčních lacích na nehty byste našli hromadu dalšího brajglu. My si teď ale zakloužeme jenom trochu po povrchu. Zaostříme na jednu z chemikálií, která po nalakování dělá v těle rodeo.
Trifenylfosfát je silný neurotoxin, který patří k jedné z nejvíce nebezpečných látek v lacích na nehty. Má hodně špatný vliv na lidský metabolismus a v těle se urputně drží i dlouhé hodiny po nalakování nehtů. Ale co neudělat pro krásu, že?
Jenže tenhle filuta toho zvládne ještě víc. Výzkumy dokázaly, že jak se s trifenylfosfátem dáte dokupy, jen tak se ho nezbavíte. Každá žena, která používá lak s touhle chemikálií, čelí narušení endokrinního systému (soustava žláz s vnitřní sekrecí) a zásahu do normálního fungování hormonů. A je to mnohem horší, než to zní. Protože když vědci zkoumali účinky na zvířatech, zjistili reprodukční a vývojové nesrovnalosti.
Bubububu?
Ať si to každý přebere, jak potřebuje. Ale pokud pravidelně “fetujete” látky jako toluen nebo dibutylftalát, laškujete s neplodností nebo zpomalením vývoje plodu. Na druhou stranu, pokud si libujete v halucinogenních účincích, je toluen v laku na nehty skvělou volbou.
Jak se nestat mutantem? Okoukněte “free” laky na nehty
Nikdy není nic stoprocentně jistý. Když si proklepnete složení běžného laku na nehty, stejně nemusíte nic zjistit. Zůstaňme u našeho známého trifenylfosfátu. Výzkumníci zjistili, že byl přítomen v osmi vzorcích z deseti, aniž by tato látka byla uvedena v jejich složení. To je prima…
To znamená, že hromada konvenčních laků na nehty obsahuje chemikálie, o kterých se hned nedozvíte. Možná až ve chvíli, kdy je pozdě.
Kompromisem jsou tzv. “free” laky. Vyrábějí se například ve verzích 3-free, 5-free, 7-free, 8-free až 10-free. Pokud je na etiketě uvedeno, že jde o 5-free lak, pravděpodobně neobsahuje 5 nebezpečných chemikálií. U 7-free je na seznamu vynechaných látek ještě xylene nebo ethyl tosylamide, případně parabeny.
Je to vlastně úplně jednoduché. Čím víc free, tím víc free pro váš organismus. Laky na nehty 9 až 10-free neobsahují nejvíce nebezpečné škodlivé látky, jako jsou například toluen, dibutylftalát nebo xylen. Takže 3-free a 5-free laky přeskakujte velkým obloukem.
Každý sám svého zdraví strůjce. My v BiOOO.cz jsme tady proto, abyste měli tu možnost o sebe pečovat jinak. Líp.
Únorový speciál BiOOO bez cenzury probíhá ve spolupráci s organizací Pečuj doma, která podporuje neformální pečující a usiluje o změny v systému. Jak budeme pomáhat? Pečuj doma darujeme 50 % výtěžku z prodeje celé značky Dr. Bronner´s za měsíc únor. A právě nákupem těchto produktů se do pomoci zapojujete i vy!