Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vykročte správně do roku 2023, zombifikace společnosti

zdroj:

Kocovina ještě neodešla, přecpanost a únava z náročných svátků je všudypřítomná a šéfové už nakládají. Během svátku se ve společnosti i u příbuzných nezřízeně přejídáme a holdujeme alkoholu. Pohoda a radost? Kdeže! Měníme se často jen ve zpomalené nemyslící trosky podobné zombiím. Přečtěte si první z článků BiOOO bez cenzury.

Proč Biooo bez cenzury?

Pro BiOOO je zásadní říkat pravdu. Vždy víte, jaké produkty u nás koupíte a náš graf vám nikdy nelže. A stejnou péči chceme dát i důležitým společenským tématům. Těšte na 12 témat ve 12 měsících, vždy bez servítek a otevřeně. Budeme vás bavit, provokovat, možná i štvát, ale vždy nás bude zajímat hlavně váš názor.

Z blázince do klidu a pohody za každou cenu

Před Vánocemi obvykle zažíváme obrovský spěch a tlak – poslední sháněni dárků, vánoční večírky, kocoviny, únavy, obrovské nákupy jídla, vánoční úklid, vaření, pečení cukroví a fronty všude a na vše. Svět se na několik dní zblázní a vyvrhne nás až na Štědrý den.

Tehdy se snažíme takřka na povel vyměnit spěch a napětí za pohodu a radost. To ale nefunguje. Objevují se hrané úsměvy a další stres – hlavně to nezkazit, Vánoce přeci musí být dokonalé. Není se pak čemu divit, že nedostatek pohody, stres a únavu zajídáme nebo zapíjíme. Zombifikace je nevyhnutelná.

Obžerství do každé rodiny!

Pohodu, radost a energii ale v jídle zpravidla nenajdeme. Tuplem v přejídání. Těžká nebo průmyslově zpracovaná jídla totiž totálně zatíží naše tělo, které má potíže je strávit. Pro zbytek jeho funkcí proto nezbude energie.

Nastává postgastrální demence – prostě zpomalení a zhloupnutí. To je o to delší a silnější, oč větší porce a tučnější jídla plná industriálně vyrobených tuků (fast food, chipy, sladkosti nebo polotovary) nebo živočišných tuků (červené maso, mléčné výrobky, sýry, vejce nebo třeba v kokosový a palmový olej) jíme.

Právě tyto tuky extrémně zatíží náš organismus a místo pohody se z nás stává slintající zombík. Se slovy „jíst, jíst, jíst“ se pak ploužíme za dalším soustem v naději, že nás právě to už konečně postaví na nohy – další chyba, zejména pokud jde o cukroví.

Cukroví je cesta k ještě větší únavě

Po řízcích a salátu nebo dalších tučných jídlech přijde k chuti cukroví. Zaháníme jím mlsnou, nudu, anebo v něm hledáme ztracenou energii. Cukroví ale obsahuje krom škodlivých tuků i extrémní dávky jednoduchých cukrů. A to je to pravé nadělení. Ty sice tělu okamžitě dodají spoustu energii, ale to na ně reaguje produkcí inzulinu, který obsah cukru ihned sníží.

Chtěli jste energii a pohodu? Smůla! Prudký nárůst cukru a energie vystřídá jejich stejně prudký úbytek. Ještě větší únava je na světě. Zombifikace pokračuje. Přichází na řadu alkohol.

Alkohol je završením spirály konzumu a únavy

Spolu s jídlem a cukrovím je nedílnou součástí Vánoc taky alkohol. A právě ten spirálu nezřízeného konzumu a únavy, a ještě většího konzumu a únavy roztáčí do nadsvětelných obrátek. Stačí to jen trochu přehnat a totální únava je na světě. A při tom šlo jen o jedno, cítit se dobře a prožít radostný čas. Kdo by čekal, že výsledek bude komatózní gaučing. A to není vše.

Vlivem touhy po krásných a pohodových svátcích a snahy překonat čím dál větší únavu po přejídání a alkoholu často zapomeneme na veškerou sebekontrolu. Spolu s energií a kondicí tak postupně ztrácíme i těžce vybojovaný hubený pas a dobré zdraví. Odulá zombie forever.  

Jaké zkušenosti máte vy osobně s vánoční a silvestrovskou zombifikací? Anebo patříte k těm, kteří se jí snaží zuby nehty vyhnout? Napište nám své zkušenosti a názor na sociálních sítích