zdroj: shutterstock
Druhou květnovou neděli u nás každoročně oslavujeme Den Matek. Ačkoli i u nás slavíme Den Matek, tradice se stát od státu liší. V Anglii vyrazí na piknik nebo pečou dort, v Japonsku dostávají ženy karafiát a malý dárek. Věděli jste ale, že tato tradice má v historii své předchůdce?
Historická tradice
Jedním z předchůdců Dne matek je římský svátek Matronalie, který byl zasvěcen bohyni Juno, ochránkyni vdaných žen a budoucích rodiček. Svátek každoročně připadal na první březnový den. Ve starověkém Řecku zase uctívali bohyni Rheu, matku bohů. Svátek plodnosti a matek byl tak tradičně spojen právě s ní. V křesťanství se Den matek začal slavit přibližně v 16. století. V tento den jste správně měli navštívit kostel v místě svého původu. Po cestě jste natrhali květiny, kterými jste pak obdarovali buď vlastní maminku, nebo jste je položili v kostele.
V Anglii a USA se peče dort nebo jdou na piknik
Den matek se dnes v různé podobě slaví v mnoha zemích. V Anglii a v USA je zvykem, že na Den matek nemusí maminky vařit, ale jdou na společnou rodinnou večeři do restaurace. Tradičně jde rodina v tento den i do kostela a maminky dostanou od svých dětí karafiát. Za běžný bývá považován i společný piknik podle výběru maminky, případně pečení dortu pro maminku jako překvapení.
V Japonsku se datum třikrát měnilo
Svátek má ale silnou pozici i například v Japonsku. Tam dostávají ženy sytě rudý karafiát, který má symbolizovat sílu matek v japonské společnosti. Karafiát Japonci vnímají jako symbol čistoty, vytrvalosti a laskavosti. Kromě květiny dostanou japonské maminky podobně jako ty české i ručně vyrobené přáníčko a malý dárek. Původně se ale v Japonsku slavil Den matek už 6. března. Následně došlo k posunu na 8. května, když ho firma vyrábějící sladkosti Morinaga začala propagovat jako nový Den matek. Až po druhé světové válce došlo k ustálení svátku na druhé květnové neděli, jak to známe u nás.
A jak je to třeba v Thajsku
Například v Thajsku ale Den matek slaví každý rok 12. srpna. V ten den má totiž narozeniny thajská královna Sirikit, kterou Thajci považují za matku země a velmi ji uctívají. Oslavy probíhají po celé zemi a zahrnují velkolepé přehlídky. Součástí oslav je také tradiční buddhistický rituál, kdy se chudým daruje almužna. A maminky dostávají jasmín, který je pro místní symbolem čistoty a lásky.