Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Porod-kalypsa: jste úspěšná? Máte problém!

zdroj:

Za ničím se nehoníte, nebo je pro vás důležitá preciznost, samostatnost a postavení? Porod vám může lehce ukázat vaši životní volbu ve zcela novém světle. Tři jezdci porod-kalypsy zaklepou po porodu na vaše dveře a můžou nejedné z vás otevřít oči. Porod-kalypsa začíná.

Žena musí mít dnes větší koule než muž

Mít vysokou životní úroveň, jistoty a spoustu nezapomenutelných zážitků je cílem většiny lidí. Ženy to mají ale často složitější. Pokud totiž chtějí být nezávislé na mužích, musí zpravidla makat mnohem víc. Jen to jim zaručuje srovnatelné postavení.

Důvod ke dřině je navíc i dítě a rozvodovost, která u nás dosahuje 50 %. Ženy tedy musí počítat s tím, že možná na dítě zůstanou úplně samy. Být tvrdá, samostatná a úspěšná je tak cíl mnoha žen. Bohužel po porodu přijíždí 3 jezdci porod-kalypsy a vše je jinak.

3 jezdci porod-kalypsy

Porodem nic nekončí, ale začíná. Myslela jste si, že je největší hrůza sledovat dvě hodiny fotbal s přítelem? Po tomhle budete na tyhle okamžiky možná už jen s láskou vzpomínat. Přijíždí 3 jezdci porod-kalypsy!

1. jezdec porod-kalypsy: poporodní blues

Ihned po porodu přijíždí poporodní blues. Zabydlí se u vás až na deset dní a zažije ho téměř 85 % žen. Přináší splín, přecitlivělost, rozladěnost, úzkosti a bezmoc a způsobuje ho pokles hormonů estradiolu a progesteronu, únava po porodu, nedostatek spánku v prvních dnech i vyšší nároky na matku. V tomto případě ale o nic vážného nejde. Atmosféra bohužel houstne. Přijíždí další jezdec.

2. jezdec porod-kalypsy: poporodní psychóza

Druhý jezdec je poporodní psychóza (laktační psychóza). Objevuje se během prvních dvou týdnů a doslova kosí 0,2 % žen. Patří k nejtěžším poporodním potížím. Hrozí vám zejména tehdy, když jste již měly diagnostikované nějaké psychické onemocnění.

Typická je pro ni náhlá změna nálady, těžká deprese, nápadné změny chování, ztráta zábran, paranoia, halucinace nebo bludy. Poporodní psychóza rozhodně vyžaduje zásah odborníka, tak s tím neváhejte. Ale ani tou nic nekončí. Přijíždí třetí jezdec.

3. jezdec porod-kalypsy: poporodní deprese

Na závěr vám na dveře zaklepe poporodní deprese. Objevuje se 4 týdny až 6 měsíců po porodu a zažije ji až 19 % matek. Má mnohem intenzivnější a trvalejší příznaky než poporodní blues a podle Alexandry Sacks vzniká proto, že ačkoliv ženu připoutají hormony k dítěti, ta si stále uvědomuje, co dosud tvořilo její sebehodnotu.

Pokud jste tak hodnotu získávaly skrze kariéru, samostatnost, reprezentativní vzhled i péči o domácnost, možná máte problém. Nic už z toho nezvládnete a situaci můžete začít vnímat jako selhání. Přitom jde jen o zásadní změny na tělesné, hormonální a životní úrovní. Dítě tak ukáže, že k životu jsou třeba i zcela odlišné vlastnosti než ty, které si žádá kariéra. Péče o něj vyžaduje trpělivost, empatii a něhu. Vše zároveň i sama k sobě.

Máte terapeuta? Ne?

Poporodní situace dává na tuto otázku jasnou odpověď. Vy, které jste úspěšné a zvyklé mít vše pod kontrolou, mějte se na pozoru. Máte terapeuta? Ne? Zvažte to, náskok v práci s vlastní psychikou může být rozhodující…Držíme palce všem matkám! 

Jakou máte zkušenost s poporodními depresemi a jak jste je řešily? Napište nám své zkušenosti a názor na sociálních sítích