Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Valentýn je tady! Ale počkat, kdo je ten Valentýn?

zdroj: Shutterstock

A je to opět tady. 14. únor, svátek zamilovaný neboli svátek svatého Valentýna. Pro mnohé mladé je to jeden z nejromantičtějších svátků v kalendáři, pro jiné je to den jako každý jiný. Ať už je pro Vás tento svátek důležitý nebo ne, víte vůbec, kdo byl svatý Valentýn a proč se právě podle něj jmenuje svátek zamilovaných?

Valentýn v dnešní době

V dnešní době, zejména v západní civilizaci, se svátek svatého Valentýna řeší opravdu hodně. Valentýn se slaví jako den lásky a romantiky, během kterého lidé vyjadřují své city a péči o své drahé polovičce. Tradičně si lidé dávají dárky a květiny, chodí na romantické večeře a píší si valentýnské kartičky, takzvané "valentýnky". Co je ale takovým všeprostupujícím prvkem oslav Valentýna je konzum. Ano, i svátek, který má být o lásce, se stal velmi komerčním a z dávání drobných dárků se stal hon za plyšovými medvědy v životní velikosti, pugety s desítkami rudých růží a šperky za tisíce korun. Je to ale opravdu to, co má tento den připomínat? A především, je to to, na co nám ukazuje historický příběh o vzniku tohoto svátku?

Trocha historie

I když původ slavení svátku svatého Valentýna není na sto procent jistý, existuje několik variant tohoto příběhu. Mezi jednu z nejtradovanějších a vlastně i nejromantičtějších patří i legenda o svatém Valentýnovi z třetího století našeho letopočtu. Svatý Valentýn, postava spojená s láskou a odvahou, se stal ikonou odporu vůči císařskému zákazu uzavírání sňatků mladých mužů za vlády císaře Claudia II. Tehdejší stav byl totiž takový, že císař Marcus Aurelius Claudius, známý jako Claudius Gothicus či Claudius II., zakázal sňatky mladých mužů, protože věřil, že nezadaní vojáci jsou oddanějšími a lepšími bojovníky. Toto tvrdé opatření mělo mít za cíl posílit vojenskou sílu jeho říše. Nicméně pro mladé páry bylo toto nařízení obzvláště bolestné. Takže svatý Valentýn, který byl tehdy knězem v Římě a nesouhlasil s tímto zákazem, se rozhodl postavit se proti tomuto nespravedlivému nařízení. Přes veškerá rizika začal tajně oddávat mladé páry, které za ním přišli s přáním uzavření svazku manželského. Valentýnova oddanost a přesvědčení o důležitosti mladé lásky a manželství vedly k tomu, že se stal hrdinou pro ty, kteří odmítali podřizovat se nespravedlivým zákonům.

Jak to dopadlo a co z toho?

A jak rčení praví, že všechno dobré je po zásluze potrestáno, nakonec byl Svatý Valentýn odhalen, zatčen a uvězněn. Přestože byl mučen a bylo mu vyhrožováno smrtí, nepodlehl své činy neodvolal. Proto byl právě onoho 14. února roku 269 popraven. Legendy také vyprávějí, že během svého věznění se Svatý Valentýn zamiloval do dcery jednoho ze svých dozorců. Před svou smrtí jí prý údajné poslal dopis podepsaný "od tvého Valentýna", což se později stalo symbolem pro takzvané "valentýnky", které si lidé dávají.

Vzhledem k tomu, že důkazy o pravdivosti této legendy nemáme a asi ani nikdy mít nebudeme, nelze s určitostí říct, jestli se tento příběh opravdu stal nebo ne. Co ale s jistotou odhalit můžeme je smysl tohoto příběhu a celého svátku, který budeme zítra slavit. Není to o darech. I když jsou obchodní domy přeplněné předměty s tematikou srdce, lásky a čeho všeho ještě, uvědomme si, že o hmotné věci vůbec nejde a že de především o to, strávit tento den s člověkem, kterého máte rádi.