zdroj: Smartsleep
Spánek je nedílnou součástí našeho života a zároveň základní lidskou potřebou. Dochází při něm k jedinečným procesům, které umožňují našemu tělu správně regenerovat a načerpat potřebnou sílu a energii. Dobrý spánek je nosným pilířem našeho zdraví, krásy a síly k úspěšnému zdolávaní nároků každodenního života. V současné době stále více lidí čelí problémům spojeným s neschopností usnout či spát kvalitním spánkem. Již jedna noc bez spánku se může výrazně podepsat na našem výkonu, soustředění, vzhledu a náladě. Pokud se probdělé noci opakují, organismus se vyčerpává a snadno může dojít ke zhoršení psychického i fyzického stavu člověka a tím narušení celkového zdraví.
Řešení uvedeného problému nabízí nové doplňky stravy od společnosti smartsleep RELAX & SLEEP a SLEEP+. Tyto prostředky byly vyvinuty ve špičkových německých spánkových laboratořích, které drží mnohá ocenění za úspěchy dosažené v rámci svého výzkumu. Oba doplňky stravy jsou ze 100 % přírodního původu a pomáhají organismu se zklidněním po náročném dni, zjednodušují proces usínání a usnadňují navodit kvalitní spánek. Jejich specifické složení kombinuje přírodní látky využívané již po celá tisíciletí historie lidstva s nejnovějšími vědeckými poznatky z oblasti spánkových výzkumů.
Oba produkty spolehlivě pomáhají k zajištění kvalitního odpočinku, který je v dnešní hektické a vyčerpávající době, pro každého z nás, obzvláště důležitý.
Ale co se opravdu stane, když dlouhodobě spíme příliš málo? Zjistěte, jak může nedostatek spánku (spánková deprivace) ovlivnit naše tělo a co dlouhodobý nedostatek spánku znamená pro naše zdraví.
Co znamená nedostatek spánku?
Spánek je pravidelnou ústřední fází pro obnovu našeho těla, a proto by měl být dostatečně dlouhý. Odborníci obecně doporučují, aby dospělí spali zhruba 7 až 8 hodin denně. Během spánku probíhá řada regeneračních procesů. Imunitní systém běží na plné obrátky, zpracováváme zážitky a informace a také sbíráme novou energii na další den. Příliš krátký spánek, nepravidelnost nebo jeho časté přerušování mohou narušit přirozený průběh probíhajících regeneračních procesů a zaděláváme si tím na problémy. Abychom se ráno probudili svěží a mohli v pohodě zvládnout svůj každodenní život, je pravidelná doba spánku velmi důležitá. Dobrou zprávou je, že krátkodobou spánkovou deprivaci lze kompenzovat a chybějící spánek nahradit. Avšak ti, kteří si trvale zkracují doporučenou dobu spánku, nejenže dlouhodobě ohrožují jejich každodenní pohodu, ale také poškozují vlastní zdraví.
Důsledky příliš krátkého spánku
Vliv na psychiku
Snížený výkon mozku a paměti
Během spánku náš mozek zpracovává zážitky z uplynulého dne a přenáší relevantní informace do dlouhodobé paměti. I akutní nedostatek spánku vede ke snížení těchto takzvaných neurokognitivních funkcí, což způsobuje, že zpomaleně reagujeme na vnější podněty, zhoršuje se paměť a oslabuje se i schopnost věnovat soustředěnou pozornost.
Snížení odolnosti vůči stresu a výkyvy nálady
Po nedostatečném spánku naše tělo navíc začne uvolňovat zvýšené množství kortizolu tzv. „stresového hormonu“, což znamená, že náš mozek a tělo je ještě více namáháno a naše celková odolnost vůči vnějšímu tlaku je snížena. Cítíme se stále více v napětí, jsme podrážděnější, trpíme výkyvy nálad a těžko se uvolňujeme.
Vliv na tělo
Narušený metabolismus a hormonální nerovnováha
Nedostatečný spánek narušuje i metabolické procesy a hladinu cukru v krvi, čímž se zvyšuje například i riziko obezity nebo cukrovky. Obnova a budování nových buněk ve svalech, kůži a dalších tkáních je narušeno kvůli zpomalenému uvolňování důležitých růstových hormonů. Navíc zásoby energie ve svalech a mozku nelze při nedostatečném spánku zcela doplnit.
Oslabení imunitního systému
Během spánku se zvyšuje počet přirozených obranných buněk v těle, odstraňují se škodlivé látky a buňky těla se opravují a obnovují. Studie ukazují, že i jediný spánkový deficit tří hodin narušuje funkci imunitních buněk. Ti, kteří spí příliš málo, proto oslabují fungování svého imunitního systému a jsou náchylnější k infekcím a nemocem.
Zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob
I mírný pravidelný spánkový deficit jedné až dvou hodin za noc přivádí tělo do stavu stresu. Hladina kortizolu stoupá a uvádí naše tělo do pohotovosti, zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak. To vytváří námahu na kardiovaskulární systém a dlouhodobě zvyšuje riziko infarktu a mrtvice.
Prevence a řešení spánkové deprivace
Protože mírný spánkový deficit můžeme snadno kompenzovat a spánek dohnat, jedna nebo dvě krátké noci obvykle nejsou problém. Častý či pravidelný nedostatek spánku, problémy s usínáním nebo časté probouzení však vedou k potížím a poškození naší psychické pohody i fyzického zdraví.
Upozornění: Pokud jsou poruchy spánku nebo zdravotní problémy důvodem trvalého spánkového deficitu, měli byste vždy vyhledat lékařskou pomoc.