Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

5 druhů koupelí, které potřebujete zkusit

5 druhů koupelí, které potřebujete zkusit Podzimní období přímo vyzývá k dlouhým koupelím. Vyberte si z několika druhů přesně tu pravou pro sebe!
Jana Konečná
4,2 5
6

5 druhů koupelí, které potřebujete zkusit zdroj: pixabay.com

Voda je hodně mocný živel, a to dokonce i ve své zkrocené podobě - v koupelně ve vaně. Voda jako taková je naprosto nezbytná pro život. Všude, kde se objeví, vše ožije, zazelená se a rozkvete. Očišťuje a to jak fyzicky, tak i psychicky. Určitě už jste zažili ten pocit, kdy jste si šli dát koupel s plnou hlavou neodbytných myšlenek a z vany jste vyšli jako úplně nový a klidný člověk. Horká voda výborně uvolňuje svaly i mysl. Studená voda zase zmírňuje bolest, zbystřuje mysl a energizuje celé tělo.

Zatímco v létě většina z nás dávala přednost rychlé a osvěžující koupeli (v těch největších vedrech klidně i několikrát denně), podzim přímo svádí k tomu užít si dlouhou línou rozmazlovací koupel a pořádně se prohřát. Koupele však nutně nemusí být jen horké, až se se z nich kouří a plné voňavé pěny. Existuje spousta druhů koupelí, kdy je každý vhodný na něco jiného. Pojďte se o různých druzích koupelí něco více přečíst a třeba s některou obohatíte své koupelnové rituály.

1. Relaxační koupel

Relaxační koupel známe asi všichni. Každý si pod tím, ale asi nejspíš představí něco jiného – plná vana horké vody s pěnou, šumivými kuličkami do koupele, éterickými oleji nebo s koupelovým olejem? Se svíčkami, aromalampou nebo s knihou? Se skleničkou kvalitního vína v ruce anebo radši s dobrým horkým čajem? Jedno má ale relaxační koupel společné pro všechny milovníky koupelí – nejlepší je večer po dlouhém dni, ideálně když ještě přijdeme pořádně vymrzlí z venku. To je teprve to pravé blaho! ☺

2. Pečující koupel

Pečující koupel se rozhodně nevylučuje s tou relaxační. Je však více zaměřena na výživu pokožky než duše. I když duše při ní určitě také pookřeje. Nezbytností jsou různé koupelové oleje nebo krémové kuličky do koupele, třeba ty od Ceano, s obsahem bambuckého či kakaového másla nebo právě nějakého kvalitního rostlinného oleje. U Ceano kuliček do koupele je hrozně těžké vybrat si. Mají totiž v nabídce opravdu nepřeberné množství druhů. Teď na podzim se obzvláště hodí různé kořeněné či prohřívací vůně, jako je například vanilka, med, švestka, lípa a další. A jestli se už nemůžete dočkat vánoc, tak je zkuste přivolat s Ceano krémovou kuličkou do koupele s vánoční vůní.

3. Léčivá koupel

Pojem „léčivé koupele“ si nejspíše spojujeme s různými lázeňskými pobyty a koupelovými ozdravnými procedurami. Taková koupel většinou zahrnuje minerální vodu, která má právě ty žádané blahodárné účinky na naše tělo. Ozdravné koupele jsou skvělou volbou nejen při kožních problémech, ale používají se jako podpůrný prostředek při celé řadě onemocnění. Kůže je přece jen největší orgán a mohou se přes ni do našeho těla dostat prospěšně látky, které příznivě ovlivní další orgány.

Některé látky se dokonce skrz kůži dostanou mnohem rychleji tam, kde je potřeba, než kdybyste je užívali ve formě potravinových doplňků. Například takový hořčík, který je při transdermálním použití mnohem efektivnější a lépe využitelný. A hořčík zrovna patří ty mezi minerály, kterých máme téměř permanentní nedostatek. Tělo ho totiž hodně potřebuje při stresu – psychickém i fyzickém. Pokud pravidelně sportujete, určitě se na jeho doplňování zaměřte. Předejdete tak křečím. Zkuste třeba Magnéziové vločky do koupele od EasyBody.

4. Detoxikační koupel

Koupel může mít také skvělé detoxikační účinky a stát se tak důležitou součástí vašich detoxikačních kúr. Výbornou věcí na podporu celkové detoxikace je kartáčování kůže. To totiž nejenže zbaví pokožku odumřelé vrstvy a ta tak může rychleji vylučovat škodlivé látky a přijímat ty účinné a prospěšné, ale také dokáže rozproudit lymfu a urychlit tak další přenos škodlivých látek z těla ven. Pro kartáčování pokožky vybírejte kartáče z přírodních materiálů. Například Redecker nabízí mimo jiné kartáče, které jsou přímo určeny ke kartáčování pokožky před koupelí. Pokožku kartáčujte jemnými krouživými pohyby a postupujte směrem od spodu nahoru a k srdci.

Samotnou detoxikační koupel nejlépe dotvoří sůl do koupele. Do horké koupelové vody můžete přisypat buď už připravenou koupelovou sůl, jež může být navíc obohacena ještě například o bylinky. Nebo můžete použít čistě jen sůl. Ale ne jen tak ledajakou, kuchyňská pro tento účel rozhodně vhodná není. Nejlépe působí sůl himalájská, epsomská, mořská nebo ještě více koncentrovaná sůl z mrtvého moře. Kromě toho, že slaná koupel výborně spouští detoxikační procesy, tak zároveň i tělu dodává spoustu minerálních látek.

5. Otužovací ledová koupel

A jako poslední jsme si nechali úplnou lahůdku pro všechny odvážlivce. Tou je otužovací ledová koupel. Vanu plnou studené vody, mnohdy obohacenou i o kostky ledu si oblíbili především profesionální sportovci, kteří na ni nedají dopustit jako na účinný regenerační prostředek po cvičení. Studená voda totiž zlepšuje prokrvení svalů a tím i jejich regeneraci a budování nové svalové hmoty. Vana plná studené vody je opravdu vynikajícím prostředkem pro zlepšení fyzické kondice a celkové odolnosti. Rozhodně však není vhodná pro otužovací začátečníky. První určitě začněte s postupným otužováním pomocí studených sprch a až si budete jistější, tak můžete zkusit i ledovou vanu.