Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Epsomskou sůl raději do koupele než do jídla

zdroj: Shutterstock

Co se vám vybaví, když se řekne sůl? Pravděpodobně slánka s bílými krystalky, kterými si dochucujete kulinářské výtvory na talíři, aby se staly atraktivnějším požitkem pro chuťové pohárky. Ale není sůl jako sůl. Existuje taková, která vlastně vůbec není slaná, spíš hořká a jídlo byste s ní určitě dochucovat nechtěli. Řeč je o epsomské soli, která je známá svými blahodárnými účinky na zdraví

Co je epsomská sůl

Ti zběhlejší v oboru chemie už vědí, že epsomská sůl neboli sůl, která nesolí je přírodní forma hořčíku - jde o síran hořečnatý (MgSO4), v chemickém názvosloví sůl kyseliny sírové. Dříve byla získávána z minerální vody, dnes je jejím hlavním zdrojem především těžba. A proč epsomská? Svůj název získala podle slaného pramene poblíž městečka Epsom ve střední Anglii, kde byla poprvé destilována.  

Jedná se o dobře rozpustnou látku ve vodě bez barvy a zápachu se silně hořkou chutí, vhodnou k vnějšímu i vnitřnímu použití. Je významnou součástí mořské vody a některých českých minerálních vod, např. Šaratice nebo Zaječické hořké.

Epsomská sůl a její využití

VNĚJŠÍ POUŽITÍ

Epsomská sůl se rychle vstřebává do pokožky, nevysušuje ji a zanechává ji vláčnější a hladší. To je důvod, proč ji lidé nejvíce využívají jako sůl do koupele a k přípravě relaxačních lázní. Koupání ve vodě s epsomskou solí pomáhá snižovat záněty, zlepšovat vstřebávání hořčíku, uvolnit svaly, eliminovat stres a vyplachovat toxiny z těla. Vedle nešlápnete ani se solí z Mrtvého moře, Rochovou solí nebo s koupelovou himalájskou solí

VNITŘNÍ POUŽITÍ

Vnitřně se užívá především jako projímadlo při zácpě - vztahuje vodu do střeva a tím usnadňuje vyprazdňování (pouze jako dočasné řešení problémů, nikoliv dlouhodobé), k detoxikaci organismu, při nafouklém břichu, pomáhá proti únavě a nechutenství. Při konzumaci epsomské soli dodržujte dostatečný pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci organismu.

Neužívejte vnitřně bez konzultace s lékařem.

EPSOMSKÁ SŮL V KOSMETICE

Epsomskou sůl lze také aplikovat přímo na pokožku a vlasy ve formě kosmetických přípravků nebo ji použít jako přírodní peeling (exfoliant), skvěle pomáhá čistit póry, pomáhá zjemňovat zhrublou pokožku, odstraňovat odumřelé buňky a předcházet vráskám. K dobru jí lze přičíst také protizánětlivé účinky, což oceníte při péči o problematickou pleť

Přidání epsomské soli do vlasových produktů pomáhá redukovat přebytečný maz, který dokáže sůl nasáknout, je skvělým pomocníkem také při problémech s krepatěním vlasů a díky vysokému obsahu minerálů jim dodá pevnější a zdravější vzhled. Nebo toužíte po nadýchané lví hřívě, ale objem ne a ne nahnat? Pak smíchejte váš oblíbený kondicionér s epsomskou solí v poměru 1:1, vmasírujte do vlasů a cca po 20 minutách opláchněte.

EPSOMSKÁ SŮL NA POPRASKANÉ A SUCHÉ NOHY

Trápí vás suché a popraskané paty? Tak až příště zase budete dopřávat relaxačně-pečující lázeň svým nožkám, přisypte do ní kousek epsomské soli. Nebo smíchejte část epsomské soli s kastilským mýdlem, olivovým olejem, přikápněte svůj oblíbený éterický olej a touto směsí nožky promasírujte. 

POMOC PŘI KOCOVINĚ

Občas se to stane každému z nás (když nepatříte mezi ty uvědomělé výjimky a neabstinujete), že se na večírku či oslavě trochu zapomeneme, drinky tečou proudem a my s prohlubující se nocí ztrácíme pojem o vypitém množství alkoholu. Náš ranní stav odpovídá přímé úměře večerní konzumace. Čím víc toho vypijeme, tím víc trpíme. Někoho zachrání ranní vyprošťovák aka jedno pivo po ránu, jiným se při takovém pomyšlení zvedá žaludek ještě víc. Pak stačí smíchat lžičku epsomské soli s vodou, vypít a zapít pořádným množstvím čisté vody. Minerály obsažené v epsomské soli pomohou odplavit toxiny z těla.

URYCHLUJE BLEDNUTÍ MODŘIN

Už jsou tam zase! Kdo? Modřiny na nohou, které se vždycky objeví v ten nejméně vhodný okamžik. A to jste si zrovna chtěla obléknout tu krátkou sukýnku na rande. Ale nezoufejte, máme pro vás jednoduchý trik, jak urychlit jejich blednutí! Samozřejmě za pomoci všemocné epsomské soli! Stačí jednoduše smíchat dvě lžíce s trochou vody, modřiny roztokem potírat a ty začnou postupně blednout.

ZÁCHRANA BODNUTÍ HMYZEM

Nejsou téměř vidět, zato jejich kousnutí či bodnutí o sobě dává nepříjemně vědět. Pokud si na vás pochutnal nějaký ten hmyzí náletník, stačí rozmíchat lžíci epsomské soli ve vodě a přikládat ve formě studených obkladů na bodance, kdy ulevuje od pálení a svědění. 

Takto připravený vychlazený roztok pomůže i v případě, máte-li zaraženou třísku. Ponořte místo s třískou do lázně s epsomskou solí, tříska půjde lehce vytáhnout.

SPÁLENÍ OD SLUNCE

Možná jste příjemně ukolébání hřejivými slunečními paprsky usnuli na lehátku nebo jste se vydali na výlet vstříc krásnému počasí, ale zapomněli jste namazat opalovacím krémem a teď vaše pokožka trpí spáleninami od slunce? Když není po ruce hojivý Panthenol, opět pomůže všemocná epsomská sůl rozpuštěná ve vodě. Vychlazený roztok tak částečně uleví od nepříjemné bolesti.