zdroj: shutterstock
V dnešní době se problematika udržitelnosti a ochrany životního prostředí dostává stále více do našeho povědomí. Klasická recyklace už je v naší společnosti docela zažitá, a proto není vůbec od věci, když některé návyky šetrné k přírodě zavedeme i do naší každodenní pleťové rutiny, ať už z pohodlí domova nebo když jsme zrovna na cestách.
STOP jednorázovým odličovacím tamponkům
Jednorázové tamponky na odličování jsou často vyrobeny z neekologických materiálů. Ne ve smyslu, že by byly škodlivé pro naši pleť, ale tvoří velké množství odpadu, který je škodlivý pro naši zem. Místo nich se nabízí více různých možností a postupů, jak nenásilně pozměnit svou skincare rutinu a přitom nevytvářet odpad.
Pokud nechcete radikálnější změny, zkuste pouze jednorázové tamponky vyměnit za látkové tamponky nebo houbičky, které se po každém použití propláchnou vodou a dají se uschnout. Tato textilní „kolečka“ si můžete již hotová zakoupit nebo si je z vhodného materiálu vyrobit doma. Údržba i použití pak nejsou vůbec složité - zacházejte s nimi jako s těmi jednorázovými. Fungovat budou stejně jako jednorázové s micelární vodou, čisticím gelem, pěnou… Jediné, co bude jinak, je, že je po použití nevyhodíte, ale v ruce přeperete, případně vyperete v pračce a necháte do dalšího použití uschnout.
Kosmetická DIY
Hojně používaná zkratka, která znamená anglické „do it yourself“ nebo česky „udělej si sám“. I v kosmetice si totiž můžete vyzkoušet výrobu vlastních přírodních produktů - ať už těch na péči o pleť, vlasy nebo i těch z řad dekorativní kosmetiky. Některé základní ingredience, jako je kokosový olej, jojobový olej, aloe vera nebo kakaové máslo, má spousta lidí doma a mohou posloužit jako univerzální hydratační a ošetřující složka v kdejakém krému nebo pečujícím produktu. Na internetu najdete spoustu návodů na výrobu domácích krémů, masek na vlasy, balzámů na rty i rtěnek, nicméně i my vám můžeme doporučit hned několik kurzů, které najdete u nás v Biooo Akademii. Jedním z nich je například Balíček pleťové péče, v rámci kterého si máte možnost vyrobit několik pečujících kosmetických produktů, nebo třeba Balíček pro krásné vlasy, kde si zase vyrobíte několik přírodních produktů na vlasy.
Cestovní balení
Vzhledem k tomu, že máme ještě pořád prázdniny v plném proudu, určitě se bude hodit i tip, jak minimalizovat naši odpadkovou stopu během balení na dovolené. Člověk vždy zápasí s místem v kufru i s tím, co všechno si s sebou má vzít. Proto je následující tip nejen eko-friendly, ale i místo v kufru-friendly! Jde o znovupoužitelné mini sady na kosmetické a hygienické produkty. Ve spoustě obchodech se poslední léta prodávají sady několika různých lahviček, do kterých si můžete přelít vlastní produkty a nemusíte tak řešit, jestli se spolehnout na miniaturky v hotelu nebo zbytečně kupovat duplicity používaných produktů, které zatím nepotřebujete. Taková sada může obsahovat malé nádobky s dávkovačem na mýdlo, sprchový gel, šampon nebo třeba malé dózičky na krémy.
Problém zvaný uchošťoury
Uchošťourů spotřebuje člověk víc, než si myslí. Jednak pro samotnou ušní hygienu, nicméně u žen jsou oblíbené i pro upravování očního líčení nebo úpravu laku na nehty. Ale nebojte se, i zde se dá jít víc ekologickou cestou. Dnes už jsou klasické plastové tyčinky zakázány, což je skvělý posun, a firmy vyrábí tyčinky bambusové nebo papírové, takže šetrnější k přírodě. Dalším krokem může být pořízení znovupoužitelné tyčinky do uší, která je vyrobena ze speciálního elastického materiálu, který se dobře omývá a dá se recyklovat. Navíc vám takový produkt vydrží klidně víc než 1000 použití.