Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Růže

5,0 5
5

Růže zdroj: pixabay.com

Růže patří mezi královny květin. Je symbolem ženskosti, ale také lásky a vášně. Ne nadarmo byla ve starém Řecku růže zasvěcena bohyni lásky a krásy Afrodité. Ostatně každá barva růže symbolizuje něco jiného. Rudou růží obdarovává zamilovaný muž svou milovanou. Žlutá růže je symbolem přátelství či platonické lásky. Růžové růže značí nevinnost a často se jimi při různých příležitostech obdarovávají právě velmi mladé dívky. Oranžová barva růže má význam na pomezí rudé a žluté barvy může znamenat touhu po něčem víc než jen přátelství. Bílá růže vyjadřuje čistou nevinnost, a proto se také velmi často objevuje ve svatebních kyticích.

Růže však neoplývá jen krásou a rozmanitými odstíny. Je vyhlášená pro své účinky na pleť, její vůně je v parfémovém odvětví nestárnoucí klasika a využívá se i pro své účinky na psychiku v aromaterapii. Okvětní růžové plátky se dokonce používají i v přírodním léčitelství. Růží existuje přes 8000 druhů. V kosmetice, aromaterapii a přírodním léčitelství se však nejčastěji používá damascénská růže, růže stolistá, šípková růže a čínská růže.

Růže v kosmetice

Damascénské růži se jinak také říká bulharská a je tím nejvzácnějším druhem mezi růžemi. Obsahuje velké množství silic, a proto také voní nejintenzivněji ze všech růží. Právě z ní se také vyrábí vysoce ceněný růžový olej. Na výrobu 1 kila pravého růžového oleje je třeba nasbírat a zpracovat 3 tuny okvětních plátků. Jeho vzácnosti pak odpovídá i jeho cena. Růžový olej se pro své silně regenerační účinky přidává především do přípravků pro zralou a stárnoucí pleť. Pravdou však je, že toho má hodně co nabídnout všem typům pleti. Povadlou a zašedlou pleť tonizuje a rozzařuje, pro aknózní má antibakteriální a dezinfekční účinky a citlivou a alergickou pokožku posiluje a zmírňuje její podráždění. Kromě oleje se z damascénské růže vyrábí také růžová voda.

K její výrobě se taktéž používá růže stolistá, která se pěstuje ve Francii. Tam jsou ostatně silice z této růže považovány za velmi účinné afrodiziakum. Asi nejúčinnější látkou se zkrášlujícím efektem, kterou růže obsahují, je kyselina gallová. Ta má silné antimikrobiální a antioxidační účinky. Ke kosmetickým účelům se však nevyužívají pouze růžové okvětní lístky, ale také jejich plody – šípky, a to konkrétně z divoké šípkové růže. Z těch se vyrábí šípkový olej, který je mimořádně bohatý na obsah vitaminu C a má tak velmi silné regenerační účinky.

Z růžových plátků si můžete připravit také domácí pleťovou vodu. Budete potřebovat okvětní plátky zhruba z jednoho většího čerstvého květu (ideálně utrženého brzo ráno, protože v té době mají květy nejvyšší koncentraci vonných silic) a 100 mililitrů vody. Vodu přiveďte k varu a ještě vroucí zalijte růžové lístky a přikryjte. Nechte louhovat do úplného vychladnutí vody, a poté sceďte nejlépe do skleněné nádoby. Pleťovou vodu skladujte v lednici – bude tak mít ještě větší osvěžující efekt a zároveň tak prodloužíte její životnost. Můžete ji používat na dočištění pleti při odličování či na osvěžení kdykoliv během dne.

Zdravotní účinky růží

Růže zdroj: pixabay.com

Růže je vynikající nejen pro krásnou a bezchybnou pleť, ale také pro zdraví. Na její léčivé účinky spoléhá tradiční čínská medicína a další alternativní směry. Hlavní předností růže je, že obsahuje vysoký podíl vitaminu C a to až dvacetkrát až padesátkrát více než citron, podle konkrétního druhu růže. V tradiční čínské medicíně se používá hlavně čínská růže a růže stolistá. Ty disponují silnými antibakteriálními a protivirovými účinky. Pro léčebné účely se používají hlavně květy a šípky, ale třeba indiánští šamani používali ve svých léčivých procesech i růžové kořeny a listy.

V ájurvédě se růže používají k harmonizaci meridiánu močového měchýře, a také při cukrovce, protože pomáhají snižovat hladinu krevního cukru a vypořádat se s volnými radikály, které se při této nemoci zvýšeně tvoří a představují pro oslabené tělo velkou zátěž. Růže ale specificky působí na ženy. Jejich vůně pomáhá harmonizovat ženskou psychiku, zmírňovat stres a také dodávat sebevědomí. Kromě toho odvar z růžových lístků pomáhá zmírňovat silnou a bolestivou menstruaci a je vhodný i při zánětlivých výtocích. Výtažek z růže, konkrétně šípkové, využívá i další léčitelský směr, který se specializuje na psychosomatiku, a to Bachova terapie. Esence Wild Rose je vhodná pro všechny, kdo se projevují apaticky, rezignovaně a trápí je třeba i těžké deprese.

Kromě zmíněných Bachových esencí můžete růži užívat ve formě čaje, sirupu, tinktur nebo na sebe nechat aromaterapeuticky působit její vůni. Čaj z růže má velmi lahodnou chuť, proto si jej určitě dopřejte, i když vás žádná nemoc zrovna netrápí. Růžovými lístky si můžete ozdobit i různé dezerty či saláty – jsou samozřejmě jedlé. Vyhlášenou specialitou je pak růžový džem či zmrzlina. Výborná je také koupel. Vana plná plátků růží je nejen velmi romantická, ale také má výborné účinky na pokožku a působí blahodárně při různých kožních onemocněních.