Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Růže

Růže Růže nejen úžasně voní, ale mají také různé léčivé účinky na naši pleť i zdraví.
Jana Konečná
5,0 5
5

Růže zdroj: pixabay.com

Růže patří mezi královny květin. Je symbolem ženskosti, ale také lásky a vášně. Ne nadarmo byla ve starém Řecku růže zasvěcena bohyni lásky a krásy Afrodité. Ostatně každá barva růže symbolizuje něco jiného. Rudou růží obdarovává zamilovaný muž svou milovanou. Žlutá růže je symbolem přátelství či platonické lásky. Růžové růže značí nevinnost a často se jimi při různých příležitostech obdarovávají právě velmi mladé dívky. Oranžová barva růže má význam na pomezí rudé a žluté barvy může znamenat touhu po něčem víc než jen přátelství. Bílá růže vyjadřuje čistou nevinnost, a proto se také velmi často objevuje ve svatebních kyticích.

Růže však neoplývá jen krásou a rozmanitými odstíny. Je vyhlášená pro své účinky na pleť, její vůně je v parfémovém odvětví nestárnoucí klasika a využívá se i pro své účinky na psychiku v aromaterapii. Okvětní růžové plátky se dokonce používají i v přírodním léčitelství. Růží existuje přes 8000 druhů. V kosmetice, aromaterapii a přírodním léčitelství se však nejčastěji používá damascénská růže, růže stolistá, šípková růže a čínská růže.

Růže v kosmetice

Damascénské růži se jinak také říká bulharská a je tím nejvzácnějším druhem mezi růžemi. Obsahuje velké množství silic, a proto také voní nejintenzivněji ze všech růží. Právě z ní se také vyrábí vysoce ceněný růžový olej. Na výrobu 1 kila pravého růžového oleje je třeba nasbírat a zpracovat 3 tuny okvětních plátků. Jeho vzácnosti pak odpovídá i jeho cena. Růžový olej se pro své silně regenerační účinky přidává především do přípravků pro zralou a stárnoucí pleť. Pravdou však je, že toho má hodně co nabídnout všem typům pleti. Povadlou a zašedlou pleť tonizuje a rozzařuje, pro aknózní má antibakteriální a dezinfekční účinky a citlivou a alergickou pokožku posiluje a zmírňuje její podráždění. Kromě oleje se z damascénské růže vyrábí také růžová voda.

K její výrobě se taktéž používá růže stolistá, která se pěstuje ve Francii. Tam jsou ostatně silice z této růže považovány za velmi účinné afrodiziakum. Asi nejúčinnější látkou se zkrášlujícím efektem, kterou růže obsahují, je kyselina gallová. Ta má silné antimikrobiální a antioxidační účinky. Ke kosmetickým účelům se však nevyužívají pouze růžové okvětní lístky, ale také jejich plody – šípky, a to konkrétně z divoké šípkové růže. Z těch se vyrábí šípkový olej, který je mimořádně bohatý na obsah vitaminu C a má tak velmi silné regenerační účinky.

Z růžových plátků si můžete připravit také domácí pleťovou vodu. Budete potřebovat okvětní plátky zhruba z jednoho většího čerstvého květu (ideálně utrženého brzo ráno, protože v té době mají květy nejvyšší koncentraci vonných silic) a 100 mililitrů vody. Vodu přiveďte k varu a ještě vroucí zalijte růžové lístky a přikryjte. Nechte louhovat do úplného vychladnutí vody, a poté sceďte nejlépe do skleněné nádoby. Pleťovou vodu skladujte v lednici – bude tak mít ještě větší osvěžující efekt a zároveň tak prodloužíte její životnost. Můžete ji používat na dočištění pleti při odličování či na osvěžení kdykoliv během dne.

Zdravotní účinky růží

Růže zdroj: pixabay.com

Růže je vynikající nejen pro krásnou a bezchybnou pleť, ale také pro zdraví. Na její léčivé účinky spoléhá tradiční čínská medicína a další alternativní směry. Hlavní předností růže je, že obsahuje vysoký podíl vitaminu C a to až dvacetkrát až padesátkrát více než citron, podle konkrétního druhu růže. V tradiční čínské medicíně se používá hlavně čínská růže a růže stolistá. Ty disponují silnými antibakteriálními a protivirovými účinky. Pro léčebné účely se používají hlavně květy a šípky, ale třeba indiánští šamani používali ve svých léčivých procesech i růžové kořeny a listy.

V ájurvédě se růže používají k harmonizaci meridiánu močového měchýře, a také při cukrovce, protože pomáhají snižovat hladinu krevního cukru a vypořádat se s volnými radikály, které se při této nemoci zvýšeně tvoří a představují pro oslabené tělo velkou zátěž. Růže ale specificky působí na ženy. Jejich vůně pomáhá harmonizovat ženskou psychiku, zmírňovat stres a také dodávat sebevědomí. Kromě toho odvar z růžových lístků pomáhá zmírňovat silnou a bolestivou menstruaci a je vhodný i při zánětlivých výtocích. Výtažek z růže, konkrétně šípkové, využívá i další léčitelský směr, který se specializuje na psychosomatiku, a to Bachova terapie. Esence Wild Rose je vhodná pro všechny, kdo se projevují apaticky, rezignovaně a trápí je třeba i těžké deprese.

Kromě zmíněných Bachových esencí můžete růži užívat ve formě čaje, sirupu, tinktur nebo na sebe nechat aromaterapeuticky působit její vůni. Čaj z růže má velmi lahodnou chuť, proto si jej určitě dopřejte, i když vás žádná nemoc zrovna netrápí. Růžovými lístky si můžete ozdobit i různé dezerty či saláty – jsou samozřejmě jedlé. Vyhlášenou specialitou je pak růžový džem či zmrzlina. Výborná je také koupel. Vana plná plátků růží je nejen velmi romantická, ale také má výborné účinky na pokožku a působí blahodárně při různých kožních onemocněních.