Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Opalujte se přírodně!

Opalujte se přírodně! Pro bezpečné přírodní opalování můžete sáhnout po krému s minerálním filtrem nebo po čistém rostlinném oleji, třeba avokádovém nebo z obilných klíčků.
Viktorie Kalinová
4,7 5
17

Opalujte se přírodně! zdroj: shutterstock.com

Už se to nezadržitelně blíží, už to nikdo nezastaví. Léto. A sluníčko. A opalování. Chránit se před prudkým sluníčkem je určitě žádoucí, ale mělo by to být takovou formou, abychom na sobě nenapáchali víc škody než užitku. Což se může snadno stát u konvenčních opalovacích krémů, které obsahují chemické sluneční filtry. Proto je rozhodně lepší a zdravější zvolit přírodní alternativu, která nás ochrání stejně dobře bez jakéhokoliv rizika.

Minerální filtry

Nejznámější podobou přírodní opalovací péče jsou krémy s minerálními filtry. Vytvoří na pokožce bariéru, která sluneční záření odráží. Což je prima, až na jeden detail - onu známou bílou vrstvu, kterou tyto krémy vytvářejí. Některé více, některé méně. V současné době najdeme i krémy s nanočásticemi, které jsou prakticky neviditelné, ale u těch také není jisté, jestli nenadělají víc škody než užitku. Minerální filtry ale mají jednu obrovskou výhodu, zvlášť pokud máte malé děti. Přesně víte, kde jsou namazané a jak silná ochrana je. A také fungují okamžitě, takže v případě opomenutí prostě máznete pokožku silnější vrstvou a víte, že je hned v tu chvíli chráněná.

Opalování s rostlinnými oleji

Nicméně je mnoho lidí, kteří se přes onu bílou barvu prostě nepřenesou. Navíc krémy jsou občas hutnější a nemusí být každému příjemné. Proto se často uchylujeme skutečně k čistě přírodnímu řešení, kterým jsou rostlinné oleje. Často můžeme narazit na informaci, že ten a ten rostlinný olej obsahuje sluneční filtr. To není úplně přesné - sluneční filtry jsou vždy něco, co se do krémů přidává a pokud rozeberete rostlinný olej na jednotlivé složky, tak žádná z nich neodpovídá něčemu, co by se dalo jako sluneční filtr označit.

Nicméně i tak oleje pomáhají? Jak? Dokáží prostě zlepšit odolnost pokožky vůči slunečnímu záření. Ochrana proti slunci není nic jiného než prodloužení doby, po kterou se nespálíme. Po určitou dobu to naše pokožka zvládá sama svojí vlastní silou, pak bychom prostě měli odejít do stínu. No a pokud se nám nechce, potřebujeme, aby tu dobu něco prodloužilo - a sluneční filtry tu udělají tak, že sluneční záření buď neutralizují (chemické) nebo odrážejí (minerální). Rostlinné oleje nedělají ani jedno, ale způsobí, že se pokožka prostě vydrží déle nespálit.

Zní to krásně, ale jedno úskalí to přece jen má. Vlastně dvě. Každá pokožka je jiná a zatímco někdo vydrží i u moře jen s olivovým olejem, druhý se s ním spálí za dvě hodiny u rybníka v jižních Čechách. Údaje o tom, “jak vysoké spf” daný olej obsahuje, jsou opravdu jen orientační a nelze se řídit tím, že když mi za normálních okolností všude vždy stačil krém s spf 15, tak si v pohodě vystačím s olejem z pšeničných klíčků, u kterého se udává “faktor” až 20. Nezbude, než to vyzkoušet a uvidíte sami, jak vaše kůže reaguje.

Druhé úskalí spočívá v kvalitě oleje. Aby měl olej dané vlastnosti, musí být za studena lisovaný, čerstvý a dobře skladovaný. V opačném případě jako kvalita klesá a nedisponuje takovým potenciálem. Je si tedy potřeba vybrat spolehlivého dodavatele a pak se o olej dobře starat - což znamená třeba také nosit u sebe jen nezbytné množství, které daný den potřebujeme a zbytek mít schovaný doma v lepších podmínkách.

A jaký rostlinný olej vybrat? Jedním z nejdororučovanějších je olej ze semen maliníku, který jako jediný chrání proti záření obou vlnových délek, tedy proti UVA i UVB, a disponuje ochranou adekvátní filtru spf 28-50. Dalšími oleji poskytující přirozenou ochranu jsou olej z karotkových semen spf 38-40, olej z obilných klíčků spf 20, avokádový olej spf 4-15, kokosový olej spf 2-8, olivový olej spf 2-8, makadamiový olej spf 6, mandlový olej spf 5, bambucké máslo spf 3-6, jojobový olej spf 4, sojový olej spf 10, konopný olej spf 6.

Související produkt
Olej z pšeničných klíčků 50 ml
Saloos / 135 Kč
Olej z pšeničných klíčků bojuje proti předčasnému stárnutí pokožky. Pokožku oživuje a projasňuje. Je nepřekonatelný na zjemnění namáhané kůže na chodidlech nebo loktech.
Detail produktu