Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Preventivní ochrana před slunečními paprsky

Přejít na sekci článku:

Jedinečný vitamin D

Jedinečný vitamin D zdroj: pexels.com

Vitamin D si nezajistíte větší konzumací některých potravin, ale spíše ho doplníte, když svou pokožku vystavíte slunečním paprskům. Možná budete potřebovat i některý potravinový doplněk. To, co nám umožňuje vitamin D, je zcela unikátní a jedinečné. Dnešní věda označuje skupinu látek vitaminu D spíše za hormony nebo takzvané pre-hormony. Vitamin D řídí činnost doslova stovek našich genů. Vitamin D je také velmi důležitý pro zdravé a silné kosti. Vápník a fosfor jsou zcela nezbytné pro rozvoj struktury a pevnosti kostí a vy potřebujete "déčko", aby vám tyto minerály pomohlo vstřebat.

Jak si můžeme zajistit dostatečný přísun vitaminu D?

V dnešní době má většina lidí nedostatek vitaminu D. Z toho pak plynou různé problémy s kostmi a pohybovým aparátem. Nedostatek vitaminu D se může projevit zejména u malých dětí, seniorů či u lidí dlouhodobě nemocných. Těmto ohroženým skupinám je zapotřebí "déčko"doplňovat. Pokud totiž člověk nemá dostatek vitaminu D, jeho organismus nedokáže pořádně vstřebávat vápník z jídla a začne si ho brát z kostí, odkud putuje do krve, aby se pokrylo dostatečné množství. Takto však dochází k úbytku kostní hmoty. Pokud tedy užíváte na kosti vápník, je nutné zároveň s ním brát i vitamin D.

Co si můžeme představit pod pojmem vitamin D?

Vitamin D patří mezi takzvané kalciferoly, což jsou výchozí látky pro syntézu kalcitriolu, aktivního metabolitu, jenž velmi významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu v organismu. Je prostě nezbytně nutný pro vstřebávání minerálů a funkci metabolismu.

Chemicky existují v podstatě dva druhy vitaminu D. Jedná se o ergokalciferol - D2 a cholekalciferol - D3. Ten první, tedy ergokalciferol, je obsažen v potravinách rostlinného původu a cholekalciferol naopak v živočišných zdrojích. Avšak co do biologické účinnosti jsou si oba druhy velmi podobné. Vitamin D patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích.

Zdroje vitaminu D

Nejlepším zdrojem pro získání vitaminu D je sluníčko, to znamená UVB záření. Můžeme přijímat 800 - 1200 IU denně. Připomínám, že 40 IU odpovídá 1 miligramu. Ovšem doporučená průměrná denní dávka je 400 IU. Dostatečný, ale ne přehnaný pobyt na slunci nám potřebné množství “déčka” doplní. Sluneční lázeň postačí brát přibližně 10-30 minut bez mazání dvakrát týdně.

Mezi potraviny, které nám pomohou pokrýt vitamin D, patří tučné ryby, například losos, tuňák, sleď, sardinky, popřípadě makrela. Dále jsou to některé houby, které samy vstřebaly dostatečné množství UV záření. I žampiony lze totiž pěstovat tak, aby 100 g splnilo doporučenou denní dávku (DDD) vitaminu D. Rovněž vaječný žloutek obsahuje náš kýžený vitamin D. Má ho asi 40 IU.

Teď se asi zeptáte, jak mohou vitamin D doplňovat vegani, kteří nekonzumují žádné živočišné produkty. I na to jsem se připravila. :-)

Vitamin D pro vegany

Potraviny rostlinného původu, jež pomohou veganům s vitaminem D (mimo některé houby sušené na slunci), jsou například mák, kakaové máslo, banány, avokádo, případně kokos a obilné klíčky. Lidé stravující se bezmasou výživou mohou rovněž sáhnout po sójových produktech, jakými jsou tofu, sójové mléko, jogurty či másla ze sóji, nebo cereálie obohacené vitaminem D.

Na co tedy vitamin D působí?

Na konci pasáže o "déčku" mi ještě dovolte shrnout informace o tom, co nám vitamin D vlastně umožňuje. Zajišťuje vstřebávání vápníku ve střevech, a proto je nezbytný pro zdraví kostí a zubů. Rovněž napomáhá správnému fungování srdce, slinivky, jater, mozku a imunitního systému. Chrání náš dýchací systém a zajišťuje správný krevní oběh.

Dostatečné množství vitaminu D zabraňuje vzniku autoimunitních onemocnění, včetně rakoviny ochraňuje před infekčními chorobami, jakými jsou chřipka, angína či nachlazení. A nelze samozřejmě opomenout to, že tolik potřebný vitamin D nás chrání před osteoporózou, artrózou, děti před rachitidou neboli křivicí a podobně.

Co na betakaroten, vitamin A a D říká TČM?

Z pohledu tradiční čínské medicíny (TČM) betakaroten napomáhá zprůchodnění jater a napravení energie čchi, pročišťuje horkost, rozpouští toxiny a transformuje takzvané stáze neboli nahromadění a zastavení správného proudění krve v těle.

Vitamin A doplňuje krev a esenci, projasňuje oči a pročišťuje horkost z krve. Rovněž léčí syndromy prázdné horkosti.

Vitamin D doplňuje ledviny a stimuluje jang, posiluje šlachy a kosti, projasňuje oči a zklidňuje ducha.

Související produkt
Vitamin D3, kapsle 150 ks, 33 g
Epigemic / 360 Kč
Vitamin D3 je živočišnou formou vitaminu D, který hraje roli při udržení optimálního stavu kostí, zubů a svalů, ale také podporuje vstřebávání vápníku nebo fosforu.
Detail produktu