Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co všechno umí henna

Co všechno umí henna Henna je rostlina s velmi silnou barvicí schopností, proto se používá jako přírodní alternativa chemických barev na vlasy.
Viktorie Kalinová
4,8 5
21

Co všechno umí henna zdroj: pixabay.com

O henně už asi skoro každý slyšel. Jenže právě proto, že se jedná o starou známou věc, tak o ní také koluje spousta mýtů a polopravd. Často si ji pak někdo pořídí s přehnaným a nereálným očekáváním a je zklamaný nebo naopak se jí zbytečně bojí. Henna totiž dokáže udělat službu skoro každému, ale každému trochu jinak. Tak se na ni podívejme zblízka.

Co je henna?

Henna je rostlina s velmi silnou barvicí schopností. Skutečná henna je jen jeden druh rostliny - Lawsonia inermis - ale označení “henna” se vžilo pro téměř jakoukoliv čistě rostlinnou barvu na vlasy. Zejména proto, že henna je ze všech takových rostlin nejsilnější, takže v každé směsi se většinou nějaká vyskytuje.

Jak se používá?

Prášek se rozmíchá v teplé nebo vařící vodě na kašičku a pak se nanese na vlasy štětcem na nanášení barev velmi podobným způsobem jako klasická barva. Snadné jako facka. Ano, potřebujete trochu cvik, ale to u konvenčních barev taky. Henna má navíc daleko přirozenější odstíny, takže případná nerovnoměrnost v nabarvení vás nebude tolik bolet.

V čem je lepší než klasické barvy?

Chemické barvy rozrušují povrch vlasu, aby barevné pigmenty pronikly dovnitř. Čímž samozřejmě vlas poškozují, navíc chemikálie k tomu používané nejsou nic, co by si měl člověk chuť dávat na kůži. Henna oproti tomu vlas pouze obalí, takže ho nejen posílí, ale také ho její vrstva chrání. Zároveň působí regeneračně i na pokožku hlavy.

Jakou barvu má henna?

Opravdu čistá henna se pohybuje od zářivě měděné po tmavý mahagon a občas objevíme i takovou s nádechem do bordó. Ale hodně záleží na výchozí barvě vlasů, výraznějších odstínů docílíme na světlých vlasech, naopak tmavé spíše jen natónujeme. Počítejte s tím, že čistá henna bude mít vždy teplý odstín, ale indická bude trochu jiná než egyptská nebo marocká. Nicméně příměsí dalších rostlin vznikne daleko větší škála odstínů. Největší výhodou je přirozenost odstínů. Navíc díky svému pozitivnímu vlivu na vlasy ji můžete používat tak často, jak budete chtít, a pokud se vám barva zrovna nepovede dle vašich představ, můžete další den přebarvit jiným odstínem. Je to hravé, zábavné, napínavé a navíc vždycky vypadáte dobře. Neberte to! :-)

Má vůbec nějaké chyby?

Ale tak něco by se našlo. I když ji budete na kolenou prosit, tak vám nezesvětlí vlasy. Ani ta, která se pyšní označením “blond”. Taky může mít problém s obarvení šedin. Šedivý vlas má jiný povrch a henna na něj nechytá tak dobře. Ale je to individuální. Opravdu suché vlasy může i ta nejjemnější henny trochu vysušit. Ale najdete i takovou, která obsahuje spoustu dalších rostlin právě jen k regeneraci vlasů a pokožky. Možná si nevyberete mezi odstíny, speciálně pokud potřebujete studený odstín.