Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Henna a zase henna

Henna a zase henna Běžné barvy na vlasy jsou plné nebezpečné chemie. Ale je tu skvělá přírodní alternativa - henna.
Redakce BIOOO.CZ
4,6 5
13

Henna a zase henna zdroj: unsplash.com

Kdekdo se pozastavuje nad krásou vlasů orientálních žen a dívek. Žasneme nad tím, jak jsou lesklé a husté a nejedna z nás jim je závidí. Ženy a dívky v orientu totiž používají od dětství hennu. Vnímají ji totiž nejen jako prostředek ke krytí šedin, ale jako základ vlasové péče. Pro nás Středoveropany je práce s hennou tak trochu alchymie a mnoho z nás se bojí toho, že ji nebude umět používat. Stačí si přitom osvojit několik málo zásad, které promění hennování ve váš oblíbený koníček.

Jak si vybrat hennu?

Henna je artikl, který je poměrně dost rozšířený a nachází si čím dál více fanoušků i v České republice. Mnoho z těch, kteří se rozhodnou zahodit chemické ale i semi-přírodní barvy na vlasy, ale neví, jakou hennu si vybrat. Na trhu se vyskytuje převážně henna egyptská, izraelská, marocká nebo indická. Její kvalita se pohybuje v poměrně širokých rozmezích. A souvisí s ní to, jak je henna pěstovaná, kde je pěstovaná a jak je namletá. Všechny tyto faktory jsou poměrně dost důležité pro konečný barevný výsledek. A navíc, ne vše, co se tváří jako henna je henna.

Důležité prvky, které provází nákup henny jsou následující:
Henna by měla být kvalitní, bez obsahu pesticidů a dalších chemikálií. Neměla by být ve směsi s chemikáliemi, které se přidávají do klasických barev na vlasy, které ji poškozují a snižují schopnosti rozvoje pigmantace.

Co je hlavní si uvědomit je, že existuje pouze jedna henna (Lawsonia inermis), která typicky tónuje vlasy pouze do červena. Barvicí směsi, které se prodávají k různému barevnému tónování, obsahují hennu (Lawsonia inermis) a indigo v různých poměrech. Kromě henny a indiga mohou obsahovat přírodní směsi pro tónování také další rostliny, které napomáhají lepší pigmentaci při barvení, jako např. ibišek, ořechové slupky. Pro výběr co nejkvalitnější henny je nutno sledovat složení výrobků, mnohé napoví také to, zda má nějaký certifikát.

Bio certifikované henny zaručují, že při jejich pěstování nebyly používané látky, které jsou škodlivé pro lidské zdraví, jako pesticidy, herbicidy, GMO hnojiva. Důležitá je také cena. Henna, která se zdá podezřele levná, a můžete ji koupit v běžné drogerii, nesplňuje požadavky na kvalitu a může obsahovat chemické příměsi. I když lze koupit i levnou čistou hennu, jejíž nevýhodou je, že není jemně prosátá. Takže v ní mohou být různé zbytky, které brání vytvoření celistvé pasty a ztěžují nanášení a přilnutí k vlasu, navíc a má tato henna nižší obsah barviva. Díky tomu henna špatně chytá, a proto není schopna kvalitně pokrýt i jen ojedinělé známky šedin.

Cassia a Indigo

Ve slovníku hennařů existují dvě další rostliny, které se mylně označují jako henna. Respektive „neutrální henna“ a „černá henna“. Cassia obovata je ve skutečnosti rostlina, která obsahuje malou molekulu žlutého barviva a má mírnou schopnost tónovat blond vlasy a šediny. Používá se spíše pro regeneraci vlasu, na tmavých vlasech nemá žádný barevný efekt. I když poskytuje stejné výhody jako henna, posiluje vlasy, zlepšuje jejich celkový zdravotní stav a jemně o ně pečuje, je potřeba častější aplikace než u klasické henny. Jedná se o jediné čistě přírodní barvivo, které je vhodné pro použití u světlovlasých osob, které nechtějí, aby se z nich po použití henny staly ohnivé zrzky.

Indigo (Indigofera Tinctoria), mylně nazývané „černá henna“, je rostlina, která má silné barvicí schopnosti. Barví na modro, ale ve směsích s klasickou hennou lze docílit černého nebo hnědého odstínu vlasů. Záleží na tom, v jakém poměru se spolu tyto dvě byliny míchají. Indigo samotné nebo ve směsi s hennou se nesmí nechávat dlouhodobě odstát, protože se naruší jeho barvicí schopnosti. Mělo by se aplikovat do třiceti minut po namíchání. Nesmí se zalévat vodou, která má více než 60°C. Ideální teplota vody pro zalití indiga je 50°. Do indiga se nesmí přidávat ocet nebo citronová šťáva, správné rozvinutí pigmentace snižuje také přidání ájurvédského prášku Amla, nepřidávejte do něho ani esenciální oleje. Vůbec nejlepší výsledky jsou viditelné, když do něho přidáte pouze trochu soli.

Barvy na vlasy s příměsí henny

Henna se typicky prodává ve formě prášku, existují však také klasické barvy na vlasy s příměsí henny. Protože je u nich potřeba podpořit tekutou konzistenci a prodloužit dobu použitelnosti, je henna smíchaná spolu s prostředky, které nejsou zcela přírodní. Tyto barvy jsou sice šetrnější alternativou ke klasickým trvalým barvám, ale musíte počítat s tím, že nejsou úplně 100% čistě přírodní. Henna v nich spíše funguje jako kondicionér, nikoli jako barvicí složka. Jako barviva se do těchto barev na vlasy přidávají úplně jiné látky, které zaručí, že si můžete vybrat z nepřeberných odstínů od zářivě červené až po temně fialovou.

Co nedělat při barvení hennou a proč?

Mnoho z těch, kteří přechází na barvení hennou zná ten pocit naprosté zmatenosti. Informace o tom, co přidat do barvicí směsi se liší natolik, že pokud nemáte nějakého známého z orientu, úplně se v nich ztratíte. Nejčastější chybou, kterou děláme je, že pro míchání henové pasty používáme kovové předměty a misky, zaléváme hennu nebo hennové směsi příliš horkou vodu a necháváme je dlouho odstát. A také do nich přimícháváme věci, které narušují schopnosti pigmentace a ta se díky nim nemá jak rozvinout. Klasická henna totiž miluje kyselé prostředí (ocet, citronová šťáva), ale u indiga nebo henny ve směsi s indigem na nějaké přísady tohoto typu zapomeňte. Pokud máte citlivou a suchou pokožku hlavy, kyselé potraviny nepřidávejte, mohou vám podráždit pokožku. Přidejte třeba výluh z kopřiv, pro tmavší odstín kávu nebo výluh z černého čaje. Henna by neměla být příliš hustá, aby se nedrolila z vlasů. Namíchaná směs by měla mít konzistenci roztavené čokolády.

Chcete-li dopřát vlasům zároveň regeneraci, nedělejte to při samotném barvení. Přidáte-li do směsi nějaké z másel, bambucké, avokádové nebo kakaové, výrazně tak snížíte barvicí sílu henny, stejně je to i s rostlinnými oleji. Nechcete-li použít čistou hennu jen jako masku a pro oživení, nepřidávejte do ní nic mastného. Častým dotazem je, kolik henny je vůbec potřeba na určitou délku vlasů. Obecně platí, že pokud máte délku vlasů po ramena, vystačí vám balení 100 g, pro vlasy v délce po prsa je potřeba 200-250 g, pro vlasy v délce po kyčle se uvádí množství 300 g. Je potřeba vědět, že henna je trvalá barva na vlasy, velmi špatně se z ní přechází zpět např. na chemické blond vlasy i přírodní světlé odstíny.

Často se setkáváme s tím, že se hennařky předhánějí v tom, kdo si udělal lepší barvicí mix s kořením, jogurtem, mlékem nebo jinými potravinami. Ty mají podpořit lepší rozvinutí pigmentace, ale pravdou je, že se původně začaly přidávat do henny, která nebyla dostatečně dobře namletá a kvalitní. Kromě toho, aby se zlepšila struktura směsi a lépe se nanášela, je to také pro to, aby se následně lépe vymyla z vlasů i se všemi nečistotami. Prakticky se jedná o respektování zásad no poo metody, aniž by si to ti, kteří je praktikují, uvědomovali. Nezoufejte, pokud první barvení hennou nepřinese výsledek, který jste čekali, často je třeba dvou až tří aplikací, aby barva zesílila a ztmavla. Pokud chcete docílit co nejlepšího možného výsledku, umyjte si před barvením hennou vlasy práškovým ájurvédským šaponem. Nepoužívejte ani low poo varianty, ani kondicionéry. Po barvení umyjte vlasy čistou vodou a nechte hennu působit další 3 dny. Po uplynutí této doby umyjte vlasy šamponem. Barvení hennou není žádná velká magie, pokud se s ní naučíte správně pracovat.