zdroj: shutterstock.com
Jak je to vlastně s barvením hennou? Dost často se setkávám s dotazy kamarádek nebo zákaznic, jaké mám zkušenosti s barvením hennou. Musím říct, že osobně mám hennu velmi ráda a tudíž moje zkušenosti jsou velmi dobré :-) Henna se dala v České republice sehnat v prodejnách drogerie již za tzv. rozvinutého socialismu. Jenže to zdaleka nebyla taková kvalita, jakou seženete dnes.
Hennu k nám dováží spousta firem. Ale ne každý dodavatel vám zaručí tu správnou, vysokou kvalitu. A také každý člověk reaguje na toto přírodní v podstatě bylinné barvivo jinak. Henna je známá hlavně jako jedno z nejstarších stoprocentně přírodních barviv na světě. Nejenže nám tato bylina obarví naše vlasy, ale má rovněž silné léčebné účinky. Henna v podstatě vlas obalí, vytvoří na něm ochranný film a navíc ho ještě vyživí a posílí.
Přejít na sekci článku:
Původ henny, trocha historie
zdroj: shutterstock.com
Henna (henovník bílý) původně pochází z tropů či subtropických oblastí Afriky, jižní Asie a severní Oceánie. Pro komerční užití se pěstuje v Indii, Pákistánu, Jemenu, Maroku, Somálsku, Íránu, Súdánu, Afghánistánu či Libyi. Hennu - barvivo - obsahují především listy, nejvíce pak řapíky. Henna se používá v podobě červeného pudru, kterým se v exotických zemích tetují pro slavnostní obřad nevěsty nebo orientální tanečnice.
K barvení vlasů se používá rostlinný henna pudr, což je směs prášku z henny a bylin. Výborně se hodí k regeneraci vlasů, zabraňuje tvoření lupů, léčí suchou vlasovou pokožku. Vyrábějí se i například černé prášky henna, nebo i jiné odstíny. Je to však často směs henny a chemie. Takže prosím opatrně při použití.
Kvalitní henna barvící na černo se získává tak, že se podle staré indické tradice smíchá klasická původní červená henna s drceným indigovým práškem. Dodává tak tmavým vlasům nádherný nádech do modra. Známá je také neutrální henna, která se připravuje z různých druhů listů henny. Jedna z vůbec nejlepších je henna perská nebo egyptská.