Přemýšlíte o zařazení přírodních šamponů do vaší rutiny? Stále se vám nedaří objevit ten "pravý" šampon nebo lak na vlasy? Pojďme se společně podívat na to, co přírodní produkty na vlasy vlastně jsou, co nejsou a jaké s nimi máme zkušenosti.
Přechod na přírodní vlasovou kosmetiku
Jakožto krátkovláska musím vlasy mýt každý den. Společně s citlivou vlasovou pokožkou a za použití klasických produktů to vytváří spolehlivý recept na lupy a podrážděnou pokožku hlavy. A jelikož to není něco, s čím se hodlám sžít, rozhodla jsem se, že vyzkouším přechod z konvenční vlasové kosmetiky na tu přírodní.
Jak začít?
Pro začátek to chce velkou dávku regenerace, potřebovala jsem tedy produkt, který by mi pomohl intenzivně prokrvit a vyživit vlasovou pokožku tak, aby se vzpamatovala po letech užívání konvenčních přípravků plných silikonů a dráždivých pěnidel.
Nejdříve regenerace
Sáhla jsem po séru pro růst vlasů Mádara, díky extraktu z lišky obecné, vyživuje vlasovou pokožku a navrací ztracený objem. Kopřiva působí proti vypadávání vlasů a pomůže od nepříjemného svědění. Kofein podporuje rychlý růst vlasů. Dohromady to vše tvoří bohatý koktejl první pomoci. Navíc ho stačí použít malinko a celá procedura trvá jen pár minut. Za mě úžasné.
Jak najít ideální šampon?
Bojuji s citlivostí pokožky hlavy a proto dbám na to, aby byl můj šampon co “nejčistší” a neobsahoval zbytečně dráždivé složky či chemii. Skvěle mi pro začátek posloužil Neutrální šampon od Natura Siberica, který díky extraktu z dvouzubce pečuje o pokožku náchylnou k podráždění. Ikdyž myji vlasy každý den, nesetkala jsem se s komplikacemi typu lupů a svědící pokožky hlavy, které pro mě při tak častém používání konvenční kosmetiky byly běžné. A krásně pění.
… a kondicionér
Co se výběru kondicioneru týče, sáhla jsem po balzámu pro všechny typy vlasů. Díky opravdu krátkému střihu používám balzám spíš pro dodatečnou výživu jednou týdně, když zrovna před mytím nepoužiji sérum. Vlasy mám pak lesklejší a nevysušené, kondicionér Natura Siberica zároveň dodává objem a hustotu všem typům vlasů, současně chrání před poškozením při úpravě horkým vzduchem, což samozřejmě při každodenním foukání také oceňuji.
Příroda zařídí i styling
Přírodní stylingové produkty jsou za mě dost podceňované, tak jsem se je jako vlasové stylistika rozhodla vyzkoušet nejen na sobě, ale i na zákaznících k tvorbě nejrůznějších účesů. Krátké vlasy jistě ocení Grepový gel na vlasy Farfalla, který má nelepivou texturu a dobře se nanáší. Následně k lehké fixaci skvěle poslouží jeden z nejvoňavějších laků na vlasy, které se mi kdy dostaly do rukou - Pomerančový lak na vlasy Farfalla. Dostatečně zafixuje, neslepí a vlasy krásně provoní.
Jak na vlny?
Společně se Sea salt sprejem VOONO vytvoříte i stylové beach waves nebo teď tak v kurzu wet look jako z přehlídkových mol. Pokud ale vyhledáváte spíše silnější laky, tužicí sprej na vlasy od Nobilis Tilia určitě poslouží skvěle jak pro tvorbu složitějších kreací, tak i jako fixace každodenních účesů.
Co jsem se naučila - na co pozor
Problém s konvenčními šampony je ten, že obsahují látky, které nám nijak neprospívají. Naopak. Jsou to chemické látky, které způsobují podráždění pokožky, její nadměrné vysoušení a navíc ani nejsou biologicky odbouratelné, takže zatěžují přírodu. Řeč je v první řadě o sulfátech (SLS, SLES), které jsou obsaženy v klasických šamponech. Rozhodla jsem se tedy pro přírodní produkty s jemnými pěnidly, které neškodí mě, ani životnímu prostředí.
Pozn.: Pokud máte opravdu citlivou pokožku hlavy, vyzkoušejte sypké šampony. Stačí přidat vodu a myjeme. Nejjemnější péče bez pěnidel.