Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zimní péče o vlasy

Zimní péče o vlasy V zimě řešíme častěji styling než vlasovou péči, přestože vlasy jsou velmi namáhané.
Renata Ježková
5,0 5
2

Přejít na sekci článku:

Nový šampon, no-poo nebo balzámová metoda?

Nový šampon, no-poo nebo balzámová metoda? zdroj: shutterstock.com

Pokud máte pocit, že se vám vlasy mastí více nebo rychleji plihnou, rozhodně zapomeňte na častější mytí nebo silnější šampon. Právě naopak. Pokud trváte na klasickém šamponu, najděte takový, který bude co nejjemnější. Značka Coslys nebo Weleda nabízí šampony, které jsou uživatelsky stejně příjemné jako klasické, ale k pokožce i vlasům daleko šetrnější. Pokud trváte na pěně, tak hledejte jemná pěnidla na bázi kokosového olej a cukrů jako je třeba coco-glucosid, pokud máte opravdu citlivou pokožku, hledejte mezi sprchovými gely, které jsou často výživnější a jemnější než šampony, nebo mezi produkty pro děti. Přestože můžete mít po pár prvních použitích pocit, že vlasy nejsou úplně dokonalé, tak se řiďte hlavně pocitem, který máte z vlasové pokožky. Jakmile se dostane do té správné kondice pokožka, vlasy budou postupně daleko lepší samy od sebe.

Pokud máte vlasy hodně přesušené a zkřehlé, snadno se lámou, jsou rozlítané a jemné, vyzkoušejte balzámovou metodu. Zní to tajemně, ale jde v podstatě jen o to, že místo šamponem si vlasy umyjete rovnou kondicionerem. Namočíte, vmasírujete do vlasů, můžete nechat pár minut působit a opláchnete. Konec. Napoprvé to zní divně, ale výsledek stojí za to i u jemných nebo mastných vlasů. Kondicioner totiž funguje na podobném principu jako odličovací oleje - mastné složky v něm na sebe navážou nečistoty jako je prach, lupy nebo kožní maz, aniž by narušily vlastní hydrolipidovou vrstvu pokožky. Po umytí ani nepoznáte, že jste nepoužili šampon. Je ale nutné si opravdu pečlivě vybrat kondicioner, který v tomto případě nesmí obsahovat žádné, a to ani vymyvatelné, silikony, protože mýt potřebujete hlavně pokožku. Složení tedy musí být takové, ale odpovídalo tomu, čeho chcete docílit - vybírejte podobně, jako byste vybírali krém na tělo či obličej. Ovesný kondicioner od Weledy nebo pro mastnější vlasy tužebníkový kondicioner Coslys jsou k tomuto účelu více než vhodné.

No-poo je asi nejalternativnějším z mycích trendů, ale výsledek je velmi konvenční - krásné zdravé vlasy. Nejčastěji se k tomuto účelu používají tři typy “mycích prostředků” - shikakai či práškové šampony na jeho bázi, marocký jíl rhassoul nebo jedlá soda. Použití je celkem snadné - prášek (jakýkoliv) rozmícháme s trochou vody na kašičku, tou promasírujeme pokožku hlavy, zbytek vetřeme do vlasů a opláchneme. V případě jedlé sody musí jako poslední následovat VŽDY kyselý oplach, ať už octovou vodou nebo vodou s citronem. Každému vyhovuje něco jiného a je možné si vybrat dle preferencí. Práškové šampony jsou nabité prospěšnými bylinami, ale skrývají možnost lehkého podráždění pokožky, protože většina z nich je exotického původu a máme je takto často v kontaktu s kůží poprvé. Rhassoul nebo jakýkoliv jiný jíl je vhodnější spíš pro mastnější vlasy, protože může dost vysušit a znesnadnit rozčesávání. Nejméně konfliktní (a nejméně nákladná na pokusné umytí) je pak soda s octem, kdy vás měsíční péče vyjde doslova na pár korun. A je to také velmi spolehlivý způsob, jak se rychle zbavit nepříjemných projevů suché či podrážděné vlasové pokožky.