zdroj: pexels
Rostlinné oleje poskytují většinou ochranu jen proti UVB záření, a i ta je diskutabilní. Na slunci totiž SPF faktor rychle degraduje i na desetinu své účinnosti. Prakticky tak nejste chráněni skoro vůbec.
Bio za každou cenu?
V posledních letech lidé někdy místo opalovacích přípravků používají přírodní rostlinné oleje. Argumentem bývá bio kvalita těchto olejů a jejich jednodruhovost. Přírodní mrkvový bio olej je čistou surovinou, která zatíží pokožku méně než opalovací krém s 10 složkami. Rostlinné oleje sice mají na pokožku a tělo pozitivní účinky, nezaměňujte je ale za opalovací krémy. Ačkoli i rostlinné oleje mají svůj SPF faktor, v kombinaci se slunečním zářením se doslova vypařuje.
SPF faktor je klíčový
Když zůstaneme na slunci moc dlouho bez patřičné ochrany kůže, sluneční záření nás popálí. Kůže zčervená, zarudne a je na dotek horká až bolestivá. Abychom se mohli slunit bez rizika, je potřeba na kůži aplikovat přípravek s SPF faktorem. Míra SPF faktoru určuje míru ochrany před slunečním zářením. Například opalovací krém s SPF 50 propustí do kůže jen 1/50 ultrafialového záření, poskytuje padesátkrát silnější ochranu oproti situaci, kdy se nenamažete ničím, a ochrání kůži před 98 % slunečního záření. Čím nižší faktor, tím nižší je samozřejmě ochrana.
Oleje mají i nulový faktor
V rámci trendu je v souvislosti s krásným opálením doporučovaný i mrkvový olej. Ten má na pokožku velmi dobré účinky, protože pomáhá opálení prodloužit, dodává pokožce snědý odstín a navíc pokožku regeneruje. Na samotné opalování se ale nehodí. Různé studie udávají, že mrkvový či malinový olej může sám o sobě mít až SPF 40. To by bylo pro řadu lidí plně dostačující. Bohužel se na to ale nelze spolehnout. Výsledné SPF je totiž ovlivněno kvalitou oleje a jeho zdrojem. Pokud jde o nekvalitní zdroj, SPF bude nižší.
Mnohem větší problém je ale vliv slunečního záření, na němž rostlinné oleje degradují. Z SPF 40 se tak rychle stává například SPF 4. Navíc se olej vsákne do pokožky, a aby účinkoval, museli byste se neustále domazávat. Tyto oleje také často chrání jen proti UVB záření a nikoli proti UVA. Vaše ochrana je tak vždy jen poloviční. Zmíněné oleje je proto dobré použít až jako péči po opalování, abyste pokožku vystavenou slunci vyživili.