Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Rostlinný olej na opalování? Ani ty s přírodním SPF nechrání dost

zdroj: pexels

Rostlinné oleje poskytují většinou ochranu jen proti UVB záření, a i ta je diskutabilní. Na slunci totiž SPF faktor rychle degraduje i na desetinu své účinnosti. Prakticky tak nejste chráněni skoro vůbec.

Bio za každou cenu?

V posledních letech lidé někdy místo opalovacích přípravků používají přírodní rostlinné oleje. Argumentem bývá bio kvalita těchto olejů a jejich jednodruhovost. Přírodní mrkvový bio olej je čistou surovinou, která zatíží pokožku méně než opalovací krém s 10 složkami. Rostlinné oleje sice mají na pokožku a tělo pozitivní účinky, nezaměňujte je ale za opalovací krémy. Ačkoli i rostlinné oleje mají svůj SPF faktor, v kombinaci se slunečním zářením se doslova vypařuje.

SPF faktor je klíčový

Když zůstaneme na slunci moc dlouho bez patřičné ochrany kůže, sluneční záření nás popálí. Kůže zčervená, zarudne a je na dotek horká až bolestivá. Abychom se mohli slunit bez rizika, je potřeba na kůži aplikovat přípravek s SPF faktorem. Míra SPF faktoru určuje míru ochrany před slunečním zářením. Například opalovací krém s SPF 50 propustí do kůže jen 1/50 ultrafialového záření, poskytuje padesátkrát silnější ochranu oproti situaci, kdy se nenamažete ničím, a ochrání kůži před 98 % slunečního záření. Čím nižší faktor, tím nižší je samozřejmě ochrana.

Oleje mají i nulový faktor

V rámci trendu je v souvislosti s krásným opálením doporučovaný i mrkvový olej. Ten má na pokožku velmi dobré účinky, protože pomáhá opálení prodloužit, dodává pokožce snědý odstín a navíc pokožku regeneruje. Na samotné opalování se ale nehodí. Různé studie udávají, že mrkvový či malinový olej může sám o sobě mít až SPF 40. To by bylo pro řadu lidí plně dostačující. Bohužel se na to ale nelze spolehnout. Výsledné SPF je totiž ovlivněno kvalitou oleje a jeho zdrojem. Pokud jde o nekvalitní zdroj, SPF bude nižší.

Mnohem větší problém je ale vliv slunečního záření, na němž rostlinné oleje degradují. Z SPF 40 se tak rychle stává například SPF 4. Navíc se olej vsákne do pokožky, a aby účinkoval, museli byste se neustále domazávat. Tyto oleje také často chrání jen proti UVB záření a nikoli proti UVA. Vaše ochrana je tak vždy jen poloviční. Zmíněné oleje je proto dobré použít až jako péči po opalování, abyste pokožku vystavenou slunci vyživili.