Recenze: Parfémová voda Agrume od Weledy

4,4 5
9

Recenze: Parfémovaná voda Agrume od Weledyzdroj: biooo.cz - Marcela Fröhlichová

Nevím jak vy, ale s novým ročním obdobím mám vždycky chuť vybírat si nové vůně do své sbírky. Myslím, že bychom naše čichové smysly v žádném případě neměli zanedbávat, obzvlášť když během zimy neměly příliš podnětů z přírody. Ale na jaře začíná vše kvést a vonět a my chceme vonět také (ideálně zase nějak jinak - nově).

Já si převážně vybírám svěží a neotřelé vůně, obzvlášť k jaru mi prostě nějak ta svěžest sedí. V chladném období se ráda halím do hřejivých tónů. Ale takhle to nemusí mít každý. Výběr vůně je velice individuální záležitost a jeden parfém může vonět jinak na vás a jinak na vaší kamarádce - kolik lidí, tolik chutí.

Nicméně je určitá jistota v tom, že parfém se vždycky skládá z několika vrstev či tónů. Stejně jako když dobře zkomponovaná hudba ladí, tak ladí i parfém a jeho složky. Jenže někdo preferuje raději klavír, někdo zase třeba housle.

Jaké tóny uslyšíte v Agrume od Weledy?

Než se dostanu k jádru pudla čili k jádru parfému, je třeba zmínit fakt, že Agrume je parfémová voda, což vyjadřuje koncentraci vůně a znamená to tedy fakticky, že podíl koncentrace vonných složek je zde v rozmezí od 15 do 20 %. Parfémová voda je tedy koncentrovanější (silnější) než toaletní voda či kolínská voda (fresh).

Agrume patří do kolekce parfémových vod, kterou Weleda moc příjemně nazvala Jardin de Vie. Mně osobně název kolekce evokuje kolekci jiného parfemářského domu (nikoliv patřící mezi přírodní) a to od Hermése Un Jardin. Prostě zahrady jsou inspirací věčnou. Jardin de Vie - Agrume maličko mate svým názvem, neboť Agrume od Weledy se do češtiny v názvu parfému překládá jako rakytník, ač ve francouzštině slovo agrume znamená citrus. Pravda je taková, že parfémová voda Agrume od Weledy vychází z vůně celé jejich rakytníkové řady a má tak velmi podobnou vůni doplňující právě onu rakytníkovou řadu.

Kompozice parfémové vody Agrume

Parfém se skládá ze tří částí - hlava, srdce, základ - to jsou ty tóny harmonicky zkomponované.

To, co cítíme nejdříve (hlava neboli vysoké tóny) a zaťuká nám na první signální, jsou v tomto případě právě zmiňované citrusy. Já zde cítila jasně a neomylně krásnou mandarinku. Musím říci, že vůně mandarinky se špatně napodobuje v chemických parfémech, a pokud je to hlavní tón, většinou z ní vyjde něco jako osvěžovač na toaletu. Zde nikoliv. V parfémové vodě Agrume je to čisté, sladké, svěží ovoce plné radosti. Holt esenciální olej se nezapře. Mandarinka vás osvěží a potvrdí vám, že máte v ruce prostě citrusovou vůni. Jenže tím to zdaleka nekončí. Jestli jste si mysleli, že si pořizujete čistou svěženku citrusovoum, jste na omylu úplně stejně, jako jsem byla já.

Střední tón čili srdce vůně totiž tvoří ylang-ylang, tropická květina, kolem které když projdete v botanické zahradě, okamžitě vás zahalí do své omamné květinové vůně a nepustí. Samotná vůně je těžší a ne každý si ji oblíbí. Ale v parfemářském průmyslu je to velice využívaná ingredience a není možno pominout její aromaterapeutické účinky - afrodiziakální, antidepresivní a uklidňující.

V základu parfému (tzv. nízkých tónech) nám hraje santalové dřevo, toho jsem si nijak neužila, neboť tyto tóny pro mě byly položeny už příliš nízko. Holt ylang-ylang s mandarinkou hrají prostě prim. Každopádně antidepresivní santalové dřevo jaksi podtrhuje tu pozitivní aromaterapeutickou kompozici, působí-li tedy někde podprahově, tím líp.

Jak se vůně Agrume vyvíjí po aplikaci

Mandarinka tak nějak tu její květinovou omamnost krotí svou optimistickou svěžestí. A ačkoliv já osobně ylang-ylang nevyhledávám, respektuji ji v příjemných kompozicích. Tato kompozice mě příjemně překvapila. Zpozorovala jsem, že tóny se jemně proměňují na mé kůži s teplým či chladným počasím, nicméně ylang-ylang má zde nejdelší výdrž. Je to asi tak, že mandarinka vám otevře dveře a vy vejdete do pokoje plného květin - do botanické zahrady.

Parfémovou vodu Agrume od Weledy bych doporučila ženám, které mají v oblibě jemné vůně - květinky v kombinaci s jemným citrusem. Je to například krásný a originální dárek pro kamarádku. Nutno říci, že i pro kamarádku veganku. Přírodní vůně jsou prostě přírodní vůně tvořené esenciálními oleji a nikoliv chemickými parfemacemi. A ideální je aplikovat vůně přímo na pokožku. Pokud máte ale extrémně citlivou pokožku, nebojte, vůni Agrume si nastříkejte třeba na oblečení, ať si její tóny můžete užívat také.

Samotný flakon je jednoduše řešený a to se mi líbí, je praktický i do kabelky. Svým barevným laděním vyjadřuje optimismus a veselí, které při troše dobrého čichu a snahy ve flakonu najdete. :)