zdroj: biooo.cz
Pokud jste se rozhodli udělat si větší očistu svého těla, možná nebude od věci začít právě s nadcházejícím jarem. A játra jsou orgánem, který nevhodný způsob života zatěžuje nejvíce, takže začít právě jimi je na jaře víc než vhodné.
Na počátku jara se doporučuje jíst ještě teplá jídla, dušenou zeleninu, v hojném množství listovou zeleninu - např. řeřichu, špenát, listy pampelišky, fazole, řasy a celozrnné produkty. Potraviny nakupujte, pokud je to možné, raději v prodejnách se zdravou výživou. Vynikající podporou pro játra jsou, např. sezamová či slunečnicová semena, čekanka, kurkuma, zelí, celer, fenykl, česnek, petržel, bílá řepa, pohanka, proso, rýže a ryby. V tomto období byste se měli vyhýbat alkoholu, tučným jídlům, čokoládě, kávě, ale též bílému cukru a pečivu. A nemělo by se to přehánět s příliš ostrými jídly. Pokud na to nemáte nervy a nedokážete to, pokuste se jejich konzumaci co nejvíce omezit. Příště už to třeba půjde :-)
K poživatinám, které podporují tvorbu krve, patří všechny potraviny bohaté na chlorofyl, jako jsou např. řasy (třeba spirulina) a dále červená řepa, fazole, modré hrozny, borůvky, fíky, ryby apod. Z bylin a koření jsou pro očistu krve, potažmo jater vhodné petržel, listy pampelišky, kmín, kardamom, černý pepř, zázvor či křen, dále bazalka, máta, bobkový list, heřmánek a rozmarýna. Energii čchi jater vyživuje a harmonizuje kořen lékořice, který se dá žvýkat nebo ho lze připravit ve formě čaje.
Než však začneme s detoxikací jater, měli bychom si nejdříve pročistit tlusté střevo, například pomocí bylinné směsi Triphala, aby se z našeho organismu vyloučily všechny odpadní látky. K tomu by mělo docházet pomalejším způsobem, protože toxiny se hromadí v těle i třeba několik let. Játra totiž vysílají varovný signál, až když je porucha již v rozjetém stadiu. Proto je potřeba tento orgán preventivně posilovat.
Některá doporučení na očistu a detoxikaci jater
Někdy se říká, že "méně je někdy více". Pokud máte zájem, zkuste si vybrat způsob očisty uvedený v některém z těchto bodů: 1. Po ránu vypijte sklenici čerstvé mrkvové šťávy s 1 lžičkou olivového oleje spolu se šťávou ze 2 citronů 2. Denně užívejte spirulinu v tabletách 3. Užívejte tinkturu nebo čaj z ostropestřece mariánského 4. Zalijte 1/4 litrem vroucí vody směs 50 g dvouzubce, 40 g ostropestřece a 20 g listu artyčoku a pijte 3x denně. Tento čaj se osvědčil proti tvrdnutí jater. 5. Na regeneraci jater pomáhá směs dvouzubce, listu klanoprašky, listu a kořene pampelišky, drceného semena ostropestřece - vše stejným dílem. Buď se připraví čaj nebo tinktura. 6. Jako aktivní ochrana jater se používá jeřáb ptačí plod, protože napomáhá vylučování žluče do střev, čímž podporuje trávení. 7. Při přetížení jater, jejich zvětšení, nedostatečné tvorbě žluči, cirhóze, žloutence apod. se využívá rozmarýny. 8. Čaj ze sedmikrásky napomáhá čištění krve. 9. Užívejte zinek a vitamin A. 10. Další byliny vhodné na očistu a posílení jater: mařinka vonná, tymián, měsíček, máta peprná, zeměžluč.
Avicenna radil, aby se játra čistila tímto způsobem: Cca po dobu půl roku vypijte každé ráno na lačno 1 a půl lžíce olivového oleje, 1 lžíci medu a 1 lžíci čerstvé citronové šťávy. Ovšem při této a dalších souvisejících procedurách je třeba čistit tlusté střevo za pomoci klystýrů. Takže pozor na to!
Nesporně důležitý je zejména v případě zablokované energie jater tělesný pohyb. K nejvhodnějšímu cvičení patří jóga, tai-chi, čchi-kung, při silném vnitřním hněvu kickbox, ale pro někoho též aerobik nebo tanec. Vynikajícím prostředkem pro léčení a harmonizaci je reflexní terapie, akupresura a další metody. Detoxikaci jater výborně napomáhají éterické oleje, které můžete po pár kapkách dát do aromalampy, přidávat spolu s mlékem a medem do koupele, nebo využívat k masážím. A jaké jsou vhodné aromaoleje pro játra a žlučník? Je to např. citron, bergamot, grep, heřmánek, levandule, pomeranč, máta peprná apod.