Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba Účinky ginkgo biloby na mozek a oběhový systém znali už ve starověké Číně.
Martina Koubová
5,0 5
5

Ginkgo biloba zdroj: shutterstock.com

Lístky ginkgo biloby mají zajímavý vějířovitý tvar, kterým mohou někomu připomínat mozkové hemisféry, ostatně asi také proto se ginkgu česky říká jinan dvoulaločný. A ano, ginkgo slouží přesně k tomu, k čemu byste na první pohled řekli: zlepšuje činnost mozku, podporuje jeho prokrvení, snižuje riziko mozkových příhod a celkově pečuje o zdraví kardiovaskulárního systému. Tímto pozoruhodnost tohoto stromu ale zdaleka nekončí. Ginkgo se vyskytuje na naší planetě zhruba 100 až 200 milionů let, což je doba druhohor a dinosaurů.

Léčebné účinky ginkga znali již ve starověké Číně, dokonce mu přisuzovali schopnost odvrátit zlé síly, takže jej vysazovali v okolí chrámů a obytných domů. Jestli nás dokáže ginkgo ochránit před zlem, těžko říct, ale určitě ochrání centrální nervový systém, zbaví nás studených rukou a nohou a dokáže podpořit i paměť.

Přejít na sekci článku:

Strom jako žádný jiný

Strom jako žádný jiný zdroj: shutterstock.com

Ginkgo se před miliony let vyskytovalo v hojném množství po celé severní polokouli, avšak postupně vymizelo a zachovalo se pouze v jihovýchodní Číně. V Asii je tento strom považován za posvátný a současně je běžně pěstován i jako ovocný strom, jehož plody se využívají v tradiční čínské medicíně. Ty jsou velikosti třešně, ale samy o sobě nejsou příliš lákavé, zralé jsou cítit jako žluklé máslo. Pokud se ale usuší, vypadnou z nich semínka, které tradiční medicína dále zpracovává pro léčebné účely.

Ginkgo je oblíbené pro specifickou kombinaci účinných látek, kterou nikde jinde v přírodě nenajdeme. Je natolik jedinečná, že si dokonce vysloužila svoje vlastní označení ginkgolides. Pod tímto termínem se skrývá množství flavonoidů, organických kyselin, fenolických látek, karotenoidů, terpenů a sacharidů. Kromě toho v plodech najdeme i obligátní vitamin C a vitaminy řady B. Ginkgolides rozšiřují cévy a zlepšují průchodnost kardiovaskulárního systému, mají antioxidační účinky a pomáhají i při špatně se hojících kožních problémech, takže je dobré ginkgo užívat vnitřně i zevně.