Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kyselina listová nejen pro těhotné: jak vybrat tu vhodnou?

zdroj: shutterstock

Kyselina listová jen pro těhotné? Vůbec ne, prospívá všem. Pokud nestíháte přijímat kyselinu listovou v běžné stravě, můžete mít horší krevní výsledky i střevní potíže. Pak je dobré nasadit ji v tabletkách. Vybírat můžete z naštěpené i nenaštěpené varianty, záleží na vás.

Co to vlastně je

Kyselina listová je jedním z vitamínů skupiny B a nese si označení B9. Pro správné fungování našeho organismu je kyselina listová nezbytná. Díky ní je tělo schopné provádět látkovou výměnu bílkovin a buněčné dělení. Podporuje také správnou krvetvorbu, tedy vznik a zrání červených krevních tělísek v kostní dřeni. A napomáhá i při hojení ran. Nedostatek kyseliny listové pak zapříčiní, že všechny tyto procesy probíhají hůře. Při lékařské prohlídce na nedostatek kyseliny listové poukazuje horší krevní obraz. Sami můžeme její nedostatek vypozorovat například podle trávicích potíží a neustálé celkové únavy.

V těhotenství je nutností

V běžném životě bychom měli přijmout zhruba 200 mikrogramů kyseliny listové denně. A ačkoli se běžně vyskytuje v zelenině jako brokolice, zelí, mrkev, špenát, řepa a další, a dokonce ji najdeme i v kuřecích játrech, nestačí její běžná konzumace těchto potravin k pokrytí nutné dávky kyseliny listové pro těhotné ženy. Ty ji potřebují násobně více než ostatní, protože dostatek kyseliny listové podporuje správný růst buněk a vývoj plodu. Kyselina listová proto běžně tvoří jeden z doplňků stravy pro těhotné , protože přijmout zvýšené množství jen v jídle není reálné.

Je lepší syntetická nebo aktivní?

Při výběru vhodné kyseliny listové pravděpodobně natrefíte na její dvě různé formy. První z nich je syntetická, tedy neaktivní forma kyseliny listové. Z takových přípravků musí tělo kyselinu listovou přeměnit na aktivní naštěpenou kyselinu listovou, tedy na folát, a až ten může efektivně využít. Užívat kyselinu listovou v této formě není vůbec špatně, jen se tělo více napracuje, aby z kapsle vytěžilo, co potřebuje. Druhou možností je zakoupit si kyselinu listovou v už naštěpené a aktivní formě. Pak ji tělo může využít okamžitě a bez práce. Neměla by se ale užívat v příliš vysokých dávkách. Při předávkování tělo sice její nadbytek může vyloučit močí, ale pokud bude nadbytek příliš velký, může způsobit nespavost, žaludeční problémy i duševní poruchy.