Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Biooo akademie: jsme v časopisu kondice!

zdroj:

Éterické oleje - umí zmírnit napětí, podpoří sebevědomí, zklidní před spaním nebo naopak dodají energii, když je to třeba. A to je teprve začátek – zvládnou ulevit od rýmy, trávicích obtíží, menstruačních bolestí či bolestí hlavy. Některé z nich působí také jako afrodiziaka. „Éterické oleje mají opravdu rozmanité využití, je ale třeba sáhnout po těch kvalitních přírodních a při jejich používání dodržovat několik základních pravidel,“ říká lektorka aromaterapeutických kurzů pražské Biooo akademie Barbora Hrdličková.

Co je dobré vědět

Každý éterický olej má své specifické účinky. Můžete ho používat samostatně nebo v kombinaci s dalšími, čímž se výsledné působení kompozice dá různě ovlivňovat a obměňovat. Zásadní roli v tom pak samozřejmě hraje vzájemný poměr olejů. „Hodí se mít alespoň základní představu o jejich povaze, o tom, co dokážou,“ doporučuje lektorka. Můžete se ale také nechat vést tím, co vám v danou chvíli voní. Bývá to signál, že tělo právě tento olej potřebuje. „Tyto potřeby se ale velmi mění například v souvislosti s menstruačním cyklem. Často ale i s přibývajícími roky. Vůně, která je nám v určitém období příjemná, nás v jiném může až odpuzovat a naopak,“ podotýká Hrdličková.

Na co si dát pozor

Intuitivní přístup k aromaterapii má mnoho příznivců. Ale pozor, má i jeden velký háček. Každý olej má své kontraindikace a může tedy i ublížit, jakkoli neškodně vypadá. „Například máta a eukalyptus nejsou vůbec vhodné pro děti do deseti let. Zejména ne k nanášení přímo na pokožku horní části těla,“ upozorňuje lektorka. Velmi problematická je i skořice. „Důležité je také nepřehnat to s množstvím éterického oleje. Vždy je lepší začít s nižším dávkováním a to postupně zvyšovat,“ dodává Hrdličková s tím, že tato zásada platí pro všechny způsoby využití éterických olejů. Ty také nikdy neužívejte vnitřně.

Tipy naší lektorky

Většina z nás si éterické oleje kape do aromalampy (správné dákování je 5-8 kapek na místnost). „Nos toho ale absorbuje méně než kůže. Aromalampa je tedy poněkud neekonomická. Lepší je využít éterické oleje při masáži nebo koupeli,“ vysvětluje lektorka. Oleje je ale v takovém případě vždy třeba zředit, nikdy nesmí přímo na pokožku (a už vůbec se nesmí dostat do očí). A protože nejsou rozpustné ve vodě, je k tomu potřeba tuková složka – neutrální olej, smetana, mléko, případně med. Do vany proto olej nikdy nekapejte přímo, ale vždy ho nejprve smíchejte s tukovou složkou a až pak ho přidejte do koupele (tukový nosič + 3-10 kapek éterického oleje). Na masáž smíchejte éterický olej s olejem neutrálním (tukový nosič + 3-5 kapek éterického oleje). Způsobů, jak éterické oleje využít, je ovšem mnohem víc – dají i inhalovat nebo můžou tvořit součást domácí kosmetiky.

Za aromaterapií do Biooo Akademie

Chcete se o aromaterapii a zásadách používání éterických olejů dozvědět více? Nebo se naučit, jak aromaterapii využít při domácí výrobě kosmetiky či léčení nejrůznějších neduhů? Vyzkoušejte některý z kurzů Biooo akademie, která se nachází v prostorách pražského obchodního domu Kotva (stejně jako kamenná pobočka obchodu s přírodní kosmetikou Biooo). Osvojíte si na nich teoretické i praktické dovednosti a navíc se potkáte s podobně naladěnými lidmi. Kurzy se netýkají jen aromaterapie – můžete se také naučit vyrábět svíčky, vykuřovadla či květinové vody. Anebo vyrazte na workshop, kde zjistíte, jak se nalíčit přírodní kosmetikou.