zdroj: shutterstock.com
Meduňka lékařská, neboli Melissa officinalis, je mou asi nejoblíbenější bylinkou. Nejen, že nádherně voní, ale navíc má skvělé účinky na celý organismus i na pleť. Meduňka pochází z východního Středomoří a Malé Asie, ale od dávných dob se pěstuje jako léčivá rostlina i ve střední Evropě a dnes se s ní můžete setkat zcela běžně na zahrádkách i na balkónech. Pro potřeby farmaceutického, potravinářského i kosmetického průmyslu se pěstuje v polních kulturách.
Meduňka je vytrvalá bylinka s bílými nebo narůžovělými květy a podle vzhledu si ji můžete snadno splést s jinými rostlinami z čeledi hluchavkovitých, ale bezpečně ji poznáte, pokud rozemnete jeden lístek mezi prsty – ta božská vůně se prostě nedá zaměnit! Tuto vůni mají na svědomí silice s citralem, citronelolem a geraniolem.
Díky svému citronovému aroma je meduňka s oblibou používána jako dochucovadlo například do hořčice, omáček či různých likérů (v tzv. karmelitském lihu či karmelitských kapkách, jež jsou užívány dodnes). Používá se také v kosmetice či parfumerii a vyrábí se z ní rovněž meduňkové víno.
Přejít na sekci článku:
Meduňkový čaj
zdroj: shutterstock.com
Meduňkový čaj má celou řadu pozitivních účinků na celý organismus a navíc ještě báječně chutná!
Pomáhá při:
- Nadýmání
- Lehkých střevních či žaludečních katarech
- Srdeční slabosti
- Nespavosti
- Poruchách vyšší nervové činnosti
- Kolikách
- Křečích břišních a pánevních orgánů
- Migréně
- Hysterii
- Kožních vyrážkách
- Uklidňuje bušení srdce
- Povzbuzuje krevní oběh
- Snižuje krevní tlak
- Zvyšuje sekreci žluči