zdroj: pixabay.com
Jód je pro náš organismus velmi důležitý. Potřebujeme jej pro správnou funkci štítné žlázy, aby naše tělo bylo schopné kvalitně hospodařit s živinami a také pro silné nervy a stabilní mentální funkce. Jód je mimo jiné důležitý pro zdravou a krásnou pleť a pevné vlasy, nehty i zuby. Přesto, že je jód pro naše tělo moc důležitý, v lokálních potravinách moc jódu nenajdete. Proto se také uměle přidává do kuchyňské soli. I když to také není moc dobré. A kde tedy jód v přirozeném stavu najdete?
Jak získat dostatek jódu?
Naše tělo si tento prvek bohužel neumí samo vyrobit, takže jej musí získávat ze stravy. Nejvíce jódu obsahují mořské ryby. Jenže ty by měly být ideálně čerstvě ulovené a nejideálněji ještě z volného chovu. U mražených ryb se obsah jódu stejně jako ostatních výživných látek snižuje. Navíc bychom si takovou čerstvou rybu k pokrytí potřebné dávky jódu museli servírovat zhruba dvakrát do týdne. A kdo v oblastech bez moře takovou možnost má?
Další variantou, která je navíc vhodná i pro vegany a vegetariány, kteří by ryby stejně nejedli, jsou mořské řasy. Ty jsou považovány za potraviny budoucnosti, protože kromě jódu obsahují mimořádnou koncentraci i dalších minerálních látek a vitaminů. Jód můžeme najít samozřejmě i v dalších potravinách, jako jsou višně, špenát, žampiony a další. Podíl jódu v těchto potravinách však není moc vysoký, a tak bychom jich museli sníst opravdu velké množství, abychom potřebnou dávku pokryli.
Jód a štítná žláza
Jak už jsme si na úvod řekli, jód pro svou funkci potřebuje především štítná žláza. Štítná žláza je malá hormonální žláza, která z obou stran obepíná naši dýchací trubici. Produkuje hormon thyroxin. Během našeho života se štítná žláza stará hlavně o to, aby náš metabolismus fungoval, jak má. Na poruchy štítné žlázy se právě proto často přijde u lidí, kteří nemohou přibrat, ať dělají cokoliv, nebo u těch, kteří naopak přibírají kila i ze vzduchu. Jinak jsou další poruchy štítné žlázy spíše nenápadné, a na to, že za nimi stojí problémy se štítnou žlázou, se obvykle přijde až po delší době.
Podobně jako přibírání, ovlivňuje tato hormonální žláza také růst. A to nejen fyzický, ale i ten mentální. Takže je důležitá hlavně u dětí a dospívajících. Nedostatek jódu se může projevit (a tím pádem i většinou nedostatečná činnost štítné žlázy) u těhotných žen, kde hrozí, že se jejich nenarozené dítě bude špatně vyvíjet.
Jak se projevuje nedostatek jódu?
Dlouhodobý nedostatek jódu může vést se spolu související poruchou štítné žlázy k chronické únavě, zhoršení imunity a také zvýšené nervozitě, která může přerůst až v různé akutní stavy úzkosti či deprese. Lidé s hypotyreózou mají často také problémy s přibíráním. Za většinu nabraných kil však může zadržovaná voda. Na pleti se pak projevuje nedostatek jódu její přílišnou suchostí a křehkostí. Pleť pak na pohled vypadá úplně „papírově“. Může za to fakt, že při nedostatečné funkci štítné žlázy se špatně vstřebávají nenasycené mastné kyseliny, které naše pleť pro svou výživu potřebuje.
Při opravdu zásadním nedostatku jódu a hypofunkci štítné žlázy se pak může štítná žláza hodně zvětšit a vytvoří na krku strumu neboli vole. Ale ani toto není zaručeným ukazatelem nedostatku jódu nebo nedostatečné činnosti štítné žlázy. Pokud máte o jejím správném fungování pochybnosti, nechejte si ideálně udělat krevní testy.
Jak se projevuje nadbytek jodu?
Stejně jako je špatný nedostatek jódu, tak ani jeho přehnané množství není pro naše tělo prospěšné. Ten totiž může způsobit zvýšenou činnost štítné žlázy, takzvanou hypertyreózu, která se projevuje nadměrným pocením, zvýšenou únavou a bezdůvodným hubnutím či obtížným přibíráním na váze. Pokožka bývá ztluštělá a vlhká na dotek. Velmi často se objevuje i akné. Nadbytek jódu může mít na svědomí i různé poruchy kardiovaskulárního systému. Nadbytek jódu můžete mít, pokud třeba moc solíte. Klasická kuchyňská sůl je totiž uměle jodidovaná.