Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej benzoe

Éterický olej benzoe Máte rádi pryskyřičné vůně, ale nesedí vám kadidlo? Zkuste jemnější a sladší éterický olej benzoe.
Pavlína Klaudová
5,0 5
4

Přejít na sekci článku:

Benzoe v kosmetice, aromaterapii a léčitelství

Benzoe v kosmetice, aromaterapii a léčitelství zdroj: shutterstock.com

Účinky benzoe na pleť

Další zajímavostí o benzoe, která bude zajímat ženy, jimž se již začaly objevovat vrásky, je ta, že benzoe vrásky vyhlazuje a navrací pleti vyrovnanější a mladistvější vzhled. Redukuje kožní problémy, ozdravuje pokožku, působí dezinfekčně a podporuje lepší hojení zanícených míst. Stimuluje tvorbu nových kožních buněk a proto je dobrým olejem pro eliminaci jizev. Působí antisepticky, antibakteriálně a zabraňuje rozvoji infekce. Je výborným doplňkem pro léčbu dermatitidy, lupénky, ekzémů, akné, sceluje praskliny kůže. Udržuje pružnost pokožky a zjemňuje ji. Navíc se díky svým dezinfekčním vlastnostem používá ve výrobcích pro ústní hygienu, napomáhá lepší hojivosti poškozených dásní. Zároveň působí v přípravcích jako přírodní konzervant.

Benzoe v parfemářství

V parfemářství se éterický olej benzoe používá jako složka deodorantů a parfémů. V 16.-18. století se těšil velké popularitě parfém jménem Chypre. Jiné využití na poli kosmetiky a přírodní medicíny má benzoe v péči o zuby, protože se díky svým výborným dezinfekčním vlastnostem přidává do ústních vod. Hojně se přidává do masážních olejů, pěstících olejů a starověké ženy používaly pryskyřici k ovonění vlasů. Bývá jednou ze složek přírodních deodorantů a vonných svíček.

Éterický olej benzoe pro posílení psychiky

Benzoinový éterický olej má velmi dobrou schopnost uklidňovat a zmírňovat depresivní stavy, protože pozvedá ducha a zlepšuje náladu. To je také důvodem, proč byl hojně využíván při náboženských rituálech na celém světě. Jeho teplá, příjemná vůně zahaluje duši člověka do oblaku meditativního soustředění, dech se nám prohlubuje, zpomaluje se srdeční činnost, dokážeme se tak lépe soustředit na vlastní nitro. Jeho jantarová, lehce vanilku připomínající vůně má velmi pozitivní vliv na činnost krevního oběhu, stimuluje tepové frekvence našeho srdce a díky této činnosti se dostává našemu tělu lepšího okysličování. Pokud zvolíme relaxaci s benzoe nebo jeho směsi, určitě nám budou vyhovovat jeho mírně sedativní vlastnosti. Éterický olej benzoe působí hojivě a chrání před infekcí, má celkově dezinfekční a antiseptické účinky, pokud už se u nás nějaká vyskytne, volíme masáž jako nejrychlejší a nejlepší cestu, jak dostat účinné látky z éterického oleje do krevního oběhu.

Benzoin má antidepresivní vlastnosti. Jogíni uvítají informaci, že pomáhá harmonizaci čaker, působí hlavně na čakru kořenovou a solar plexus. Nedobře fungující kořenová čakra je podle ajurvédy zodpovědná za finanční problémy, závislost a neschopnost seberealizace v obchodu, nerovnováha kořenové čakry způsobuje depresivní nálady a jiné nervové problémy. Solar plexus souvisí se sebeúctou, sebevědomím, sebeovládáním a dalšímu důležitými osobními vlastnostmi, proto je tak důležité, abychom ji měli v pořádku. Pokud tomu tak není, máme nízké sebevědomí, trpíme komplexy, špatnou pamětí a problémy se zažívacím traktem. Benzoe pomáhá nápaditosti a kreativitě.

Zdravotní účinky éterického oleje benzoe

Benzoe zmírňuje bolesti pohybového aparátu, spojené s revmatismem, artritidou, snižuje otoky, zarudnutí, působí jako analgetikum, ničí záněty, podporuje správnou činnost krevního oběhu. Jako diuretikum napomáhá vyplavování toxinů, tuků a kyseliny močové z těla, rozpouští ledvinové kameny. Podporuje tak správnou funkci metabolismu, reguluje krevní tlak. Ocení ho ti, kteří mají problémy s trávením. Působí proti nadýmání, zmírňuje zácpu, reguluje a podporuje činnost střev a žaludku. Je však nutno upozornit na to, že benzoe se používá k vyvolání chuti k jídlu, takže pokud chcete zhubnout, měli byste to mít při práci s ní na paměti. Další velmi dobrou vlastností benzoe je to, že se stará o správnou hladinu cukru v krvi, což mohou ocenit diabetici. Usnadňuje vykašlávání a pomáhá uvolňovat hleny, čímž čistí respirační systém a zlepšuje dýchání. Má pozitivní vliv na hormonální soustavu, osvědčil se jako ženský olej při premenstruačním syndromu. Také se používá jako součást přírodních léčiv pro zvířata.