Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Šalvěj muškátová - bylinka pro všechny ženy

Šalvěj muškátová - bylinka pro všechny ženy Šalvěj muškátová je přírodním zázrakem proti křečím, depresím, na záněty a působí i jako afrodisiakum. Je vhodná na mastnou, zánětlivou pleť se sklonem k akné a při ženských problémech.
Iva Lhotská
5,0 5
5

Šalvěj muškátová - bylinka pro všechny ženy zdroj: unsplash.com

Dříve se šalvěj muškátová používala v lidovém léčitelství podobně jako šalvěj lékařská, ovšem během času se vzhledem k vysokému obsahu aromatických látek začala uplatňovat spíše k aromatizaci v kosmetice, parfumerii, aromaterapii či v potravinářství. Jenže to není zdaleko všechno... Umí mnohem více.

Z poupat a květů šalvěje muškátové, včetně částečně fermentovaných listů se získává parní destilací esenciální olej, jenž obsahuje linalylacetát, linalool, sclareol, neryl-acetát, geraniol, beta-caryophylen a bicyclo-germacren. Šalvěj se však dá použít i k přípravě odvaru. Při dodržení doporučených dávek nemá šalvěj muškátové žádné kontraindikace. Ovšem při vyšším dávkování může způsobit bolesti hlavy. Také se nedoporučuje v případě hypertenze či epilepsie. Působí jako přírodní sedativum, není vhodná pro řidiče. Může však zvýšit opojení alkoholem. Některé zdroje uvádějí, že by se neměla využít v těhotenství a po dobu kojení. Ale pozor: Muškátová šalvěj sice napomáhá zklidnění hyperaktivních dětí, ale snižuje laktaci!

Na co všechno šalvěj muškátová zabírá?

Díky obsaženým aromatickým látkám se dodnes šalvěj muškátová využívá zejména v aromaterapii, kosmetice, např. při výrobě parfémů nebo pro výrobu vonných olejů. Éterický olej z šalvěje muškátové blahodárně působí na centrální nervový systém, stimuluje některá mozková centra, hlavně hypothalamus a hypofýzu. Má antidepresivní vlastnosti, dokáže navodit až euforický stav, povzbuzuje mentální svěžest. A protože je i přírodním sedativem, dokáže snížit krevní tlak, ulevit skoro při veškerých křečích a uvolnit svalové napětí.

Éterický olej ze šalvěje muškátové má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky, zbavuje bakterií i plísní. S velkou účinností se dá používat v případě opakovaných infekcí, např. střev, vylučovacího systému a močových cest, blahodárně působí i na špatně se hojící rány, které čistí a léčí. O muškátové šalvěji se ví, že je též účinným přírodním afrodisiakem. Hodí se jak při snížené pohlavní touze, tak při impotenci. Četné studie prokázaly jeho účinek u mužů i žen, ovšem ženy tento olej upřednostňují více.

Olej z šalvěje muškátové na ženské neduhy

Éterický olej z muškátové šalvěje má nasládlou vůni, někdo ji vnímá jako lehkou růžovou se zemitým nádechem, jiný jako "sladký pot". Působí totiž na hormonální systém, proto se naše vnímání tohoto aroma liší. Molekuly obsaženého sclareolu se prý podobají ženským pohlavním hormonům, zejména estrogenu, takže už asi tušíte, proč tomu tak je. Tento hormon do jisté míry, samozřejmě potřebují i muži, ale pro ženy a jejich tělo je v průběhu života nepostradatelný. Nejdříve je to v období zrání jejich rozmnožovacích orgánů, pak po porodu a nakonec v menopauze. Z toho důvodu muškátový olej preferují ženy.

Právě proto bych měla zdůraznit, že esenciální olej ze šalvěje muškátové je jedním ze základních ženských olejů. Působí tonizačně na dělohu, upravuje nepravidelnou i bolestivou menstruaci, snižuje neblahé premenstruační příznaky a je výborným preventivním prostředkem před různými obtížemi v menopauze. Napomáhá eliminovat bolesti hlavy i podbřišku, ulevuje při závratích či psychickém podráždění v období menstruace i při klimakterických potížích, zamezuje pocení a dalším projevům. Postačí, když si dáte 2-3 kapky tohoto aromaoleje do dlaně s nosným olejem a můžete jím masírovat břicho.

Další využití oleje ze šalvěje muškátové

Šalvějový olej má také dezinfekční a stahující vlastnosti. Dá se používat při zánětech dásní či při jejich krvácení, napomáhá udržení zdravého vzhledu pokožky, kterou vypíná a příznivě působí na akné nebo při nadměrném vypadávání vlasů. Éterický olej ze šalvěje muškátové se kombinuje se základním olejem a používá se i k masážím. Tento olej snižuje krevní tlak a frekvenci srdečního tepu, čímž zklidní celý váš organismus. Pokud budete éterický olej ze šalvěje muškátové inhalovat, zklidníte svou mysl, zvýšíte si koncentraci a navodíte relaxační pocit. A určitě se vám zlepší i nálada. Můžete ho inhalovat i v případě, že špatně usínáte nebo spíte.

Pokud chcete šalvějový olej použít k celkové masáži, nepřekračujte 3% ředění pro dospělé a 0,5% u malých dětí do 6 let. V případě celkové koupele rozpusťte 3-5 kapek do nosného oleje a přidejte do koupele. Můžete ho kombinovat i s jinými éterickými oleji, maximálně však v objemu 15 kapek celkem na koupel. Do částečné koupele stačí přidat 5-8 kapek do 1 litru vody, do aromalampy 3-8 kapek, do kloktadla postačí 1-3 kapky do sklenice s teplou vodou a k inhalaci asi 2-3 kapky do 600 ml vroucí vody. Pro těhotné ženy se většinou doporučují poloviční dávky.

Jestliže jste onemocněli zánětem dýchacích cest, bolí vás v krku, nebo jste dostali angínu, můžete nanést 1 kapku neředěného éterického oleje ze šalvěje muškátové na oblast lymfatických uzlin za ušima. Uvidíte, že takto aplikovaný olej působí velice rychle a úlevně. Naše legislativa umožňuje používat éterický olej ze šalvěje muškátové jen pro vnější, kosmetické účely, nikoli k vnitřnímu užívání. Pokud se však odhodláte k očistě střeva, dá se užívat 1 kapka aromaoleje na 1 čajovou lžičku medu každý den maximálně po dobu 1 měsíce. Éterický oleje ze šalvěje muškátové můžete míchat s limetkou, pomerančem, citronem a dalšími citrusy. Vhodná je rovněž kombinace s borovicí, levandulí, geraniem, jalovcem, kadidlem, jasmínem či santalovým dřevem.