Recenze: Zubní pasty Coslys aneb proč používat přírodu

5,0 5
1

Recenze: Zubní pasty Coslys aneb proč používat příroduzdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Zubní pasty jsem nikdy nijak zvlášť neřešila. Prostě jakási hmota s výraznou mentolovou chutí, kterou si vyčistím dvakrát denně zuby. A je to. Jenže jsem dlouhodobě trpěla na afty a vleklé záněty sliznice. Nezabíraly žádné potravinové doplňky ani babské rady, takže jsem zkusila změnit poslední možnou věc: zubní pastu. Narazila jsem totiž na dost názorů, že klasické syntetické tenzidy můžou citlivou ústní sliznici dráždit, způsobovat její odlupování a podporovat vznik zánětů a aftů. Navíc, přes tenkou a hodně prokrvenou ústní sliznici se nám do těla vstřebává množství látek, které pasta obsahuje. A že to v případě těch konvenčních není kolikrát žádná sláva.

A tak jsem prostě klasickou zubní pastu vyměnila za tu přírodní. Byla to změna razantní, ne zrovna uživatelsky nejpříjemnější, ale zpětně můžu říct, že to stálo za to. Aftů, mého hlavního problému, jsem se postupem času zbavila. Nevím, jestli opravdu pomohl přechod na přírodní ústní hygienu, nebo to byl nějaký přirozený proces, ale rozhodně jsem po půl roce čištění s přírodními pastami viděla ústup zánětlivých projevů a teď mám více méně pokoj. Za tu dobu jsem si ale na přírodní pasty navykla tak, že klasickou pastu už prostě nesnesu. Přehnaně hodně pěny, výrazná mentolová chuť a taky tak výrazný čistící efekt, že člověk dlouhou dobu po vyčištění vůbec necítí žádnou chuť.

V přírodní kategorii jsem tak vyzkoušela už snad všechny varianty past Urtekram, se kterými jsem spokojená, a pak, v rámci objevování, sáhla po Coslys. Protože obsahují hojivý propolis, jsou oslazené stévií a najdeme v nich třeba i Aloe vera šťávu a v dětské variantě dokonce výtažek z jahod. A to zní dost slibně.

Pokud srovnám pasty Coslys s těmi klasickými, ani jedna zubní pasta v podstatě nepění nebo pění velmi málo. Vytvoří jen takovou jemnou krémovou emulzi. Ale zuby vyčistí parádně, po vyplivnutí v podstatě nevidím rozdíl. Zuby jsou čisté a celkově máte v puse takový ten pocti čistoty. Používání je podle mě jenom o zvyku a o tom, zda jste ochotni trochu upustit od navyklé uživatelské příjemnosti.

Zubní pasta pro citlivé dásně s mátou obsahuje zklidňující výtažek z Aloe vera, hojivý propolis a stévii. Zajímavá je hlavně poslední jmenovaná, která pastu lehce osladí a zároveň působí proti zubnímu kazu. Pasta chutná jemně po mátě a nasládle po stévii, ale nečekejte žádnou vlezlou větrovost. Jako jediný zástupce Coslys past pění trochu víc, ale množství pěny rozhodně není nikterak závratné.

Bělící pasta s propolisem obsahuje minerální soli a soda, které chrup čistí a zároveň jemným přirozeným způsobem bělí, jemné bělící účinky má i stévie. Díky obsahu sody bych pastu neviděla na dlouhodobé používání, ale pár dní jednou za čas, proč ne. Osobně jsem si žádného výraznějšího zesvětlení nevšimla, ale nevadí, protože pasta má příjemnou nasládlou chuť, nijak výraznou, a oproti jiným pastám malinko hrubší konzistenci.

Nedalo mi to a vyzkoušela jsem i dětskou pastu s jahodami. Voní a chutná přesně jako perlička, akorát je bez syntetických tenzidů. Kromě výtažku z jahod obsahuje i Aloe vera šťávu, sladkou stévii a zklidňující výtažky z čajovníku a heřmánku. Díky sladké ovocné chuti se hned stala mým favoritem, ale ani čistícími schopnostmi vůbec nezaostává. Stejně jako varianta pro citlivé zuby, má pasta jemnou krémovou konzistenci a čištění s ní je jedna radost.

Jak se vám článek líbil?