Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Bachovy esence

Bachovy esence Bachova květová terapie je tou nejjemnější alternativní terapií, kterou můžete použít.
Renata Ježková
4,5 5
13

Přejít na sekci článku:

Tak funguje to nebo ne?

Bachovy esence zdroj: shutterstock.com

Funguje. Materiální důkazy na to neexistují, nikdo vám po použití bachovek nic nenaměří, ale pokud se trefíte, tak jsou účinky první dávky (tj. dvě až čtyři kapky do sklenice vody, která se popíjí celý den nebo alespoň v průběhu několika hodin) velmi fyzicky důrazné a dost lidí má pocit, že požilo nikoli pár kapek, ale rovnou několik lahviček, případně rovnou usne. Děti často reagují daleko výrazněji třeba tím, že jim klesne horečka stejně rychle jako po klasickém léčivu. Nicméně tu je jedno ale…. Zrovna jako nepomůže léčit chřipku antibiotiky, protože prostě nemáte v těle zrovna žádné bakterie, které by měla antibiotika zničit, tak i v případě jakéhokoliv alternativního produktu včetně bachovek je potřeba mít skutečně ten správný lék.

A to je právě největší kámen úrazu a důvod, proč má většina alternativních léčebných metod pověst šarlatánství. Protože se tam skutečně velké množství šarlatánů vyskytuje. Co se týče léků vyloženě “pro duši” jako jsou právě bachovky, tak je zase často dost těžké odhadnout, co je potřeba, jen na základě toho, co na sebe pacient prozradí, jelikož duševní útrapy jsou něco, kde si lžeme do kapsy nejraději. Tudíž každý, kdo pracuje s Bachovou terapií, musí být zároveň dost dobrý psycholog na to, aby umět odkrýt i to, co mu pacient neříká. Pokud máme virózu a jdeme do lékárny, kde nám na základě symptomů poradí nějaký lék a on nám (z jakéhokoliv důvodu) nepomůže, nazavrhujeme okamžitě celou západní medicínu jako humbuk a nevydáváme se hledat osasonkový kořen. K alternativním metodám ale často takhle nespravedliví jsme.

Protože tak jako ve všem ostatním - pokud chcete výsledek, potřebujete odborníka. Někoho, kdo dané věci rozumí. V případě klasické medicíny se můžete částečně spolehnout na titul, ale to neznamená, že v případě jiných metod jste vydáni všanc komukoliv. Stačí trochu přemýšlet. Má daný člověk nějaké vzdělání či teoretický základ pro to, čím se zabývá? Akceptuje součinnost různých systémů nebo razí jen jednu jedinou správnou cestu? Chce od vás maximum informací nebo mu stačí pár vět a už vám předepisuje vodičku či kuličky? Zajímají ho výsledky vašich vyšetření od klasického lékaře nebo ví sám všechno nejlíp? Na všechny tyto otázky dostanete odpověď hned při prvním setkání. Vaše intuice vám také hodně napoví. Ale co vám napoví nejvíc a nejrychleji jsou výsledky. Vyčetl vám váš čínský léčitel z jazyka to samé, co vám minulý měsíc změřili v nemocnici, aniž byste mu to řekli? Přitížilo se vám po homeopatikách tak strašně, že už jste chtěli na pohotovost, ale ráno bylo jako zázrakem všechno všechno pryč? Bachovky vám nic neudělaly, ale najednou se cítíte tak podivně lehce a bezstarostně? Skutečně pak potřebujete ještě další důkazy a propouštěcí zprávu?