Co je hypersenzitivita a kdo jsou hypersenzitivní lidé?

4,8 5
22

Přejít na sekci článku:

Hypersenzitivita: nemoc nebo přednost?

Hypersenzitivita: nemoc nebo přednost?zdroj: unsplash.com

Je zapotřebí, aby si vysoce senzitivní člověk uvědomil, že není nemocný, ale že má prostě takové odlišné vnímání, i když byl možná odmalička nucen skrývat své pocity. Samozřejmě, že existuje rozdíl mezi hypersenzitivitou a přecitlivělostí. Vysoká senzitivita je povaha a nadání, kterými člověk disponuje už od narození. Přecitlivělost se však vytváří během života a dále se rozvíjí. Může být způsobena traumatickými zážitky, těžkou nemocí a v důsledku jiné dlouhodobé zátěže. Přecitlivělý jedinec má svůj imunitní systém neustále připravený k boji, jeho nervový systém reaguje na každý podnět, jako by šlo o nejvyšší poplachovou pohotovost. Tento způsob chování však získává přecitlivělý jedinec na své cestě životem. Důležité je podotknout, že přecitlivělí lidé na rozdíl od hypersenzitivců neoplývají jemnějším a obsáhlejším vnímáním.

Pokud se vysoce senzitivní člověk naučí se svou citlivostí dobře pracovat, věnuje se převážně tomu, co ho baví a nabíjí, pak dostatečně odpočívá, třeba medituje, když mu to pomáhá či jinak energeticky pracuje, je "z toho venku". Prostě a jednoduše když své nadání, svou vlohu náležitě využije, zvládne dobře veškeré nástrahy a problémy ve svém životě. Může se stát i bdělejším než ostatní, získá větší rozhled a předejde tak rizikům a různým hrozícím nebezpečím, než k nim vůbec dojde.

Víte, jak se může hypersenzitivita projevit u člověka vnějším způsobem? Může to být v rodině - např. matka, jež rozpozná, kdy ještě může svému dítěti v něčem pomoci a kdy už ho její pomoc oslabuje a stává se na ní zavislé. Vysoká citlivost je též velkou devizou, která se může projevit úspěchem v povolání. Takovým je prodavač, který dokáže nacítit zákazníka a nabídne mu zboží, které si přeje, nebo šéf, jenž přesně vnímá, jaký může od každého jednotlivého kolegy požadovat výkon apod.

Poznali jste se v popisu lidí se zvýšenou citlivostí? Umíte naslouchat druhým, dobře se do nich vcítit a povzbudit je, pokud se dostanou do nesnází? Máte schopnost nacítit si a načíst druhou osobu či dokonce se vám stává, že přebíráte na sebe jejich fyzické, psychické či emoční záležitosti? Vnímáte, že je to výhoda pro vás i pro vaše okolí? Býváte se občas nepochopeni a cítíte někdy veškerou bolest světa? Tak dál věřte své intuici, vnímání a tělu, které vás dobře v načítání okolí povedou. Nedejte se lehce zmást, ani na sebe nepřebírejte problémy ostatních. V prvé řadě myslete na své vlastní potřeby...