Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na novoroční předsevzetí?

Jak na novoroční předsevzetí? Novoroční předsevzetí mají své kořeny v náboženství.
Iva Lhotská
5,0 5
2

Jak na novoroční předsevzetí? zdroj: unsplash.com

Dáváte si každým rokem nějaké novoroční předsevzetí? Třeba, že přestanete jíst škodlivé potraviny, přestanete pít tolik alkoholu, kouřit, zhubnete či že se budete vyhýbat všem přípravkům na chemické bázi? Nebo že už nadobro skoncujete s nějakou svou "neřestí", která vám i vašim blízkým otravuje život?

Zeptám se vás trochu šalamounsky: Pokud už si dáte jakési novoroční předsevzetí, dodržíte ho? Jak dlouho? Vydržíte pár dnů nebo týdnů v lednu a pak už vás to přestane bavit se tolik omezovat a vrátíte se do svých starých zajetých kolejí?

Věděli jste, že novoroční předsevzetí je tradiční záležitostí zejména v západních zemích? Spousta lidí na prahu Nového roku přistupuje k jakémusi slibu, že v tom nadcházejícím roce změní některé své ne zrovna pozitivní zvyky či dokonce vlastnosti a stane se lepším člověkem. Je ovšem důležité, aby člověk slíbil především sám sobě, že bude ve více ohledech lepší a také na tom intenzivně pracoval. Sice nestačí "jen" odstranit dosavadní špatné návyky, ale dá se tím začít. Když už nastoupíte na cestu změny, byť i v menší podobě, postupně se začnete měnit od základu. Jen je třeba to nevzdávat a vytrvat.

Novoroční předsevzetí mají své kořeny v náboženství. Třeba Babyloňané slibovali svým bohům, že na počátku nového roku vrátí vypůjčené předměty a splatí všechny dluhy. Také judaismus říká, že je zapotřebí se zamýšlet nad nepravostmi, které věřící "páchali" v průběhu předešlého roku, hledat řešení a zabývat se odpuštěním.

Přejít na sekci článku:

Jaká bývají novoroční předsevzetí?

Jaká bývají novoroční předsevzetí? zdroj: unsplash.com

K nejčastějším novoročním předsevzetím patří krom výše uvedených třeba také obdarování chudších lidí, dále fakt, že budeme více asertivními a šetrnějšími vůči už tak dost zatíženému životnímu prostředí. Někdo má v plánu vylepšit svůj finanční rozpočet, dostat se z dluhů, začít více šetřit a vhodněji investovat. Druhý si chce více budovat vlastní kariéru a založit si vlastní podnik, třetí pracuje na lepší organizaci svého času. Další hodlá studovat nějaký neobvyklý zajímavý obor, zlepšit své mezilidské vztahy či si začít plnit své nejtajnější sny. A nemnoho lidí plánuje trávit více času se svými rodinnými příslušníky, přáteli nebo se usadit a založit rodinu...

Jak jste na tom vy? Jste více materiálně zaměřeni a držíte se při zemi, nebo si naopak dáváte spíše duševně-duchovní cíle a občas se nad tou naší zemí krásně vznášíte? Ať tak či onak, "bezpečnost" situace ale ani přílišné "létání" není zcela na místě. Někdy je potřeba vystoupit ze své skořápky, svého stínu a začít riskovat, abychom lépe prosperovali alespoň v jedné oblasti svého života. K tomu stále potřebujeme vyrovnávat.

Nejčastějším důvodem, proč lidé nedodrželi své novoroční předsevzetí, je ten, že si dali "laťku moc vysoko" a pak zjistili, že ji nemohou přeskočit. Někteří z "neúspěšných" pro změnu nevěnovali dostatek pozornosti svému pokroku. A víte přece, jak to je, ne? Čemu věnujeme pozornost, tam posíláme energii. Snáze se nám potom může podařit realizace i zdánlivě neuskutečnitelných vizí a záležitostí. Představte si, že dokonce někteří z těch, kteří nevydrželi ve svém novém naplánování života, na své novoroční předsevzetí zapomněli!

Jedna studie z roku 2007 uskutečněná na univerzitě v Bristolu, jíž se zúčastnilo 3000 lidí a byla zaměřena na toto téma, prokázala, že až 88 % lidí, kteří si dali novoroční předsevzetí, ho nedodrželo. A to i přesto, že na počátku průzkumu to vypadalo, že kolem 50 % jedinců bude úspěšných. Kupodivu se více dařilo mužům. Když si nastavili konkrétní cíle, také jich většina z nich dosáhla. Žen bylo sice podstatně méně, ale rozhodující roli tam hrály dvě věci: První bylo zveřejnění jejich záměru a druhou podpora ze strany přátel. Co z toho plyne? S největší pravděpodobností to, že muži se více soustředí na svůj cíl jako individuality a žena potřebuje interakci s ostatními. V podstatě je to velmi jednoduchá věc: Muž postupuje ve svém životě zdola nahoru - alegoricky stoupá po Jákobově žebříku a žena je cyklická, pohybuje se tudíž v kruhu. Takto řečeno je to velmi zjednodušené, ale o tom někdy příště...