zdroj: pixabay.com
Arónie neboli černá jeřabina je v dnešní době poměrně opomíjený strom. Což je ovšem velká škoda, protože její černé bobulovité plody obsahují tolik účinných látek, že je s čistým svědomím můžeme prohlásit za superpotravinu. Plody arónie byly velmi populární v Rusku, odkud se také dostaly i k nám. Arónie je rostlina, která zvládá přežít i v náročných klimatických podmínkách na Sibiři. Pro boj s nepříznivými vnějšími vlivy či škůdci si arónie v sobě hromadí účinné látky, kterými pak i my můžeme posílit naše tělo při konzumaci jejích plodů.
Plody černé jeřabiny jsou hotovou antioxidantovou bombou. Chutnají sice trochu nakysle, ale o to více nám to vynahrazují na obsahu vitaminů a dalších mikroživin. Nejvíce je v nich zastoupen vitaminem C, dále vitaminy E a K a vitaminy ze skupiny B či beta-karoten. Z minerálů v nich můžeme najít železo, mangan nebo jód. Dále obsahují rutin, který v kombinaci s vitaminy C, K a železem posiluje stěny cév, zkvalitňuje tvorbu červených krvinek a celkově působí blahodárně na oběhovou soustavu a jsou tak mimořádně vhodné při potížích s křečovými žilami či hemoroidy.
Arónie pro zdraví
Díky vysokému obsahu antioxidačních vitaminů má arónie také samozřejmě velmi pozitivní vliv na naši imunitu, celkově zvyšování odolnosti organismu i jeho regeneraci. Působí tak i jako přirozený omlazovací prostředek proti stárnutí. Má antibakteriální a antiseptické účinky, aktivně bojuje proti škodlivým mikroorganismům a působí tak preventivně i jako podpůrný léčebný prostředek proti případným onemocněním. Podporuje a urychluje hojení od drobných ranek až po větší zranění. Je tak skvělým rekonvalescenčním doplňkem na zotavení například po operacích.
Černá jeřabina má taktéž skvělý detoxikační účinek. V tomto směru se realizuje hlavně skrz játra a ledviny. Posiluje jejich funkci, regeneruje je a urychluje zpracování a odplavování škodlivých látek z těla. Harmonizuje zažívání a pomáhá zlepšovat stav žaludečních vředů. Díky vyššímu obsahu jódu je arónie vhodná pro všechny se sníženou funkcí štítné žlázy, ale i pro lidi, kteří mají aktuálně zvýšenou potřebu jódu, jako jsou například těhotné ženy nebo dospívající děti.
Arónie díky vysokému obsahu výživných látek potřebných pro správnou činnost mozku patří i mezi takzvané brainfood. Při dlouhodobějším užívání může výrazně zmírnit sklerózu a celkově zlepšuje soustředění, posiluje paměť a dopřává mozku i celé nervové soustavě potřebnou vzpruhu. Plody arónie nemají zjištěné žádné nepříznivé vedlejší účinky, proto se vůbec nemusíte bát si s nimi pravidelně obohatit svůj jídelníček.
Černá jeřabina v kuchyni
Arónie má celou řadu využití i v kuchyni. Vzhledem k její nakyslé chuti je třeba ji většinou trochu dosladit. Potom z ní můžete uvařit výbornou marmeládu, ať už čistě jen z arónie nebo v kombinaci s nějakým jiným, sladším ovocem. Z arónie se vyrábí i chuťově velice zajímavý likér na podporu trávení. Plody černých jeřabin lze přidat i do kompotu, odšťavnit a svařit na sirup. Pár kuliček arónie taktéž navýší výživnou hodnotu vašeho ranního smoothie. Arónie se také velice často suší. Pokud ji po usušení rozemelete na prášek, bude se vám s ní při dalším vaření lépe pracovat – můžete si s temně fialovým až černým práškem ozdobit třeba ovesnou kaši nebo různé raw zákusky. Ze sušených i čerstvých plodů arónie lze připravit také ovocný čaj. Ideálně jej však opět smíchejte s dalších sladším ovocem. Bobule arónie se výborně hodí i do klasického zimního pečeného čaje.
Arónie v kosmetice
Arónie se díky vysokému obsahu vitaminu C a dalších antioxidačních látek přidává do luxusní anti-age kosmetiky. Výtažky z ní pleť rozjasňují a dodávají jí zdravý a odpočatý výraz. Vitamin C a E regeneruje nejen vrásky (působí i preventivně proti jejich vzniku), ale taktéž urychluje hojení pupínků či jiných kožních onemocnění či poranění. Z bobulí černé jeřabiny se, podobně jako z její červené sestry, vyrábí opravdu vzácný olej, který má stejné účinky jako celé plody arónie, jen v koncentrovanější podobě.