Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Arónie

Arónie Arónie můžeme zařadit mezi superpotraviny díky jejímu vysokému obsahu účinných látek.
Jana Konečná
5,0 5
10

Arónie zdroj: pixabay.com

Arónie neboli černá jeřabina je v dnešní době poměrně opomíjený strom. Což je ovšem velká škoda, protože její černé bobulovité plody obsahují tolik účinných látek, že je s čistým svědomím můžeme prohlásit za superpotravinu. Plody arónie byly velmi populární v Rusku, odkud se také dostaly i k nám. Arónie je rostlina, která zvládá přežít i v náročných klimatických podmínkách na Sibiři. Pro boj s nepříznivými vnějšími vlivy či škůdci si arónie v sobě hromadí účinné látky, kterými pak i my můžeme posílit naše tělo při konzumaci jejích plodů.

Plody černé jeřabiny jsou hotovou antioxidantovou bombou. Chutnají sice trochu nakysle, ale o to více nám to vynahrazují na obsahu vitaminů a dalších mikroživin. Nejvíce je v nich zastoupen vitaminem C, dále vitaminy E a K a vitaminy ze skupiny B či beta-karoten. Z minerálů v nich můžeme najít železo, mangan nebo jód. Dále obsahují rutin, který v kombinaci s vitaminy C, K a železem posiluje stěny cév, zkvalitňuje tvorbu červených krvinek a celkově působí blahodárně na oběhovou soustavu a jsou tak mimořádně vhodné při potížích s křečovými žilami či hemoroidy.

Arónie pro zdraví

Díky vysokému obsahu antioxidačních vitaminů má arónie také samozřejmě velmi pozitivní vliv na naši imunitu, celkově zvyšování odolnosti organismu i jeho regeneraci. Působí tak i jako přirozený omlazovací prostředek proti stárnutí. Má antibakteriální a antiseptické účinky, aktivně bojuje proti škodlivým mikroorganismům a působí tak preventivně i jako podpůrný léčebný prostředek proti případným onemocněním. Podporuje a urychluje hojení od drobných ranek až po větší zranění. Je tak skvělým rekonvalescenčním doplňkem na zotavení například po operacích.

Černá jeřabina má taktéž skvělý detoxikační účinek. V tomto směru se realizuje hlavně skrz játra a ledviny. Posiluje jejich funkci, regeneruje je a urychluje zpracování a odplavování škodlivých látek z těla. Harmonizuje zažívání a pomáhá zlepšovat stav žaludečních vředů. Díky vyššímu obsahu jódu je arónie vhodná pro všechny se sníženou funkcí štítné žlázy, ale i pro lidi, kteří mají aktuálně zvýšenou potřebu jódu, jako jsou například těhotné ženy nebo dospívající děti.

Arónie díky vysokému obsahu výživných látek potřebných pro správnou činnost mozku patří i mezi takzvané brainfood. Při dlouhodobějším užívání může výrazně zmírnit sklerózu a celkově zlepšuje soustředění, posiluje paměť a dopřává mozku i celé nervové soustavě potřebnou vzpruhu. Plody arónie nemají zjištěné žádné nepříznivé vedlejší účinky, proto se vůbec nemusíte bát si s nimi pravidelně obohatit svůj jídelníček.

Černá jeřabina v kuchyni

Arónie má celou řadu využití i v kuchyni. Vzhledem k její nakyslé chuti je třeba ji většinou trochu dosladit. Potom z ní můžete uvařit výbornou marmeládu, ať už čistě jen z arónie nebo v kombinaci s nějakým jiným, sladším ovocem. Z arónie se vyrábí i chuťově velice zajímavý likér na podporu trávení. Plody černých jeřabin lze přidat i do kompotu, odšťavnit a svařit na sirup. Pár kuliček arónie taktéž navýší výživnou hodnotu vašeho ranního smoothie. Arónie se také velice často suší. Pokud ji po usušení rozemelete na prášek, bude se vám s ní při dalším vaření lépe pracovat – můžete si s temně fialovým až černým práškem ozdobit třeba ovesnou kaši nebo různé raw zákusky. Ze sušených i čerstvých plodů arónie lze připravit také ovocný čaj. Ideálně jej však opět smíchejte s dalších sladším ovocem. Bobule arónie se výborně hodí i do klasického zimního pečeného čaje.

Arónie

Arónie v kosmetice

Arónie se díky vysokému obsahu vitaminu C a dalších antioxidačních látek přidává do luxusní anti-age kosmetiky. Výtažky z ní pleť rozjasňují a dodávají jí zdravý a odpočatý výraz. Vitamin C a E regeneruje nejen vrásky (působí i preventivně proti jejich vzniku), ale taktéž urychluje hojení pupínků či jiných kožních onemocnění či poranění. Z bobulí černé jeřabiny se, podobně jako z její červené sestry, vyrábí opravdu vzácný olej, který má stejné účinky jako celé plody arónie, jen v koncentrovanější podobě.