Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

4 zdraví prospěšné účinky stévie

4 zdraví prospěšné účinky stévie Stévie funguje nejen jako přírodní sladidlo, má také mnoho léčivých účinků.
Jana Konečná
5,0 5
6

4 zdraví prospěšné účinky stévie zdroj: shutterstock.com

Kdo by neznal stévii? Stévie je rostlinka, která je přirozeně sladká, takže se v dnešní době na všechny způsoby skloňovaného zdravotního stylu a zatracování bílého cukru velice rychle uchytila. Málokdo už ale ví, že kromě sladké chuti oplývá stévie také různými léčivými účinky. Stévii si můžeme dnes vypěstovat klidně i doma v květináči, původně ale pochází z Paraguaye, kde ji používaly domorodé kmeny nejen ke slazení, ale taktéž právě jako lék. Stévie nemá jen čistě sladkou chuť - jdou v ní cítit i lehce lékořicové podtóny. Toto alternativní sladidlo tedy rozhodně není nic pro ty, co nemůžou lékořici ani cítit. Ostatní, kteří mají příchuť lékořice v oblibě, si mohou účinků stévie užívat do sytosti.

1. Stévie proti cukrovce a na hubnutí

Stévie je sladší než cukr, ale na rozdíl od něj nemá žádné kalorie. Díky tomu je slazení stévií mimořádně vhodné hlavně pro ty, kteří se snaží zhubnout a počítají každou kalorii. Na rozdíl od cukru a umělých sladidel stévie snižuje hladinu cukru v krvi, a tím pádem je naprosto dokonalým sladidlem i pro diabetiky. Stabilní hladina cukru v krvi také minimalizuje propady energie a odstraňuje i neodbytné chutě na sladké. Stévii můžete používat v různých formách - od čerstvé z květináče, přes sušenou, až po prášek či extrakt v kapkách. Díky tomu si můžete při vaření či pečení vybrat stévii zrovna v té konzistenci, která se nejvíce hodí. V přírodní kosmetice se pak její přirozeně sladká chuť využívá do balzámů či lesků na rty.

2. Podpůrný odvykací prostředek proti kouření a alkoholu

Pravidelné užívání stévie taktéž pomáhá zbavit se závislosti na nikotinu či alkoholu. Látky v ní obsažené nejen pomáhají bojovat se samotnou závislostí, ale stévie je velký pomocník i ve chvílích, kdy se zlozvykem přestáváte. Kuřáci, kteří se už někdy pokoušeli s tímto zlozvykem skoncovat, dobře ví, že cigarety velice často nahradí právě různé sladkosti. Prostě aby měl člověk ideálně pořád něco v ruce a mohl uzobávat. Hodně kuřáků se tak bojí přestat kouřit kvůli tomu, aby nepřibrali. Sladkosti doslazované stévií jsou tak z více důvodů výbornou „berličkou“ při odvykacím procesu.

3. Stévie proti akné

Velice zajímavé jsou i protizánětlivé a antibakteriální účinky stévie. Urychluje rovněž hojení různých ranek a dalších kožních nerovností. Přímo na postiženou oblast si pro urychlení hojení můžete přiložit čerstvé nebo i navlhčené lístky stévie. Nejen že tak předejdete vzniku případného zánětu, ale také se vám pokožka krásně zhojí bez vzniku nežádoucích jizev. Na blahodárné vnější účinky stévie vsázejí i někteří výrobci kosmetiky a její extrakty přidávají do přípravků na pleť aknózní, ekzematickou či jinak problematickou.

4. Stévie proti paradentóze

Extrakty ze stévie se pro její protizánětlivé, hojivé a antibakteriální účinky přidávají i do zubních past či ústních vod. Ve stévii je navíc obsaženo poměrně velké množství vitaminu C a chlorofylu. Svými antibakteriálními účinky bojuje proti tvorbě zubního kazu i vzniku paradentózy a urychluje hojení již vzniklých poranění na dásních. Obsažený chlorofyl zase přirozeně zmírňuje nepříjemný zápach z úst. Stévie navíc přípravkům pro ústní hygienu dodává přirozeně sladkou chuť bez nutnosti používat umělá sladidla.

Související produkt
Balzám na rty švestka 15 ml
MÁDARA / 255 Kč
Balzám na rty švestka zanechává rty vláčné a pěstěné, zároveň jim dodává lehký lesk a jemnou šťavnatou barvu. Spojení olejů a másel intenzivně pečuje a současně brání dehydrataci a praskání.
Detail produktu