Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Chia semínka: pro zvýšenou odolnost

Chia semínka: pro zvýšenou odolnost Chia semínka podporují psychickou i fyzickou odolnost, zvyšují výkonnost a odolnost v zátěžových situacích.
Martina Koubová
4,8 5
16

Chia semínka: pro zvýšenou odolnost zdroj: shutterstock.com

Chia semínka vás zasytí, dodají tělu potřebné živiny a podpoří fyzickou kondici i psychické zdraví. Jsou totiž bohaté na vitaminy a další látky, které výrazně přispívají ke skvělé fyzické kondici i zdraví. Neobsahují lepek, jsou snadno stravitelné a díky tomu vhodné i pro nastávající matky, kojící ženy i děti. Posilují tělo při zvýšené zátěži a dodávají energii.

Chia semínka pochází z bylinky šalvěje hispánské, které se nejvíce daří v oblastech Střední a Jižní Ameriky. Nejčastěji se setkáme s hnědými chia semínky, můžeme narazit ale i na bílá, která jsou poměrně vzácná. Rozdíly mezi nimi ale nenajdete, oba dva druhy semen mají více méně stejné výživové hodnoty. Nejvhodnější je konzumovat směs připravenou z obou barev, obsažené živiny se skvěle doplňují a působí synergicky. Stačí si každé ráno přidat do jogurtu, kaše, ovocného salátu či džusu jednu až dvě lžíce chia a účinky pocítíte sami.

Přejít na sekci článku:

Proč jsou chia semínka zdravá?

Proč jsou chia semínka zdravá? zdroj: shutterstock.com

Chia semínka patřila již do jídelníčku Aztéků, kteří díky nim získávali sílu a energii pro válečné výpravy i každodenní nelehký život. Moc dobře věděli, jak cenná a výživná semínka jsou, vážili si jich dokonce natolik, že je používali i k uctívání bohů. Chia jsou totiž bohatým zdrojem vlákniny, sacharidů, proteinů, antioxidantů, mastných kyselin a dalších důležitých prvků. Tato kombinace dodává tělu množství energie, která se uvolňuje pozvolna a dodává tělu sílu po dlouhou dobu. Proto se chia semínkům mnohdy přezdívá semínka běžců, pomohou vám při dlouhodobé zátěži a podpoří vytrvalost.

Chia jsou oblíbená pro svou vysokou výživovou hodnotu i schopnost na sebe skvěle navázat vodu. Semínka dokáží zvětšit svůj objem až 12x a dodat tak organismu množství hydratace, což oceníte při sportovních aktivitách, tréninku, redukční dietě i dlouhodobé fyzické zátěži. Jakmile namočíte chia semínka do vody, džusu či jiné tekutiny, vytvoří gelovitou hmotu, která je velice snadno stravitelná, podporuje činnost zažívacího traktu a zlepšuje průchodnost střev. Díky obsahu vlákniny a této gelovité konzistenci chia zaplní žaludek a navodí pocit plného břicha, takže nemáte potřebu přejídat se a v deset večer vyjídat lednici.