zdroj: shutterstock.com
Spolu s blížícími se Vánocemi se v obchodech můžeme setkat s velkým množstvím druhů exotického ovoce, které je pro nás kolikrát buď úplně neznámé, nebo jsme o něm sice už slyšeli, ale nějak jsme nenašli odvahu si ho koupit nebo ani netušíme, jak ho správně jíst a co od něj čekat. Je to tak – i když se postupně do našich jídelníčků pomalu dostávají i exotičtější a méně známé potraviny, stále se najde mnoho surovin, které z různých důvodů spíše přehlížíme. A přesně do této kategorie se řadí i granátové jablko.
Přejít na sekci článku:
Exotická pochutina
zdroj: shutterstock.com
Přehlížení a opomíjení je zrovna v případě sladkého, voňavého ovoce, jakým granátové jablko bezesporu je, poměrně velká škoda. Skrývá totiž skrývá velké množství zdraví prospěšných látek, které při pravidelné konzumaci pomáhají v boji proti celé řadě zdravotních potíží a neduhů. Možná zjistíte, že byste si ho měli dopřávat častěji než jen jednou za čas a že byste mu mohli dát šanci i v kosmetice.
Granátové jablko roste na menším stromě, zvaném též granátovník obecný, někdy též marhaník granátový. Jeho výška obvykle nepřesahuje dva až tři metry a najdeme ho především ve Středomoří, takže se s ním můžete setkat například na dovolené v Chorvatsku či Itálii. I když se jedná o subtropickou rostlinu, je možné ji pěstovat i v našich klimatických podmínkách.
Granátové jablko dosahuje velikosti až dvanácti centimetrů v průměru a má netypický zakulacený šestiúhelníkový tvar, ale to není jediná věc, která je na něm tak trochu zvláštní. Pod tvrdou slupkou se totiž skrývají membrány, ve kterých jsou schované šťavnaté kuličky, zrnka, jejichž chuť přechází od sladké ke sladkokyselé. V každém plodu bývá průměrně asi 600 semínek.