Přejít na sekci článku:
Jak granátové jablko pomůže našemu zdraví?
zdroj: shutterstock.com
Granátové jablko bylo již v minulosti považováno za elixír věčného mládí, krásy a zdraví a jeho omlazující účinky znali již ve starém Egyptě. Granátové jablko obsahuje až 77 % vody a řadu minerálních látek, vitaminů a aminokyselin. Toto ovoce je bohaté na vápník, fosfor, železo, hořčík, sodík a draslík, ze skupiny vitaminů obsahuje zejména vitaminy skupiny B, dále vitamin C a v menším množství i vitamin A ve formě provitaminu. Důležité je také to, že granátové jablko obsahuje 6 esenciálních a 9 neesenciálních aminokyselin, dále taniny, polyfenolické látky, třísloviny a flavonoidy.
Slupka granátového jablka a jeho vnitřní přepážky obsahují velké množství hořkých a trpkých látek, jako je například kyselina taninová, která má schopnost zastavovat průjem. Jedlé části granátových jablek naopak působí spíš lehce projímavě. Látky obsažené v granátovém jablku pomáhají udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi a přispívají tím k udržování zdravého srdce a cév. Kromě toho pomáhají podporovat správnou funkci imunitního systému.
Granátové jablko má navíc výrazné antioxidační účinky a chrání tak buňky před negativním působením volných radikálů a předchází předčasnému stárnutí organismu. Účinné látky v granátovém jablku příznivě působí na kvalitu a vzhled pokožky, přispívají ke správné funkci trávicího systému a podporují zdraví sliznic žaludku i tenkého střeva. Granátové jablko kromě toho může podněcovat touhy a libido jako přírodní afrodiziakum.
Co všechno granátové jablko dokáže?
- zbaví tělo škodlivin
- působí jako prevence kardiovaskulárních nemocí
- zpomaluje proces stárnutí buněk
- upravuje zažívání a trávení
- zlepšuje a stimuluje krevní oběh
- podporuje správnou funkci ledvin
- urychluje léčbu zánětů a pomáhá jim předcházet
- snižuje hladinu nežádoucího cholesterolu
- brání kornatění tepen
- podporuje činnost nervové soustavy
- snižuje riziko vzniku rakoviny