Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Není bazalka jako bazalka

3,3 5
3

Není bazalka jako bazalka zdroj: shutterstock.com

Bazalku zná většina z nás jako bylinku hojně používanou ve středomořské kuchyni. Má příjemnou aromatickou chuť, která dotáhne spoustu jídel k dokonalosti. Takové capresse nebo rajčatová omáčka bez bazalky, to by prostě nebylo ono. Ale bazalka má své významné místo i v kosmetickém světě, aromaterapii a zdravé výživě, ale o tom se už tak často nemluví. Stačí si uvařit čaj z lístků bazalky pro lepší trávení i proti vytrvalým bolestem hlavy. Až vychladne, můžeme jej použít k ošetření zánětlivé špatně se hojící pokožky nebo přidat do relaxační koupele pro zdravý klidný spánek.

Přejít na sekci článku:

Bazalka nebo Tulsi?

Bazalka nebo Tulsi? zdroj: shutterstock.com

Bazalka není jenom ta jedna, kterou nejčastěji používáme v kuchyni. Bazalka patří do celkem širokého rodu, který zahrnuje zhruba 60 druhů, ze kterých se ať už v kuchyni nebo medicíně využívá kolem deseti. Do pokrmů si přidáváme bazalku pravou, tedy Ocimum Basilicum. Ocimum Basilicum si dopřáváme i v případě asijské kuchyně a bazalky thajské, která je pouze kultivarem bazalky pravé. Ve východní medicíně a je nejoblíbenější bazalka posvátná, známá také jako Tulsi nebo Ocimum Tenuiflorum. Převážně v aromaterapii se můžeme setkat bazalkou levandulovou, v medicíně zase s bazalkou americkou, zatímco bazalku vytrvalou si můžeme doma pěstovat a použít ji v kuchyni i jako léčivku.

Nejrozšířenějším druhem je bazalka posvátná, která je významnou bylinkou tradiční východní medicíny i posvátnou rostlinou hinduismu. Je uctívána jako převtělení bohyně Lakshmi, lístky se používají při náboženských obřadech a pomáhají duši opustit zemřelé tělo. Bazalka posvátná je bohatá na množství antioxidantů, které celé tělo povzbuzují, dodávají novou energii a současně organismus chrání. Pravidelná konzumace bazalky pomáhá udržet fyzické i duševní zdraví, regeneruje síly.

Všechny druhy bazalky mají ale jedno společné a to že lístky i semínka jsou bohaté na olej, který obsahuje množství silic, nejvýraznější je obsah linaloolu, pak také kafru a estragolu. Kromě toho v lístcích najdeme třísloviny, flavonoidy a glykosidy. Harmonizují zažívací trakt, podporují jeho správnou činnost a působí proti problémům jako je plynatost či pálení žáhy.

Související produkt
Bazalka posvátná 10 ml
Chaudhary Biosys / 117 Kč
Éterický olej z bazalky posvátné je skvělým pomocníkem při nachlazení. Mírní kašel a napomáhá vykašlávání, uvolňuje hlen a podporuje snadné dýchání.
Detail produktu