Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Není bazalka jako bazalka

Není bazalka jako bazalka Bazalka je skvělé koření i bylinka působící na dobré trávení a klidný spánek.
Martina Koubová
3,3 5
3

Není bazalka jako bazalka zdroj: shutterstock.com

Bazalku zná většina z nás jako bylinku hojně používanou ve středomořské kuchyni. Má příjemnou aromatickou chuť, která dotáhne spoustu jídel k dokonalosti. Takové capresse nebo rajčatová omáčka bez bazalky, to by prostě nebylo ono. Ale bazalka má své významné místo i v kosmetickém světě, aromaterapii a zdravé výživě, ale o tom se už tak často nemluví. Stačí si uvařit čaj z lístků bazalky pro lepší trávení i proti vytrvalým bolestem hlavy. Až vychladne, můžeme jej použít k ošetření zánětlivé špatně se hojící pokožky nebo přidat do relaxační koupele pro zdravý klidný spánek.

Přejít na sekci článku:

Bazalka nebo Tulsi?

Bazalka nebo Tulsi? zdroj: shutterstock.com

Bazalka není jenom ta jedna, kterou nejčastěji používáme v kuchyni. Bazalka patří do celkem širokého rodu, který zahrnuje zhruba 60 druhů, ze kterých se ať už v kuchyni nebo medicíně využívá kolem deseti. Do pokrmů si přidáváme bazalku pravou, tedy Ocimum Basilicum. Ocimum Basilicum si dopřáváme i v případě asijské kuchyně a bazalky thajské, která je pouze kultivarem bazalky pravé. Ve východní medicíně a je nejoblíbenější bazalka posvátná, známá také jako Tulsi nebo Ocimum Tenuiflorum. Převážně v aromaterapii se můžeme setkat bazalkou levandulovou, v medicíně zase s bazalkou americkou, zatímco bazalku vytrvalou si můžeme doma pěstovat a použít ji v kuchyni i jako léčivku.

Nejrozšířenějším druhem je bazalka posvátná, která je významnou bylinkou tradiční východní medicíny i posvátnou rostlinou hinduismu. Je uctívána jako převtělení bohyně Lakshmi, lístky se používají při náboženských obřadech a pomáhají duši opustit zemřelé tělo. Bazalka posvátná je bohatá na množství antioxidantů, které celé tělo povzbuzují, dodávají novou energii a současně organismus chrání. Pravidelná konzumace bazalky pomáhá udržet fyzické i duševní zdraví, regeneruje síly.

Všechny druhy bazalky mají ale jedno společné a to že lístky i semínka jsou bohaté na olej, který obsahuje množství silic, nejvýraznější je obsah linaloolu, pak také kafru a estragolu. Kromě toho v lístcích najdeme třísloviny, flavonoidy a glykosidy. Harmonizují zažívací trakt, podporují jeho správnou činnost a působí proti problémům jako je plynatost či pálení žáhy.

Související produkt
Bazalka posvátná 10 ml
Chaudhary Biosys / 117 Kč
Éterický olej z bazalky posvátné je skvělým pomocníkem při nachlazení. Mírní kašel a napomáhá vykašlávání, uvolňuje hlen a podporuje snadné dýchání.
Detail produktu