Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Není bazalka jako bazalka

Není bazalka jako bazalka Bazalka je skvělé koření i bylinka působící na dobré trávení a klidný spánek.
Martina Koubová
3,3 5
3

Přejít na sekci článku:

Bazalka pro zdraví

Bazalka pro zdraví zdroj: shutterstock.com

Bazalka se v italské kuchyni používá pro svou chuť a vůni, ale i pozitivní účinky na zažívání. Zlepšuje stravitelnost zeleninových a jiných těžkých jídel, působí proti nadýmání, zvyšuje zdravou chuť k jídlu. Navíc stimuluje činnost trávicího traktu a podporuje metabolismus. Bazalku si ale nemusíte dopřávat jenom skrz jídlo, stačí z čerstvých nebo sušených lístků připravit čaj a popíjet jej během dne. Kromě lepšího zažívání se můžete dočkat i úpravy vysokého krevního tlaku a klidnějšího spánku i během zátěžových období.

Bazalka se hodí i pro řešení dalších zdravotních problémů. Můžete opět použít odvar z lístků nebo pár kapek éterického oleje nakapat do vody.

  • Koupel s bazalkou je vhodná při bolestech svalů a kloubů, pohmožděninách a revmatismu. Použít můžete i éterický olej, smíchat jej s rostlinným olejem a vmasírovat do bolavé tkáně.
  • Bazalka je vhodná při zánětech v dutině ústní, aftech či poškozené sliznici po lékařských zákrocích. Kloktání bazalkou pomáhá při oteklých mandlích a bolestech v krku.
  • Popíjení bazalky i nakapání pár kapek éterického oleje do aromalampy usnadňuje vykašlávání a pomáhá při nachlazení horních cest dýchacích.
  • Bazalkový čaj oceníte i v případech, kdy trpíte na časté bolesti hlavy a migrény doprovázené žaludečními nevolnostmi a nutkáním ke zvracení. Inhalovat můžete i éterický olej přímo z lahvičky.
  • Pravidelné popíjení bazalkového čaje působí proti stresu, pocitům úzkosti a nejistoty a pomáhá proti nespavosti způsobené nadměrnou zátěží.