Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Není bazalka jako bazalka

3,3 5
3

Přejít na sekci článku:

Bazalka pro zdraví

Bazalka pro zdraví zdroj: shutterstock.com

Bazalka se v italské kuchyni používá pro svou chuť a vůni, ale i pozitivní účinky na zažívání. Zlepšuje stravitelnost zeleninových a jiných těžkých jídel, působí proti nadýmání, zvyšuje zdravou chuť k jídlu. Navíc stimuluje činnost trávicího traktu a podporuje metabolismus. Bazalku si ale nemusíte dopřávat jenom skrz jídlo, stačí z čerstvých nebo sušených lístků připravit čaj a popíjet jej během dne. Kromě lepšího zažívání se můžete dočkat i úpravy vysokého krevního tlaku a klidnějšího spánku i během zátěžových období.

Bazalka se hodí i pro řešení dalších zdravotních problémů. Můžete opět použít odvar z lístků nebo pár kapek éterického oleje nakapat do vody.

  • Koupel s bazalkou je vhodná při bolestech svalů a kloubů, pohmožděninách a revmatismu. Použít můžete i éterický olej, smíchat jej s rostlinným olejem a vmasírovat do bolavé tkáně.
  • Bazalka je vhodná při zánětech v dutině ústní, aftech či poškozené sliznici po lékařských zákrocích. Kloktání bazalkou pomáhá při oteklých mandlích a bolestech v krku.
  • Popíjení bazalky i nakapání pár kapek éterického oleje do aromalampy usnadňuje vykašlávání a pomáhá při nachlazení horních cest dýchacích.
  • Bazalkový čaj oceníte i v případech, kdy trpíte na časté bolesti hlavy a migrény doprovázené žaludečními nevolnostmi a nutkáním ke zvracení. Inhalovat můžete i éterický olej přímo z lahvičky.
  • Pravidelné popíjení bazalkového čaje působí proti stresu, pocitům úzkosti a nejistoty a pomáhá proti nespavosti způsobené nadměrnou zátěží.