Přejít na sekci článku:
Hrstka jahod pro zdraví
zdroj: pexels.com
Jahody jsou takovým účinným přírodním prostředkem 2v1 – zamlsáte si a ještě uděláte něco pro své zdraví. Jahody posilují oběhový systém, srdce, i stěny cév a tepen, čistí krev, a díky tomu i snižují krevní tlak. Zvýšeným obsahem železa a kyseliny listové podporují také tvorbu červených krvinek. Jsou tak vynikající prevencí i podpůrným prostředkem při křečových žilách i hemoroidech. Jejich detoxikačním účinkem působí i na ledviny, mají močopudný účinek, čímž přispívají k jejich rychlejší očistě a brání zadržování nadbytečné vody v organismu. Jsou užitečné i pro zmírnění nepříjemných příznaků dny, která se stavem ledvin velice úzce souvisí. Obsažené antioxidanty pak posilují paměť i celkovou činnost mozku a pomáhají předcházet migrénám a bolestem hlavy.
Kromě jahodových plodů se pro léčivé účely používají i listy jahodníku, a to především toho lesního. Nejčastěji se přidávají do čajových bylinných směsí, ale lze je použít i jako obklady. Čaj z jahodníku má podobné účinky jako ten z maliníkového listí. Právě proto se často tyto dvě bylinky přidávají do čaje spolu, aby se jejich účinky vzájemně podpořily a násobily. Pomáhají při léčbě gynekologických onemocnění a čaj z nich je oblíbený i u těhotných žen před porodem, protože pomáhají otevírat a uvolňovat porodní cesty, zesilují stahy děložního svalstva a přispívají tak k rychlejšímu porodu bez zbytečných komplikací.
Čaj si můžete připravit čistě jen z listů jahodníku nebo jahodové listy přidat do různých čajových směsí pro chuť i účinky. Samotného jahodníku postačí lžička sušených plodů na hrneček vroucí vody. V kombinaci se výborně hodí k již zmíněnému maliníku a listům z borůvek či ostružiní. Velmi dobře se kombinuje i s plody šípku a okvětními lístky růží. Pro ozvláštnění a ještě plnější chuť čaje můžete přidat také nasušené plody jahod.