Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Rostlinný protein? Alternativa nejen pro vegany!

zdroj: unsplash

Pokud ve stravě nepřijímáte dost bílkovin, můžete jejich deficit dohnat pomocí rostlinných proteinů. Ty jsou univerzální a dají se použít jak do polévek či salátů, tak i do sladkých kaší nebo smoothies. Dostatek bílkovin potřebujeme nejen k regeneraci svalové tkáně po náročném sportovním tréninku. Tělu tak dodáváme aminokyseliny, pomocí kterých dochází ke zvětšení svalové hmoty, obnově buněk a tkání. A zároveň jsou bílkoviny zdrojem energie.

Jak je to s proteiny

Při vyvážené stravě přijímáme dostatečné množství bílkovin jen ze stravy. Jsou ale i situace, kdy to nejde. Například sportovci, kteří mají tvrdý trénink několikrát za týden, nemusí ve stravě zvládnout přijmout adekvátní objem bílkovin. Vegetariáni a vegani jsou omezeni výběrem stravy a bílkoviny si často musí doplňovat jinou formou. A někdo zkrátka nejí dost vyváženě na to, aby mu příjem bílkovin pokryl potřebné množství. Například proto, že mu maso nechutná natolik, aby ho konzumoval denně. Bílkoviny si ale můžete doplnit i jinou formou. Třeba rostlinnými proteiny.

Proteiny z rýže a hrachu nejen pro vegany

Vhodnou alternativou pak mohou být různé rostlinné proteiny. Ty se vyrábí například z rýže nebo z hrachu a umí tělu doplnit chybějící bílkoviny. Například rýžový protein je kromě bílkoviny bohatý na vlákninu i minerály, ale zároveň neobsahuje sacharidy, lepek ani laktózu. Je tak vhodný pro celiaky, diabetiky i osoby alergické na laktózu. Díky absenci sacharidů je vhodný i pro ty, kteří z nějakého důvodu drží druh diety zaměřený na nižší příjem sacharidů, typicky low carb nebo keto dieta. Prakticky totožně lze použít i hrachový protein. I ten má nulový obsah sacharidů a vysoký podíl bílkoviny.

Pro sportovce, vegany i po nemoci

Pokud proto z nějakého důvodu nezvládáte přijímat dostatek bílkovin v běžné stravě, koncentrovaným rostlinným proteinem je možné denní příjem dohnat. Vzhledem k tomu, že podobné proteiny bývají často neochucené, je jejich použití univerzální. Někomu chutnají v polévkách a salátech, někdo si je přisype do kaší nebo smoothies. Množství pak závisí na tom, kolik bílkovin denně přijmete ve stravě versus kolik bílkovin byste měli přijmout. Vyšší množství si můžete dopřát například po nemoci, kdy je tělo slabé a potřebuje rychle nabrat energii.